logo
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    Ukrainan sisällissota rauhanliikkeen koetinkivi

    Ajankohtaista
    16.6.2015 - 13:20
    Tuotu Kirjoitus vanhasta järjestelmästä
    kuva Jaakko Grönfors
    Toimittaja ja Naiset Rauhan Puolesta- aktiivi Marjaliisa Siira

    Marjaliisa Siira

    toimittaja
    Naiset Rauhan Puolesta

    Olkaamme rauhan lietsojia!

    Tänä aamupäivänä täällä Kirjan talossa meillä on eurooppalaisia puheenvuoroja muun muassa Naton uudesta roolista, poliittisesta ilmapiiristä ja rauhanliikkeen haasteista. Iltapäivällä laajennamme näkökulmaa koko maailmaan. Panelistivieraamme ovat saaneet vapaasti valita puheidensa näkökulman ja sisällön.

    Euroopan, mutta erityisesti Suomen ilmapiirissä on tapahtunut suuri muutos viimeisen runsaan vuoden aikana. Valtamediamme on ryhtynyt lietsomaan sotaa keksimällä päivittäin uusia uhkakuvia, jotka tulevat naapuristamme Venäjältä. Ukrainassa käydään sisällissotaa. Euroopan Unionin johtajat kokoontuvat lähes viikoittain miettimään, miten Venäjää voitaisiin tuosta sisällissodasta rangaista. EU on asettanut Venäjälle talouspakotteita ja tehnyt mustia listojaan. Venäjä on, tosin viiveellä, vastannut samalla tavalla. Jotkut puhuvat jo uudesta kylmästä sodasta, vaikka ideologisesti ei ole mitään vastakkainasettelua Venäjän ja ns. lännen välillä. Syyt ovat siis muut kuin ideologiset. Ehkä niistä puhumme enemmän tänään.

    Nato on järjestänyt runsaasti isoja sotaharjoituksia maalla, merellä ja ilmassa Baltiassa, Puolassa, Romaniassa, Itämerellä, Ruotsissa ja Suomessa. Vaikka Ruotsi ja Suomi eivät edes ole Nato-maita, USAn ja muiden Nato-maiden hävittäjiä on lentänyt taivaallamme ja sotalaivoja ollut satamissamme. Mainitut maat ovat kaikki Venäjän rajan tuntumassa. Sama tilanne olisi, jos kuvitellaan, että Venäjällä olisi iso sotilastukikohta vaikkapa Kuubassa ja se järjestäisi sieltä käsin isoja merisotaharjoituksia Karibialla ja Meksikonlahdella ja yhteistyössä Meksikon armeijan kanssa harjoittelisi pommikoneilla ilmahyökkäystä Meksikossa USAn rajan tuntumassa. Väittääkö joku, että USA katsoisi tätä menoa hiljaa hymyillen? Että USA ei kokisi mitään uhkaa?

    Sanotaan, että sodankäynti on muuttunut. Käynnissä oleva informaatiosotakin on yksi sodankäynnin muoto. Yksi julistamattoman sodan muoto on miehittämättömien lennokkihyökkäysten käyttö. Näitä USA on käyttänyt ainakin Afganistanissa, Pakistanissa ja Jemenissä. Lennokkeja käytetään paljon tiedusteluun, mutta myös pommittamiseen. Naiset Rauhan Puolesta -verkosto on hiljattain tehnyt tietopaketin lennokeista.

    Eräs salakavala ase nykysodissa on köyhdytetyn uraanin käyttö pommien ja ammusten päällystämiseen niiden tehon lisäämiseksi. Räjähtäessään tällainen ammus levittää laajalle ympäristöön radioaktiivisten raskasmetallien hienojakoisia hiukkasia Tämän hiukkaspölyn tarkat pitkäaikaisvaikutukset ovat tuntemattomia, mutta kokemukset esimerkiksi Irakista viittaavat siihen, että ihmiset ja ekosysteemi tulevat kärsimään, ikuisesti. Aikoinaan 2003 raskaasti pommitetussa Irakissa on sodan jälkeen ilmennyt keskimääräistä enemmän epämuodostuneiden lapsien syntymiä, lapsettomuutta sekä leukemiaan ym. säteilyn mahdollisesti aiheuttamiin tauteihin sairastumista. Naiset Rauhan puolesta verkosto osallistuu kansainväliseen kampanjaan uraaniaseiden saamiseksi täyskieltoon.

    Ukrainan sisällissota on ollut rauhanliikkeelle koetinkivi. Valtamedian viholliskuvia lietsova propaganda on vaikuttanut myös rauhanliikkeen aktiiveihin. Liike on ollut hämmennyksen vallassa ja sen vuoksi hiljaa muun muassa siitä, että Kiovan hallinto pommittaa Itä-Ukrainassa omia kansalaisiaan. Ukrainan sisällissota näyttää, että sota on myös samanlaista kuin aina ennenkin: ihmisten tappamista ja infrastruktuurin, kotien, koulujen, teollisuuslaitosten, lentokenttien ja teiden tuhoamista.

    Olkaamme rauhanlietsojia! Rauhanlietsojat eivät anna vihapuheen, viholliskuvien ja sodanlietsonnan vallata ihmisten mieliä ja myrkyttää ilmapiiriä. Rauhan hälytys, Peace Alert, on sen vuoksi tärkeä aloite. Rauhanliikkeen on syytä herätä ennen kuin on liian myöhäistä. Me sanomme ei sotaharjoituksille, asevarustelulle ja vihapuheelle. Mielestäni rauha on tärkein ihmisoikeus.

    PEACE ALERT

    Uusimmat artikkelit

    norjatiikeri
    3.1.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Yhdysvaltojen hyökkäys tuomittava!

    Yhdysvaltojen hyökkäys Caracasiin ja Venezuelan presidentin kaappaaminen ovat törkeä kansainvälisen oikeuden loukkaus ja osoittavat, ettei Yhdysvallat kunnioita itsenäisten v

    Punaisen tähden loisteessa kohti rauhaisampaa vuotta 2026!
    19.12.2025
    Tiina Sandberg

    Punaisen tähden loisteessa kohti rauhaisampaa vuotta 2026!

    Kuvituskuva vauva ja lelut Kuva Petra Packalén
    11.12.2025
    SKP

    Lasten hyvinvointi ei ole kuluerä – Kommunistit vaativat lapsilisien ulottamista 18 ikävuoteen asti

    586879655 1254933930002960 2517850894478525094 n
    9.12.2025
    skp:n keskuskomitea

    Oikeus uhrataan suurvaltapolitiikalle

    20220515 DSC 0167 0
    24.11.2025
    skp:n keskuskomitea

    Rahat soteen, ei sotaan

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: (09) 7743 8150
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    www.european-left.org
    www.european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste