logo
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    Työläisten oikeudet etusijalle

    Ajankohtaista
    17.5.2014 - 17:08
    Tuotu Kirjoitus vanhasta järjestelmästä

    SKP ja Viron yhtynyt vasemmisto vaativat, että virolaisille työntekijöille, jotka ovat Suomessa töissä maksetaan samanlaista palkkaa kuin vastaavissa töissä maksetaan suomalaisille työntekijöille. Samoin on noudatettava kaikkia muita työehtosopimusten ja työlainsäädännön edellyttämiä määräyksiä ja ohjeita.

    EU:n työvoiman vapaa liikkuminen on käytännössä muodostunut työn perässä matkustamisen ja liikkumisen pakoksi, jota työnantajat käyttävät hyväkseen palkkojen ja muiden työelämän normistojen polkemiseksi.

    Voittojen maksimointi on johtanut myös toimintaan, jonka tarkoituksena on liian pientä palkkaa maksamalla työntää työntekijät toimeentulotulotuen asiakkaiksi ja näin siirtää työnantajan velvoitteet yhteiskunnalle. Epäterve kilpailu on johtanut myös laajaan työvoiman käyttöön liittyvien verojen kiertämiseen.

    Suomessa on jokaiselle työntekijälle maksettava sellaista palkkaa, että se riittää elämiseen ja estettävä veronkierto ja harmaan talouden pyörittäminen. Maahan tuleville työntekijöille on etukäteen annettava riittävät tiedot siitä, mitkä ovat työntekijöiden lainsäädäntöön ja työehtosopimuksiin perustuvat oikeudet ja elämisen kustannukset Suomessa. Etenkin kohtuuhintaisen asumisen järjestämisen vaikeus voi jäädä maahanmuuttajille epäselväksi.

    Tällä hetkellä työnantajat polkevat palkkatasoa epätyypillisten työsuhteiden ja ulkomaalaisen työvoiman avulla. Tästä ei voida syyttää työläisiä, jotka toimeentulonsa turvatakseen tarttuvat tarjottuihin työtilaisuuksin, vaan niitä työnantajatahoja, jotka pyrkivät näin maksimoimaan voittojaan.

    SKP ja Viron yhtynyt vasemmisto nostavat työntekijöiden oikeuksiin ja etuihin liittyvät kysymykset EU:n parlamenttivaalien keskeisiksi asioiksi. Työläisten edut ovat kaikissa maissa yhteneväiset.

    Suomen kommunistinen puolue ja Viron yhdistynyt vasemmistopuolue Vasakpartei

    Uusimmat artikkelit

    Jiri Mäntysalo puhumassa mielenosoituksessa.
    15.6.2026
    Jiri Mäntysalo

    Jiri Mäntysalo: EU:n suunnitelma 800 miljardin sotilasmenoista on kohtuuton ja vaarallinen

    SKP:n varapuheenjohtaja Jiri Mäntysalo piti puheen Euroopan militarisointia vastustaneessa StopReArmEurope-mielenosoituksessa Helsingissä 14.6.

    Jiri Mäntysalo puhumassa mielenosoituksessa.
    15.6.2026
    Jiri Mäntysalo

    Jiri Mäntysalo: The EU’s €800 billion military spending plan is unjustifiable and dangerous

    DSC 1065
    11.6.2026
    SKP

    Euroopan ja Pohjois-Amerikan kommunistit yhdessä Kuuban puolesta

    DSC 1065
    11.6.2026
    SKP

    Communists from Europe and North America for Cuba

    11.6.2026
    Talvikki Koivu

    Separation mellan kyrkan och staten är nödvändig 

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: (09) 7743 8150
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    www.european-left.org
    www.european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste