logo
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    Sotakoneet tulevat suomalaisille kalliiksi

    Ajankohtaista Kannanotot
    Avainsanat: Antti Rinne, asehankinnat, asunnottomuus, budjetti, hävittäjät, nälkä, rauha
    28.8.2019 - 15:43
    SKP
    Monen pitkäaikaistyöttömän käytännön vaihtoehto Helsingissä on Hurstin valinta.

    Rinteen hallituksen ohjelmavalmistelussa todettiin, että eriarvoisuutta ja köyhyyttä on Suomessa vähennettävä. Tästä huolimatta hallitus on valmis käyttämään jopa 30 miljardia euroa HX-hävittäjähankintaan ja koneiden ylläpitoon, minkä lisäksi varaudutaan päättämään jo tänä vuonna sotalaivojen hankkimisesta 1,2 miljardilla.

    Vaikka hallitusohjemassa yritetään pitää asehankinnat budjetin ulkopuolella, ei se tämän kokoluokan hankkeessa ole mitenkään mahdollista. Rinteen hallitus ei myöskään voi rahoittaa asehankintoja ottamalla lainaa, sillä se on sitoutunut julkisen talouden tasapainottamiseen vuoteen 2023 mennessä.

    Hallitusohjelman mukaan joitain menolisäyksiä voidaan tehdä, mutta ainoastaan, jos tavoitteet työllisyysasteen nostamisesta ja talouden tasapainosta eivät toteudu. Yli 30 miljardia ei mitenkään voida tasapainottaa ilman mittavia leikkauksia, jotka tälläkin kertaa kohdistuisivat kaikkein heikompiosaisiin. Menokehys ei jätä mahdollisuuksia joustoihin.

    Hallitusohjelmassa linjataan, että sopimus uusien rynnäkköhävittäjien hankkimisesta tehdään vuonna 2021 niin, että Hornet-kaluston suorituskyky korvataan täysimääräisesti. Tämä linjaus ei jätä hallituspuolueille tilaa neuvotella koneiden määrästä.

    Hallitusohjelman mukaan sotaharjoitukset ja muu yhteistyö Naton ja Nato-maiden kanssa jatkuu ja Nato-jäsenyyden hakeminenkin on mahdollista. Hankintasopimus neljän suuren sotalaivan laivueen hankkimisesta tehdään hallituskauden alussa, eli käytännössä tämän vuoden aikana.

    Suomen kommunistinen puolue katsoo, että tässä taloustilanteessa sitoutuminen näin mittaviin hankkeisiin ylipäätään on ongelmallista. Natoon kytketty HX-hävittäjahanke ja myös aiemmin hankittavat sotalaivat sitovat Suomen yhä tiukemmin kiinni sotilasliitto Natoon. Kun kyse on vielä asehankinnoista, jotka on tarkoitettu käytettäviksi ihmisten tappamiseen, ei näitä hankkeita voi hyväksyä.

    SKP:n keskuskomitea

    Uusimmat artikkelit

    SKP tukee Polisarion taistelua
    27.2.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Rikotaan hiljaisuus Marokon kolonialismista – Länsi-Saharan tasavalta 50 vuotta 

    27. helmikuuta tulee kuluneeksi 50 vuotta Saharan demokraattisen arabitasavallan itsenäisyysjulistuksesta.

    Naistenpäivän marssin keulassa banderolli Iranin vapausliikkeen teksteillä "Jin, jiyan, azadi - Nainen, elämä, vapaus".
    16.2.2026

    Lähi-idän kansat täytyy jättää rauhaan

    Osallistujia yhteiskuvassa Kuuban suurlähettilään kanssa Kotkan Lenin-patsaan edustalla ulkona kesällä 2022.
    13.2.2026
    skp:n keskuskomitea

    Näpit irti Kuubasta!

    Mielenosoittajia pääministerin virka-asunnon edessä Leipäjono-mielenosoituksessa.
    10.2.2026
    skp:n keskuskomitea

    Mitähän ne säästöt maksaa?

    Ulkona järjestetty mielenosoitus Helsingin keskustassa Kampissa. Ryhmä ihmisiä seisoo lumisella korokkeella ja pitelee kurdilippuja. Yksi henkilö nostaa lipun korkealle ilmaan. Osallistujilla on talvivaatteet ja huiveja, ja taustalla näkyy suuria rakennuksia.
    29.1.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Rojava tuhoutuu lännen katsoessa muualle 

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: (09) 7743 8150
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    www.european-left.org
    www.european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste