logo
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    Terrori-isku Venezuelan vallankumouspolitiikkaa vastaan tuomittava

    Ajankohtaista
    Avainsanat: drone, imperialismi, lennokki-isku, Nicolas Maduro, PSUV, terrori-isku, Venezuela
    5.8.2018 - 13:56
    SKP
    JP (Juha-Pekka) Väisänen chairperson of the Communist Party of Finland formed part of the International Solidarity Group 17.-19.9.2017 for Venezuela and was among the participants to write the Caracas Declaration for Peace

    Venezuelan presidentti yritettiin murhata räjähdelennokki-iskulla.

    Venezuelan presidentti Nicolas Maduro ei vahingoittunut lennokki-iskussa mutta useita tilaisuudessa olleita sotilaita haavoittui. Räjähdelennokki-isku tehtiin lauantaina 4.8. Caracasissa. Presidentti Maduro puhui kansalliskaartin juhlatilaisuudessa olleille kansalaisille, sotilaille ja vieraille.

    Venezuelan varapresidentti Diosdado Cabellon mukaan terroriteon takana ovat oikeistovoimat, jotka pyrkivät väkivallalla vaikuttamaan politiikkaan johon eivät vaaleissa yltäneet.

    – Meillä ei ole Venezuelassa tapana tehdä attentaatteja koska selvitämme erimielisyytemme sanoilla, keskustellen ja kansan äänestyksillä, sanoo Venezuelan bolivaarisen vallankumouksen johtotähti ja presidentti Nicolas Maduro tuoreeltaan Caracasissa.

    Presidentti Maduoro on kommentoinut tapausta PSUV- puolueen kotisivuilla ja kertoo Venezuelan ja Kolumbian äärioikeiston yhteistoimista, jotka ovat lauantain murhayrityksen taustalla.

    Suomen kommunistisen puolueen puoleen puheenjohtaja JP (Juha-Pekka) Väisänen tuomitsee Venezuelan presidenttiin ja bolivaariseen vallankumouspolitiikkaan kohdistuneen terroristi-iskun.

    – Yhdysvallat ja presidentti Donald Trump on avoimesti uhannut sotatoimilla Venezuelaa ja sen sosialistista politiikkaa rakentavaa PSUV – puoluetta. Nyt Caracasissa tapahtuu räjähdyslennokki-isku ja se kohdistuu suoraan presidenttiin. Samaan aikaan imperialistit operoivat sandinistihallitusta vastaan Nicaraguassa. Kuuban kauppasaarto on edelleen voimassa. Kuuba, Venezuela ja Nicaragua on meille, eurooppalaiselle vasemmistolle paljon enemmän kuin mitä porvarimediat osaavat koskaan kertoa – ja mitä viime aikoina ovat kertoneetkaan. Laajan vasemmistolaisen osallistuvan demokratian, bolivaarisen vallankumouksen ja sandinistipolitiikan tuloksena Kuubassa, Venezuelassa ja Nicaraguassa köyhä kansa on oppinut lukemaan, sivistynyt ja pitämään huolta toisistaan.Tämä, ”vaarallinen” kansan osaaminen ja hyvinvointi on aikojen alusta ollut ristiriidassa raharikkaiden, öljybisneksen ja aina uusia markkinoita etsivien kansainvälisten sijoittajien ja Yhdysvaltojen imperialistien kanssa. Kuuban, Venezuelan ja Nicaraguan vasemmistolaiset toisistaan toki erilaiset politiikat ovat kapitalismille vaihtoehtoista politikkaa ja viestivät aidosta taistelusta ja toisenlaisen yhteiskunnan toivosta. Maduroon kohdistunut terrori-isku on tuomittava. Vaadin Suomen poliittiselta johdolta pikaista julkilausumaa, jolla Maduroon ja bolivaariseen vallankumouspolitiikkaan kohdistunut poliittinen attentaatti tuomitaan. Lisäksi Suomen ja EU:n on syytä nostaa työpöydälle niin Kuuban, Nicaraguan kuin Venezuelan yhteistyön politiikka ja linjata nykyistä eristämis- ja demonisoivaa politikkaa yhteistyön ja rauhan politiikaksi, sanoo Väisänen.

    Isku sosialismiin

    Lauantain Caracasin räjähdelennokki-isku oli poliittinen isku sosialismia vastaan. SKP:n puheenjohtaja JP (Juha-Pekka) Väisäsen mielestä bisnespolitiikka, ahneus suurpääoma ja rahanvalta on este järkevälle, oikeudenmukaiselle ja ekologisesti kestävälle kehittämiselle, ihmisen todelliselle vapaudelle, osallistuvalle demokratialle ja rauhalle.

