logo
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Yhteystiedot
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Yhteystiedot
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    Tradekan palattava juurilleen

    Ajankohtaista
    10.2.2010 - 10:55
    Tuotu Kirjoitus vanhasta järjestelmästä

    SKP:n ja edistyksellisen osuustoiminnan vaaliliitto haluaa palauttaa Osuuskunta Tradekan juurilleen ja kehittää 2000-luvun edistyksellistä osuustoimintaa. Vaaliliitto on mukana maaliskuussa pidettävissä vaaleissa koko maassa.

    Tradeka on muodostunut paikallisten työväen osuustoimintaliikkeen synnyttämien osuuskauppojen yhdistyessä ja selvinnyt taloudellisista vaikeuksistaan. Sillä on yli 300 000 jäsentä. Osuuskunta Tradeka edustaa niin sanotun punapääoman viimeisiä jäljelle jääneitä osia.

    Vaaliliiton ohjelmassa vastustetaan Tradekan päätösvallan luovuttamista suursijoittajille ja liiketoiminnan yhdistämistä porvarillisiin kauppaketjuihin. Ohjelmassa vaaditaan jäsenetujen parantamista niin, että vähävaraiset, työttömät ja opiskelijat hyötyisivät siitä enemmän. Osuuskunta voisi olla edelläkävijä työntekijöiden ja ay-liikkeen vaikutusmahdollisuuksien kehittämisessä. Pätkätöiden sijasta on lisättävä kokoaikaisia työsuhteita ja taattava työntekijöille vähintään 4 tunnin yhtäjaksoinen työ samassa työpaikassa ja ryhdyttävä kokeilemaan 6+6 tunnin työaikamallia.

    Ohjelmassa esitetään myös näkökohtia ilmastomuutoksen torjumiseksi sekä ekologisesti kestävän kehityksen turvaamiseksi reilun kaupan edistämistä. Osuuskunnan esitetään ottavan hankinnoissaan etusijalle elintarvikkeiden lähituotantoa tukevan toiminnan.

    SKP:n ja edistyksellisen osuustoiminnan vaaliliitto on asettanut koko maassa yhteensä 112 ehdokasta Tradekan vaaleihin. Vaalit järjestetään postiäänestyksenä alkaen 5. päivänä maaliskuuta ja äänestysliput pitää olla perillä viimeistään 25. maaliskuuta klo 16 mennessä.

    SKP:n ja edistyksellisen osuustoiminnan vaaliliiton ohjelma löytyy SKP:n kotisivuilta linkistä

    Uusimmat artikkelit

    DSC 1065
    1.7.2026
    SKP

    Euroopan ja Pohjois-Amerikan kommunistit yhdessä Kuuban puolesta

    Euroopan ja Pohjois-Amerikan kommunistiset puolueet ja järjestöt ovat julkaisseet yhteisen aiepöytäkirjan Kuuban tukemiseksi.

    DSC 1065
    1.7.2026
    SKP

    Communists from Europe and North America for Cuba

    WhatsApp Image 2026 06 27 at 18.39.03
    29.6.2026
    Punainen sateenkaari

    Pride on myös taistelua leivästä ja turvasta 

    WhatsApp Image 2026 06 27 at 18.39.03
    29.6.2026
    Punainen sateenkaari

    Pride is also a struggle for bread and security

    D853811
    17.6.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Eduskunta avasi oven ydinaseille Suomeen

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7834 1346
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    european-left.org
    european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste