SKP:n edustajakokousasiat jäsenistön käsittelyyn
SKP esittää vasemmistolaisten, punavihreiden ja muiden muutosta haluavien yhteistoimintaa politiikan suunnan muuttamiseksi. Vakavalla tavalla ihmisten enemmistöä ja koko ihmiskunnan tulevaisuutta uhkaavat kriisit vaativat uusia johtopäätöksiä ja radikaaleja, ongelmien juuriin asti käyviä muutoksia, todetaan SKP:n edustajakokousta valmistelevaan keskusteluun esitetyssä asiakirjassa ”Tie ulos kriiseistä – toisenlaiseen talouteen ja hyvinvointiin”.
Toukokuun 15.-16.päivä Vantaalla, Tikkurilan lukiossa pidettävän edustajakokouksen valmistelu alkoi marraskuussa SKP:n osastoille ja piireille esitetyllä kyselyllä. Sen tulosten pohjalta on nyt julkistettu jäsenten ja muiden kiinnostuneiden käsittelyyn kaksi asiakirjaa. Edellä mainitun ”Tie ulos kriiseistä” -asiakirjan lisäksi SKP:n keskuskomitea on valmistellut aloitteen ”Yhteistoimintaan politiikan suunnan muuttamiseksi”.
Yhteistoiminta-aloite
Yhteistoiminta-aloitteessa SKP ehdottaa muun muassa uusia normeja työelämään ja työntekijöille päätösvaltaa, jotta estetään työehtosopimusten heikentäminen, työvoiman polkumyynti ja keinottelu vuokratyöfirmoilla. SKP ehdottaa työajan lyhentämisen nostamista uudelleen suureksi uudistustavoitteeksi. Tulonjakoa SKP muuttaisi oikeudenmukaisemmaksi 900 euron perusturvalla, 1 500 euron minimipalkalla ja verottamalla pääomatuloja samalla tavalla kuin muitakin tuloja.
Muista ehdotuksia yhteistoiminnan kohteeksi ovat kunnallisten lähipalvelujen turvaaminen, ilmastolaki päästöjen vähentämiseksi, suomalaisten joukkojen vetäminen pois Afganistanista, Suomen palauttaminen Nato-tieltä sotilaalliseen liittoutumattomuuteen sekä demokratian laajentaminen ja osallistuvan demokratian kehittäminen.
Vastaus systeemin kriisiin
Tie ulos kriiseistä -asiakirjan lähtökohtana on arvio nykyisen kriisin ja kriisien luonteesta. Siinä todetaan, että kyse on monista toisiinsa liittyvistä kriiseistä, jotka yhdessä kärjistävät kapitalistisen järjestelmän kriisiä. Samalla tämä systeemin kriisi johtaa myös sivilisaation kriisiin, kun nykyisenkaltainen kehitys uhkaa tuhota inhimillisen elämän edellytykset maapallolla
SKP esittää perusteellista muutosta ihmisen ja talouden välisissä suhteissa. Siihen kuuluu muun muassa pankkien ja energiatuotannon kaltaisten koko kansantalouden kannalta tärkeiden alojen ottaminen yhteiskunnalliseen omistukseen ja demokraattiseen ohjaukseen.
Toinen suuri uudistustavoite on talouden ja luonnon välisten suhteiden muuttaminen kestävälle pohjalle. Tuotantoa ja kulutusta on muutettava niin, että ne eivät ylitä luonnon kestokykyä eivätkä uhkaa luonnon tuottokykyä ja monimuotoisuutta. Kolmanneksi asiakirjassa esitetään vaihtoehto julkisten palvelujen leikkaamisen ja yksityistämisen kärjistämälle pohjoismaisen hyvinvointimallin kriisille. Asiakirjan neljäs kohta käsittelee työn ja pääoman välisen tulonjaon muuttamista työntekijöiden ja vähävaraisten hyväksi.
Asiakirjassa esitetään toisenlaisen kansainvälisyyden rakentamista vaihtoehtona EU:lle ja Natolle. Lopuksi siinä hahmotellaan osallistuvaa demokratiaa ja demokratian ulottamista myös talouden alalle.
Tällainen suuri muutos edellyttää kapitalismin puitteiden hylkäämistä ja siirtymistä uudenlaiseen 2000-luvun sosialistiseen yhteiskuntaan, asiakirjassa todetaan. Edustajakokouksen valmisteluihin liittyen järjestetään Helsingissä 17.huhtikuuta seminaari vasemmisto ja sosialismi 2000-luvulla.
Näiden kahden asiakirjan lisäksi toukokuussa pidettävälle SKP:n edustajakokoukselle on valmistella ajankohtaisia kannanottoja ja jäsenjärjestöjen aloitteita. Joka kolmas vuosi pidettävä edustajakokous päättää myös henkilövalinnoista.
Asiakirjat löytyvät näiltä sivuilta:
– Yhteistoimintaan politiikan suunnan muuttamiseksi
– Tie ulos kriiseistä – toisenlaiseen talouteen ja hyvinvointiin