    – Meille Suomessa valtamedia korostaa vasemmistolaisen politiikan mahdottomuutta ja miten sosialismia tavoittelevat liikkeet ovat kokeneet pettymyksiä ja takaiskuja. Lauantain Caracasin räjähdelennokki-isku tuo taas esille miten Venezuelan bolivaarinen vallankumous, Sandinistien Nicaragua ja Kuuban toisenlaiset yhteiskunnat ovat jatkuvasti imperialististen väkivaltahyökkäysten, sabotaasien ja mediamustamaalaamisen sekä kauppasaartojen kohteena. Vaatiikin erityistä punaista hoksnokkaa erottaa valtamedian uutisista imperialistien organisoima sabotaasi ja kansan todellinen tyytymättömyys. Kyllä, kansa on ollut Venezuelan kaduilla ja kalistanut kattiloita huonon talouden ja puutteen vuoksi. Kansa on ollut kyllä myös Venezuelan kaduilla ja äänestänyt bolivaarisen vallankumous politikan jatkokaudelle. Samoilla kaduilla operoivat kyllä myös Yhdysvalloista johdetut puolisotilaalliset sabotaasijoukot, jotka pyrkivät näyttämään väkivallan kansan kritiikkinä. Kyllä, kapitalismin ja sen imperialistisen väkivaltakoneiston korvaaminen perusteiltaan toisenlaisella yhteiskunnalla ja kehityksellä – rauhalla onkin entistä välttämättömämpää. Meidän pitää tukea ja olla solidaarisia Kuuballe, Venezuelalle, Nicaragualle ja muille sosialistisille, vasemmistolaisille konkreettisille yhteiskunnallisille toimijoille. Sosialismin aatteet elävät, koska ihmisarvoisen ja onnellisen tulevaisuuden näkymiä on vaikea kuvitella ilman niitä. Ne elävät Kuubassa, Nicaraguassa ja Venezuelassa ja liikkeissä, jotka kamppailevat ihmisten oikeuksien, tasa-arvon, vapauden ja rauhan puolesta, sanoo Suomen kommunistisen puolueen puheenjohtaja ja Euroopan vasemmiston hallituksen jäsen JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Uusimmat artikkelit

    Ulkona järjestetty mielenosoitus Helsingin keskustassa Kampissa. Ryhmä ihmisiä seisoo lumisella korokkeella ja pitelee kurdilippuja. Yksi henkilö nostaa lipun korkealle ilmaan. Osallistujilla on talvivaatteet ja huiveja, ja taustalla näkyy suuria rakennuksia.
    29.1.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Rojava tuhoutuu lännen katsoessa muualle 

    Pohjois- ja Itä-Syyriassa on käynnissä nopea ja vaarallinen kehitys, joka uhkaa tuhota Rojavan demokraattisen itsehallinnon ja johtaa tuhoisaan hyökkäykseen kurdiväestöä ...

    Musta nahkainen salkku lattialla pöytien ja tuolien keskellä sisätilassa. Salkussa on poliittisia tarroja, muun muassa sateenkaarilippu, kommunistien tähti ja Euroopan vasemmiston tarra ”We want direct democracy now”.
    28.1.2026
    SKP

    SKP:n verkkosivut uudistettu

    Kädessä pidetty kyltti mielenosoituksessa iltahämärässä. Kyltissä lukee ”Jäähyväiset aseille, joilla elämää suojellaan. Jäähyväiset aseille, joilla elämä tuhotaan” ja siinä on rauhankyyhkyn kuva. Kyltin ympärille on kiedottu vaaleanpunaiset valonauhat. Taustalla näkyy valaistu rakennus ja mielenosoittajia.
    27.1.2026
    SKP:n Uudenmaan piirijärjestö

    Uudenmaan kommunistit: Suomen poliittinen johto heikentää maamme turvallisuutta

    norjatiikeri
    3.1.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Yhdysvaltojen hyökkäys tuomittava!

    Punaisen tähden loisteessa kohti rauhaisampaa vuotta 2026!
    19.12.2025
    Tiina Sandberg

    Punaisen tähden loisteessa kohti rauhaisampaa vuotta 2026!

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: (09) 7743 8150
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    www.european-left.org
    www.european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste