logo
    • Etusivu
    • Kärkialoitteet
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva 1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Yhteystiedot
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kärkialoitteet
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva 1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Yhteystiedot
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    Postilaiset kamppailevat kaikkien tulevaisuudesta

    Ajankohtaista
    Avainsanat: lakko, palkka, pau, posti, TES-neuvottelut, työehdot, vuosiloma
    12.11.2019 - 16:15
    SKP
    Ennen ei ollut paremmin. Työehtojen heikennys vie meitä väärään suuntaan.

    Posti ja sen työntekijöitä edustava PAU (Posti ja logistiikka-alan unioni) eivät päässeet sopimukseen työehdoista ja siksi PAU aloitti 11.11. postialan lakon. Lakkoa pidennettiin myöhemmin jatkumaan myös 25.11. – 8.12. ajalle. Työtaistelun ydinkysymys on se, miten paljon joustoja ja palkanalennuksia voidaan työntekijöiltä vaatia.

    – Posti on työnantajana lähtenyt neuvotteluissa siitä, että postilaisten tärkein tehtävä on tehdä töitä yritykselle mahdollisimman halvalla ja mielellään luopua myös yksityiselämästään, kärjistää SKP:n pääsihteeri Tiina Sandberg

    Sandberg pitää ensinnäkin huolestuttavana sitä, että osalle Postin työntekijöistä yritetään ujuttaa palkkoja, joilla ei mitenkään tule toimeen. Työehtojen jatkuva heikentäminen johtaa kilpajuoksuun pohjalle ja romuttaa samalla ammattiyhdistysliikkeen saavutuksia. Sen tien päässä häämöttää kaikkea muuta kuin houkutteleva tulevaisuus.

    – Posti toimii tässä tapauksessa härskimmin kuin moni pörssiyhtiö. Työntekijöiden työpanoksesta ei olla halukkaita maksamaan ja sen lisäksi heiltä odotetaan vielä suurta joustavuutta ja vastaantuloa. Tälle pitää ehdottomasti laittaa stoppi, sillä jos palkkojen polkeminen onnistuu Postissa laajenee se taatusti muidenkin alojen sopimuksiin. Pamilaisena koen, että omankin liittoni on parasta olla tässä asiassa hyvin hereillä, sillä meillä on kaupanalalla paljon ihmisiä, joiden työnantajat lähtevät mielellään kikkailemaan työehtosopimuksilla, mikäli sellaista ei selkeästi tuomita.

    Ilmaistyön tekeminen ei käy

    Palkkojen polkemisen lisäksi Posti yrittää tällä hetkellä leikata törkeästi myös vuosilomista. Pidempään työskennelleiden työntekijöiden vuosilomia leikattaisiin reilusti ja se tarkoittaisi osalle työntekijöistä jatkossa lähes kuukauden lisätyötä vuodessa. Ilman korotuksia palkkoihin.

    – Tämä on käsittämätön linjaus monestakin syytä, ensinnäkin siksi, että tällä hetkellä tarvittaisiin työnanajan lyhennyksiä, ei pidennyksiä. Posti on lähtenyt tälle kannalle euronkuvat silmissään, sillä tietenkin työajan huima pidennys ilman palkankorotuksia tarkoittaisi sitä, että voitaisiin taas irtisanoa suuri joukko työntekijöitä. Tämäkin on sitä pörssiyhtiön logiikkaa! puuskahtaa Sandberg.

    Postin on tässä tilanteessa peräännyttävä ja ymmärrettävä, ettei se voi valtion kokonaan omistamana yhtiönä jatkaa pörssielkeitä. Mikäli tämä ymmärrys ei yhtiössä muuten synny, on pääministeri Antti Rinteen otettava asiaan kantaa ja lähdettävä käyttämään sitä valtaa, mikä hallituksella omistajaohjauksen kautta on.

    – Toivottavasti tämä innostus valtion omistamien yhtiöiden markkinaehtoiseen johtamiseen alkaisi jo viimein olla nähty. Jos haluamme saada peruspalvelut kunnolla toimimaan on alettava pikemminkin keskustella eri palveluiden ja välttämättömän infran kansallistamisesta. Tämä lähtisi loogisesti käyntiin vaikkapa niin, että valtionohjauksessa pääpaino laitettaisiin kunnollisten palveluiden tuottamiselle, ei huimille tuottotavoitteille.

    Uusimmat artikkelit

    pexels stasknop 2916450
    18.8.2026
    SKP:n ay-ryhmä

    Työajan lyhentäminen on nostettava ay-liikkeen kärkitavoitteisiin

    STTK:n tuore selvitys työajan lyhentämisestä on tervetullut avaus.

    20221030 121921 neliö
    13.8.2026
    SKP

    Ajatuksen linnoitus on vahvempi kuin kivinen muuri

    DSC 1065
    1.7.2026
    SKP

    Euroopan ja Pohjois-Amerikan kommunistit yhdessä Kuuban puolesta

    DSC 1065
    1.7.2026
    SKP

    Communists from Europe and North America for Cuba

    WhatsApp Image 2026 06 27 at 18.39.03
    29.6.2026
    Punainen sateenkaari

    Pride on myös taistelua leivästä ja turvasta 

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7834 1346
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    european-left.org
    european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste