logo
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    Suomen tunnustettava Palestiinan valtio

    Ajankohtaista
    2.8.2014 - 12:58  (Muokattu 6.11.2025 - 13:38)
    JP Väisänen
    kuva SKP arkisto
    JP Väisänen Palestiina mielenosoituksessa Helsingissä "Soinin vastattava miksi YK:n esitys kahden itsenäisen valtion mallista ei kelpaa".

    Aktivistit, solidaariset ja Suomen palestiinalaiset.

    Tämä on oikea aika ja tämä on oikea paikka mielenosoitukselle.

    Nyt ei mitenkään voi jäädä kotiin tai nyt ei mitenkään voi jäädä lomalle seuraamaan uutisia. Nyt pelkkä siunailu ja päivitteleminen ei riitä.

    Nyt solidaarisuuslinkkien jakaminen facebookissa ja Free Palestine -kuvien jakaminen instagrammissa tarvitsee myös tätä: yhteen tulemista, yhdessä tekemistä ja yhteisen viestin sanomista.

    Sotatoimien on loputtava. Väkivallan on loputtava. Rauha on ainoa ratkaisu!

    ***

    On hyvä, että eräät järjestöt täällä Suomessa kuten psykologien sosiaalinen vastuu koordinoivat konkreettista apua kriisialueille. Rahaa, ruokaa ja lääkkeitä tarvitaan Gazassa. On hyvä, että me voimme tehdä muutakin kuin vain toivoa.

    Joukkovoimaa onkin syytä osoittaa. Kiitos tämä tilaisuuden järjestäjille.

    Toivoisin, että vastaavia tilaisuuksia olisi muuallakin suomalaisissa kaupungeissa. Toivon, että solidaarisuus sorrettuja kansoja kohtaan saa meidät yhteiseen rintamaan toimimaan oikeudenmukaisen maailman puolesta.

    Ystävät,

    Palestiinan kansan oikeus itsenäisyyteen on ollut neuvottelujen kohteena jo vuosikymmeniä. Israelin hallitukset ja niitä tukenut USA:n hallinto ovat estäneet kerta toisensa jälkeen itsenäisen Palestiinan valtion muodostamisen. Israelin oikeistolaiset johtajat pyrkivät päinvastoin vahvistamaan valtaamiensa alueiden miehitystä ja laajentamaan siirtokuntien rakentamista palestiinalaisalueille.Yhdysvalloille on hyödyksi liittolainen Lähi-idässä.

    Tänään tällä sodalla Israelin poliittinen eliitti asettaa kansat toisiaan vastaan. Israelin sotaherrat asettavat uskonnot toisiaan vastaan. Tällä sodalla pyritään unohtamaan kahden valtion rauhan mahdollisuus.

    Tässä sodassa ei ole kysymys Hamasin raketeista tai tunneleista. Tämä sota pyrkii Palestiinalaisten alistamiseen ja selvästi yhden valtion, Israelin ylivaltapolitiikkaan, sekä määrittämään alueen energiaresurssien hallinnan.

    Israelin nykyjohdon päivän politiikka ja sotatoimet Gazassa ovat jyrkässä ristiriidassa humanistisen ajattelun, ihmisoikeuksien ja kansainvälisen lain kanssa. Israelin toimet ovat ristiriidassa suurimman osan maailman valtioiden ja kansainvälisen yhteisön tahdon kanssa.

    Suurin osa maailman valtioista, ainakin 134 valtiota, on jo ilmoittanut tunnustavansa Palestiinan valtion.

    Minun puolueeni – SKP:n mielestä myös Suomen hallituksen tulee ilmoittaa, että Suomi tunnustaa itsenäisen Palestiinan valtion vuoden 1967 rajojen mukaisesti. Samalla me edellytämme myös Stubbin hallitukselta toimia Suomen ja Israelin välisen asekaupan lopettamiseksi.

    Ystävät,

    Tänään keskellä kauneinta suomalaista kesää ja keskellä verisintä sotaa perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini ilmoittaa olevansa Israelin ystävä. Helsingin Sanomien haastattelussa Soini hyväksyy Israelin sotatoimet. Vahvasti Yhdysvaltoihin ja republikaaneihin nojaavalle Soinille Israelin tuki keskellä sotaa on viesti, jolla perussuomalaisia asetettaan siististi konservatiivien riviin. Väitän, että Soinin linjaus ei kaikkia perussuomalaisia miellytä ja on päivän selvää, että Soini joutuu vastaamaan vielä miksi YK:n ja kansainvälisen yhteisön rauhanpoliittinen linja – kahden itsenäisen valtion rajasta ei kelpaa?

    Lopuksi ja viimeisenä

    Tapasin keväällä PLO:n edustajan Hannan Ashrawin Jerusalem foorumin seminaarissa Tukholmassa. Arvostetun rauhanneuvottelijan viesti Suomeen ja Pohjoismaille oli selvä. Palestiinan tunnustaminen itsenäiseksi valtioksi vauhdittaisi rauhanneuvotteluja ja osoittaisi Israelin hallitukselle, että se ei voi jatkaa loputtomiin palestiinalaisalueiden laitonta miehitystä.

    Eläköön solidaarisuus!

    Vapaa Palestiina!

    JP Väisänen

    Uusimmat artikkelit

    Abstrakti digitaalinen kuvitus: läpinäkyviä kuutiomaisia rakenteita ja punaisia valopisteitä, jotka muistuttavat tietokonesirujen tai dataverkon sisäistä rakennetta.
    11.3.2026
    Euroopan vasemmisto / European Left

    Tekoälyn palveltava ihmisiä ja demokratiaa

    Euroopan vasemmisto ilmaisee syvän huolensa suurten tekoälykehittäjien muuttuvasta roolista sotilasteknologiassa.

    Rauhanmielenosoitus Yhdysvalloissa Iraniin hyökkäämistä vastaan.
    5.3.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Pommit pois Iranista! 

    SKP tukee Polisarion taistelua
    27.2.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Rikotaan hiljaisuus Marokon kolonialismista – Länsi-Saharan tasavalta 50 vuotta 

    Naistenpäivän marssin keulassa banderolli Iranin vapausliikkeen teksteillä "Jin, jiyan, azadi - Nainen, elämä, vapaus".
    16.2.2026

    Lähi-idän kansat täytyy jättää rauhaan

    Osallistujia yhteiskuvassa Kuuban suurlähettilään kanssa Kotkan Lenin-patsaan edustalla ulkona kesällä 2022.
    13.2.2026
    skp:n keskuskomitea

    Näpit irti Kuubasta!

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: (09) 7743 8150
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    www.european-left.org
    www.european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste