logo
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    ”Vastarinnan mahdollisuudet kasvavat kunnissa”

    Ajankohtaista
    15.4.2012 - 8:24
    Tuotu Kirjoitus vanhasta järjestelmästä
    Toivo Koivisto
    Kuntafoorumin teemaryhmien aloitteita esiteltiin myös mielenosoituksen tunnuksina.

    Nyt on kasvavat mahdollisuudet taistella kuntapolitiikan suunnasta ja lähipalveluista laajalla pohjalla ja suunnata kamppailu uusliberalismin vastaiseksi taisteluksi, korosti Tampereen kaupunginvaltuutettu Jari Heinonen lauantaina järjestetyssä Vaihtoehtoisessa kuntafoorumissa. Paasitornissa, Helsingin työväentalolla pidetyn foorumin järjesti SKP yhteistyössä Euroopan vasemmiston ja DSL:n opintokeskuksen kanssa.

    Vasenryhmän kansanedustaja Jyrki Yrittiaho piti käsittämättömänä sitä, että vasemmisto on mukana hallituksessa, joka leikkaa tällä vaalikaudessa lähes neljä miljardia kuntapalveluista. Hän kiinnitti huomiota siihen, että hallituksen ohjelmassa on tavoitteena ”hyvinvointipalvelumarkkinoiden edistäminen” ja kuntien palvelujen rahoituksen siirtäminen pääosin kuntien omalle vastuulle.

    Palkansaajien tutkimuslaitoksen ennustepäällikkö Eero Lehto korosti, että valtion kunnille antama rahoitus ei ole rasite vaan tukee talouden kasvua. Hän kritisoi valtiovarainministeriön ennusteita jopa useamman miljardin luokkaa olevista virheistä ja liian synkkien lukujen käyttämisestä perusteluna leikkauslistoille.
    – Palkansaajien tutkimuslaitoksen arvioiden mukaan valtiontalous on kääntymässä ylijäämäiseksi ja se tuo pelivaraa, jota voitaisiin siirtää kuntien peruspalvelujen, kuten koulutuksen ja terveydenhuollon rahoitukseen.

    Ranskan ja Euroopan kamppailut

    Euroopan vasemmiston hallituksen jäsen Jean-Francois Gau toi Vaihtoehtoiseen kuntafoorumiin terveisiä leikkauspolitiikkaa vastustavista eurooppalaisista joukkoliikkeistä.

    – On hylättävä leikkauspolitiikka, murrettava riippuvuus yksityisistä rahoitusmarkkinoista ja lisättävä työntekijöiden, kansalaisten ja vaaleilla valittujen elinten valtaa.
    Yhtenä keinona on Euroopan vasemmisto esittänyt eurooppalaisen sosiaalisen ja solidaarisen kehityksen rahaston luomista. Se korvaisi Euroopan rahoitusvakausvälineen ERVV:n ja loputtoman miljardien syytämisen yksityisten finanssimarkkinoiden keinotteluun.

    – Tämä rahasto toimisi julkisena pankkina, jonka ainoana tarkoituksena olisi helpottaa julkisia investointeja sosiaalisesti ja ekologisesti järkevään kehitykseen, edistää julkisia palveluja ja työllisyyttä. Varoja siihen voitaisiin koota muun muassa rahoitusmarkkinaverolla.

    Ranskan kommunistista puoluetta Euroopan vasemmiston hallituksessa edustava Gau kertoi vasemmistorintaman presidentinvaalikampanjan koonneen Pariisissa Bastillen aukiolle 120 000 osanottajaa ja monissa muissa kaupungeissa kymmeniä tuhansia. Nicolas Sarcozy on kärsimässä tappion ja vasemmisto todennäköisesti voittamassa presidentinvaalit ja sitten parlamenttivaalit.

    Vaihtoehtona demokraattiset hyvinvointikunnat

    SKP:n puheenjohtaja Yrjö Hakasen mielestä Kataisen hallituksen valmistelema kuntauudistus on syytä hylätä ja ottaa suunta jättikokoisten markkinakuntien sijasta demokraattisten hyvinvointikuntien rakentamiseen.

    – Kunnallisten palvelujen rahoitusta pitää vahvistaa perumalla hallituksen kuntien rahoitukseen päättämät noin 1,5 miljardin euron leikkaukset ja laittamalla pääomatulot kunnallisverolle. Kunnallisten palvelujen kehittäminen on myös tasa-arvokysymys, kun kuntien työntekijöistä suurin osa on naisia, Hakanen totesi.

    – Talouden taantuma ja rakennemuutos korostavat kuntien merkitystä uusien työpaikkojen luomisessa. Rahalla rahaa tekevät keinottelijat eivät ole kiinnostuneita uusien yhteiskunnallisten arvojen luomisesta, vain pikavoitoista. Kunnalliset energialaitokset ovat esimerkki siitä, että kunnallisella liiketoiminnalla voidaan saada myös lisää rahaa peruspalveluihin.

    – Hyvinvointikunnista on tehtävä myös ekologisesti kestävän kehityksen kuntia. Se on panostamista mm. lähipalveluihin, joukkoliikenteeseen ja uusiutuvaan energiaan. YK:n Rio +20 –kokouksen jatkoksi tarvitaan paikallisia toimintaohjelmia, joissa kuntien asukkaat, työntekijät, koulut, paikalliset yrittäjät ja muut toimijat kehittävät yhdessä sosiaalisesti ja ekologisesti kestävän kehityksen ohjelmia, ehdotti Hakanen.

    – Ja vallan keskittämisen sijasta on lisättävä asukkaiden vaikutusmahdollisuuksia. Kunnanvaltuustojen ohella tarvitaan osallistuvan demokratian muotoja, kuten osallistuva budjetointi, kansanäänestykset, kaupunginosavaltuustot ja demokraattinen maakuntaitsehallinto, esitteli Yrjö Hakanen vaihtoehtoa, jota on hahmoteltu myös 12 kirjoittajan juuri ilmestyneessä pamfletissa ”Toisenlainen kuntakartta – demokraattiset hyvinvointikunnat”.

    Vaihtoehtoisen kuntafoorumin keskusteluista osa käytiin pienryhmissä, joiden vetäjät pääsihteeri JP Väisänen kokosi lopuksi kertomaan aloitteista ja kiteyttämään viestit myös mielenosoitusjulisteina.

    Uusimmat artikkelit

    norjatiikeri
    3.1.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Yhdysvaltojen hyökkäys tuomittava!

    Yhdysvaltojen hyökkäys Caracasiin ja Venezuelan presidentin kaappaaminen ovat törkeä kansainvälisen oikeuden loukkaus ja osoittavat, ettei Yhdysvallat kunnioita itsenäisten v

    Punaisen tähden loisteessa kohti rauhaisampaa vuotta 2026!
    19.12.2025
    Tiina Sandberg

    Punaisen tähden loisteessa kohti rauhaisampaa vuotta 2026!

    Kuvituskuva vauva ja lelut Kuva Petra Packalén
    11.12.2025
    SKP

    Lasten hyvinvointi ei ole kuluerä – Kommunistit vaativat lapsilisien ulottamista 18 ikävuoteen asti

    586879655 1254933930002960 2517850894478525094 n
    9.12.2025
    skp:n keskuskomitea

    Oikeus uhrataan suurvaltapolitiikalle

    20220515 DSC 0167 0
    24.11.2025
    skp:n keskuskomitea

    Rahat soteen, ei sotaan

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: (09) 7743 8150
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    www.european-left.org
    www.european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste