logo
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    SKP teki paluun puoluerekisteriin

    Ajankohtaista
    Avainsanat: kannattajakortit, kuntavaalit, puolue, puoluerekisteri, SKP
    1.3.2021 - 13:44
    SKP

    SKP on palannut puoluerekisteriin

    Suomen puoluekenttä on saanut jälleen tukevan vasemman laidan kun Suomen kommunistinen puolue on tehnyt paluun puoluerekisteriin. Oikeusministeriö on päivittänyt puolueen statuksen sopivasti kuntavaaleihin. Puolue aikoo jatkaa heikompien puolustamista ja korostaa kuntavaalikampanjassaan erityisesti kuntien roolia työllistäjinä.

    – Tulevissa vaalilähetyksissä toimittajat joutunevat keksimään uuden kymyksen. SKP on tällä kertaa ainoa kommunistinen puolue näissä kuntavaaleissa. Toivottavasti tämä tarkoittaa enemmän aikaa asiakysymyksille, naurahtaa SKP:n pääsihteeri Tiina Sandberg.

    Sandberg on muiden puolueen jäsenten kanssa ahkeroinut korttikampanjan parissa ympäri Suomea. Kun päätös puolueen palauttamisesta rekisteriin oli tehty, ei sen toteuttaminen ollut kuin ajan kysymys. Aikaa tosin kului enemmän kuin oli arvioitu ja jännitystä riitti viime metreille kun korttien laskenta oli odotettua hitaampaa.

    – Kun tulos on nyt selvillä, voimme keskittyä vaaleihin. SKP:llä on hyvät lähtökohdat parantaa viime kuntavaalien tulosta. Niissä emme suoriutuneet kuten olisi pitänyt ja nyt onkin tavoitteena ottaa takaisin valtuustopaikkoja muutamilla keskeisillä paikkakunnilla. Valtuusto paikat tuovat näkyvyyttä ja ennen kaikkea siellä voi vaikuttaa merkittävästi ihmisten arkeen.

    Työllisyys ja hävittäjähankinnoista luopuminen edellä vaaleihin

    Sandberg näkee, että SKP:llä on esittää hyvin konkreettisia vastauksia työllisyyteen, palveluiden riittävyyteen ja esimerkiksi ilmastonmuutoksen torjuntaan.

    – Vaaliohjelmamme lähtökohta on, että ne rahat, jotka nyt aiotaan käyttää hävittäjien hankintaan ja käyttöön, tulisi sen sijaan ohjata kuntien talouden elvyttämiseen. On vastuutonta, että nyt ollaan tekemässä 40 miljardin sitoumusta tilanteessa, jossa olemme vasta ajautumassa talousvaikeuksiin, ennakoi Sandberg.

    Hänen mukaansa koronakriisi on vasta esimakua paljon isommasta talouden syöksykierteestä, joka alkoi itse asiassa jo ennen koronaepidemiaa. Korona vain osui sopivasti paikalle syntipukiksi.

    – Kun talous kääntyy laskuun maailmalla, se tulee iskemään erityisesti vientiin. Siksi meidän olisi nyt ehdottomasti kiinnitettävä huomio kulutuskysyntään ja työpaikkojen luomiseen kotimaassa. Tähän kunnilla on kaikki mahdollisuudet. Ne voivat toimia vastuullisesti ja edellyttää esimerkiksi hankinnoissaan sosiaalisten kriteerien täyttämistä, työllisyystoimia ja ilmastonmuutosta hillitseviä ratkaisuja. Esimerkiksi siirtyminen kahteen 6-tuntiseen vuoroon ansiotasoa alentamatta sosiaali- ja terveyspalveluissa parantaisi palveluiden laatua ja tarjoaisi helpotuksen ylikuormittuneille työntekijöille. Tämä onnistuisi valtion kohdentamalla elvytysrahalla ja parantuvilla verotuloilla, päättää Sandberg.

    SKP asettaa ehdokkaita kautta maan. Ehdokaslistat jätetään viikon päästä ja siihen asti jatketaan hyvien ehdokkaiden etsimistä. Kiinnostuneiden kannattaa ottaa nopeasti yhteyttä puolueeseen.

    Uusimmat artikkelit

    Jiri Mäntysalo puhumassa mielenosoituksessa.
    15.6.2026
    Jiri Mäntysalo

    Jiri Mäntysalo: EU:n suunnitelma 800 miljardin sotilasmenoista on kohtuuton ja vaarallinen

    SKP:n varapuheenjohtaja Jiri Mäntysalo piti puheen Euroopan militarisointia vastustaneessa StopReArmEurope-mielenosoituksessa Helsingissä 14.6.

    Jiri Mäntysalo puhumassa mielenosoituksessa.
    15.6.2026
    Jiri Mäntysalo

    Jiri Mäntysalo: The EU’s €800 billion military spending plan is unjustifiable and dangerous

    DSC 1065
    11.6.2026
    SKP

    Euroopan ja Pohjois-Amerikan kommunistit yhdessä Kuuban puolesta

    DSC 1065
    11.6.2026
    SKP

    Communists from Europe and North America for Cuba

    11.6.2026
    Talvikki Koivu

    Separation mellan kyrkan och staten är nödvändig 

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: (09) 7743 8150
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    www.european-left.org
    www.european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste