logo
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    Suomen tunnustettava Palestiina – Trumpin Jerusalem-julistus laitettava jäihin

    Ajankohtaista
    Avainsanat: Donald Trump, Jerusalem, Palestiina
    7.12.2017 - 11:55
    SKP

    Yhdysvallat, presidentti Donald Trumpin ilmoituksella 6.12. on tunnustanut Jerusalemin Israelin pääkaupungiksi. Yhdysvaltojen suurlähetystö siirretään seuraavaksi Tel Avivista Jerusalemiin. Trumpin mukaan amerikkalaiset rakentavat Jerusalemiin kokonaan uuden ja uljaan lähetystön. YK:n turvallisuusneuvosto kokoontuu hätäkokoukseen perjantaina Yhdysvaltojen Jerusalemia koskevan päätöksen takia. Palestiinalaiset maalliset ja islamistiset ryhmittymät järjestävät torstaina 7.12. yleislakon ja kutsuvat ihmisiä protestimarsseille. Suomessakin ainakin Jerusalemin nuoret suunnittelevat mielenosoitusta perjantaiksi 8.12. klo 17 Kiasmalle Helsingissä

    – Yhdysvaltojen ilmoitus Jerusalemin tunnustamisesta Israelin pääkaupungiksi on provokaatio, joka vaarantaa koko Lähi-Idän rauhanprosessin ja asemoi Yhdysvallat aikaisempaa syvemmälle Lähi-Idän kriisin vastakkainasettelun osapuoleksi. Trumpin Jerusalem-julistus näyttää länsimaisen arvoyhteisön todellisen luonteen, johon suomalainen poliittinen eliitti harhaisesti on vielä tähän asti halunnut identifioitua. Nyt on suomalaisten arvojohtajien aika avata silmänsä mitä tämä ns. läntinen demokratiakehitys tarkoittaa ja irtaantua Yhdysvaltojen ihmisvihamielisestä ja kansoja vastakkain asettavasta sotapolitiikasta, sanoo SKP:n puheenjohtaja JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Palestiinan kansan oikeus itsenäisyyteen on ollut neuvottelujen kohteena jo vuosikymmeniä. Israelin hallitukset ja niitä tukenut USA:n hallinto ovat estäneet kerta toisensa jälkeen itsenäisen Palestiinan valtion muodostamisen. Israelin oikeistolaiset johtajat pyrkivät vahvistamaan valtaamiensa alueiden miehitystä ja laajentamaan siirtokuntien rakentamista palestiinalaisalueille. Yhdistyneillä kansakunnilla on tavoitteena edistää Israelin ja Palestiinan rauhaa ns. kahden valtion ratkaisulla.

    – Palestiinalaisten oikeuksista ja kahden valtion ratkaisusta on pidettävä diplomaattisin hampain kiinni ja silloin se tarkoittaa: Israelin ja Palestiinan kansallisesta itsenäisyyttä, molempien maiden itsemääräämisoikeutta ilman ulkoista häirintää sekä palestiinalaisten oikeutta palata koteihinsa, joista heidät on Israelin miehityksen ja sortopolitiikan takia toisaalle siirretty, toteaa SKP:n Väisänen

    – Suomessa Juha Sipilän hallituksen on tunnustettava itsenäinen Palestiinan valtio vuoden 1967 rajojen mukaisesti, Itä-Jerusalem sen pääkaupunkina. Lisäksi Sipilän hallituksen on lopetettava Suomen ja Israelin välinen asekauppa, vaatii SKP:n puheenjohtaja JP (Juha-Pekka) Väisänen.

    Uusimmat artikkelit

    SKP tukee Polisarion taistelua
    27.2.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Rikotaan hiljaisuus Marokon kolonialismista – Länsi-Saharan tasavalta 50 vuotta 

    27. helmikuuta tulee kuluneeksi 50 vuotta Saharan demokraattisen arabitasavallan itsenäisyysjulistuksesta.

    Naistenpäivän marssin keulassa banderolli Iranin vapausliikkeen teksteillä "Jin, jiyan, azadi - Nainen, elämä, vapaus".
    16.2.2026

    Lähi-idän kansat täytyy jättää rauhaan

    Osallistujia yhteiskuvassa Kuuban suurlähettilään kanssa Kotkan Lenin-patsaan edustalla ulkona kesällä 2022.
    13.2.2026
    skp:n keskuskomitea

    Näpit irti Kuubasta!

    Mielenosoittajia pääministerin virka-asunnon edessä Leipäjono-mielenosoituksessa.
    10.2.2026
    skp:n keskuskomitea

    Mitähän ne säästöt maksaa?

    Ulkona järjestetty mielenosoitus Helsingin keskustassa Kampissa. Ryhmä ihmisiä seisoo lumisella korokkeella ja pitelee kurdilippuja. Yksi henkilö nostaa lipun korkealle ilmaan. Osallistujilla on talvivaatteet ja huiveja, ja taustalla näkyy suuria rakennuksia.
    29.1.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Rojava tuhoutuu lännen katsoessa muualle 

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: (09) 7743 8150
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    www.european-left.org
    www.european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste