logo
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    Verkot pois norppavesistä!

    Ajankohtaista Kannanotot
    Avainsanat: grynderit, kalastus, luonnonsuojelu, rantojen rakentaminen, Saimaa, saimaannorppa
    4.7.2019 - 15:15
    SKP
    Norppa ei kuulu museoon vaan Saimaalle. Pidetään kanta elävänä. Kuva:Tomi Tapio K

    Uutiset saimaannorpan kuuttien hukkumisesta kalaverkkoihin ovat seuranneet tänä kesänä toisiaan. Tähän mennessä jo ainakin neljä kuuttia on hukkunut ja määrän pelätään tästä vielä kasvavan. Norppien noin 400 päiselle kannalle tämä rasitus on kohtuuttoman suuri.

    – Meillä ei ole yhtään ylimääräistä saimaannorppaa Suomessa, toteaa SKP:n pääsihteeri ja ympäristöryhmän jäsen Tiina Sandberg.

    Sandbergin ja SKP:n ympäristöryhmän mukaan WWF on oikeassa vaatiessaan verkkokalastuskiellon pidentämistä ja kieltoalueen laajentamista. Järjestön mukaan juuri tähän aikaan vuodesta vaara kuuttien hukkumiselle on suurimmillaan kun poikaset joutuvat opettelemaan itsenäistä norpan elämää. Silloin ne jäävät helposti kiinni kalaverkkoihin tai liian löysänieluisiin katiskoihin.

    – Verkoilla ehtii Saimaalla kalastaa vielä syksylläkin kun se ei enää muodosta norpille niin suurta vaaraa kuin nyt, siihen asti on syytä käyttää kalastukseen esimerkiksi norppaturvallisia katiskoita, uistinta tai mato-onkea. Niistä ei aiheudu vaaraa norpille. Nykyistä verkkokalastuksen kieltoa olisi syytä pidentää ainakin heinäkuun loppuun ja pidemmällekin, mikäli tämäkään ei vielä lopeta norppien hukumiskuolemia, tiivistää Sandberg.

    Saimaa on myös hyvin suosittua virkistäytymisaluetta. Siksi paineet rantojen ja saarten rakentamiselle ja hyödyntämiselle alueella ovat kovat. SKP:n ympäristöryhmän mielestä tämäkin tulee ottaa huomioon norppien suojelussa.

    – Rantojen ja saarten rakentamattomuus on norppien ja tavallisten luonnossaliikkujien etu, vaikka se ahneimpia gryndereitä kismittääkin. Pidetään ne näpit erossa kansallismaisemista ja mahdollistetaan samalla norppien elely ja alueesta nauttiminen kaikille, eikä vain niille joilla on varaa ostaa itselleen yhteistä luontoamme, sivaltaa Sandberg.

    Uusimmat artikkelit

    Kollaasissa kuva Kemin vapputapahtumasta, jossa näkyy liehuva SKP:n Lapin piirin lippu ja Inari Porkka kauempana puhumassa sekä selfiekuva Inari Porkasta.
    1.5.2026
    Inari Porkka

    Inari Porkka: Suhtaudutaan maailmaan mieluummin uteliaisuudella kuin pelolla

    SKP:n Lapin piirikomitean jäsen Inari Porkka korostaa vappupuheessaan yhteisön merkitystä yksilökeskeisessä ajassa, haastaa yhteisten rahojen tuhlaamisen aseisiin sekä ...

    Tiina Sandberg puhuu Tampereen vappujuhlassa kuorma-auton lavalla.
    1.5.2026
    Tiina Sandberg

    SKP:n puheenjohtaja Sandberg: On valittava joko markkinoiden valta tai kansan valta

    Jiri Mäntysalo kuvattuna Vantaan kaupungintalolla.
    1.5.2026
    Jiri Mäntysalo

    SKP:n varapuheenjohtaja Mäntysalo: Rehelliselle politiikalle on tilausta

    Jari Karttunen esitelmöimässä tapahtumassa, taustalla valkokangas.
    1.5.2026
    Jari Karttunen

    Jari Karttunen: Työläisen ja pääoman edut eivät ole edelleenkään yhteiset

    Walter Baier pitämässä puhetta Euroopan vasemmiston kongressissa.
    29.4.2026
    Euroopan vasemmisto / European Left

    Euroopan vasemmisto tukee ydinaseiden vastaista vetoomusta Suomen päättäjille

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: (09) 7743 8150
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    www.european-left.org
    www.european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste