logo
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    Kuolemantuomiot syytä lopettaa

    Ajankohtaista
    Avainsanat: Arkansas, kuolemantuomio, midatsolaami, yhdysvallat
    25.4.2017 - 14:14
    SKP

    Kuolemanrangaistus on peruuttamaton ja ihmisoikeuksia loukkaava rangaistus. Kuolemanrangaistus loukkaa perustavanlaatuisinta ihmisoikeutta, oikeutta elää. Mm. ihmisoikeusjärjestö Amnesty vastustaa kuolemanrangaistuksen käyttöä kaikkialla ja kaikissa tapauksissa. EU uhkaa keskeyttää jäsenyyskeskustelut Turkin kanssa, jos se palauttaa kuolemantuomiot käytännöksi.

    EU ja Yhdysvallat tekevät tiivistä yhteistyötä laajalla rintamalla. Yhdysvalloissa kuolemanrangaistus on voimassa 31 Yhdysvaltojen 50 osavaltiosta. Arkansasin osavaltio aikoo teloittaa kahdeksan miestä vielä tämän viikon aikana, koska yksi kuolemaantuomioissa käytetyistä aineista, midatsolaami, on vanhenemassa osavaltion varastoissa.

    – Kuolemantuomion käyttö on jo sinällään osoitus siitä, ettei ihmisten oikeutta elämään kunnioiteta. Yhteiskunta haluaa säästää kustannuksia ja antaa pelotteen, joka on jo moneen kertaan todettu toimimattomaksi. Nyt toimintaa tehostetaan vielä entisestään, koska teloitukseen käytettävä myrkky on vanhenemassa. Tuomittujen oikeusturva ja ihmisoikeudet on tässä päätetty sivuuttaa. Ihmisen elämän arvo on mitattu ja köykäiseksi todettu, kritisoi ympäristösuunnittelija ja SKP:n Uudenmaan piirisihteeri Tiina Sandberg.

    Yhdysvalloissa kuolemantuomioita langetetaan suhteellisesti enemmän tapauksissa, joissa rikoksen uhri on ollut valkoihoinen. Riippuu paljon syyttäjästä, vaatiiko hän kuolemanrangaistusta vai vankeustuomiota. Valtaosalla kuolemaantuomituista ei ole taloudellisesti varaa omaan asianajajaan. Oikeuden määräämät asianajajat ovat usein alipalkattuja ja ylityöllistettyjä, eikä heillä mahdollisesti aina ole aiempaa kokemusta kuolemanrangaistusoikeudenkäynneistä.

    – Huomiota herättää myös se, että vaikka afroamerikkalaiset ja latinot edustavat Yhdysvalloissa vähemmistöä, on heitä aina kuolemanselleissä paljon enemmän kuin valtaväestön edustajia, huomauttaa Sandberg.

    Uusimmat artikkelit

    SKP tukee Polisarion taistelua
    27.2.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Rikotaan hiljaisuus Marokon kolonialismista – Länsi-Saharan tasavalta 50 vuotta 

    27. helmikuuta tulee kuluneeksi 50 vuotta Saharan demokraattisen arabitasavallan itsenäisyysjulistuksesta.

    Naistenpäivän marssin keulassa banderolli Iranin vapausliikkeen teksteillä "Jin, jiyan, azadi - Nainen, elämä, vapaus".
    16.2.2026

    Lähi-idän kansat täytyy jättää rauhaan

    Osallistujia yhteiskuvassa Kuuban suurlähettilään kanssa Kotkan Lenin-patsaan edustalla ulkona kesällä 2022.
    13.2.2026
    skp:n keskuskomitea

    Näpit irti Kuubasta!

    Mielenosoittajia pääministerin virka-asunnon edessä Leipäjono-mielenosoituksessa.
    10.2.2026
    skp:n keskuskomitea

    Mitähän ne säästöt maksaa?

    Ulkona järjestetty mielenosoitus Helsingin keskustassa Kampissa. Ryhmä ihmisiä seisoo lumisella korokkeella ja pitelee kurdilippuja. Yksi henkilö nostaa lipun korkealle ilmaan. Osallistujilla on talvivaatteet ja huiveja, ja taustalla näkyy suuria rakennuksia.
    29.1.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Rojava tuhoutuu lännen katsoessa muualle 

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: (09) 7743 8150
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    www.european-left.org
    www.european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste