logo
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Yhteystiedot
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Yhteystiedot
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    SKP:n edustajakokous alkoi

    Ajankohtaista
    17.5.2010 - 8:52
    Tuotu Kirjoitus vanhasta järjestelmästä

    SKP:n edustajakokous alkoi lauantaina Euroopan unionin ja hallituksen sopiman rahoitusmarkkinoiden tukipaketin jyrkällä arvostelulla.
    – Ei vain Kreikka vaan koko EU on kytketty finanssikeinottelun järjestelmään. Sen sijaan, että se puuttuisi rahoitusmarkkinoiden valtaan, EU takaa yhdessä IMF:n kanssa pankkien ja suursijoittajien ylikorot ja supervoitot, kritisoi SKP:n puheenjohtaja Yrjö Hakanen.
    – On nostettava esiin valta- ja omistussuhteet, vaihtoehto pääoman vallalle ja nykyiselle, eriarvoiselle ja tuhoisalle tuotannon ja elämäntavan mallille. Kriisi haastaa hakemaan vastausta siihen, mitä on ”uuden sukupolven yhteistuotanto”, josta jo Pentti Haanpään Noitaympyrän Pate Teikka 30-luvun pulavuosina haaveili.

    Hakasen mukaan kriisissä on viime kädessä kyse siitä, onko ihminen olemassa taloutta varten vai päinvastoin, ja siitä, antaako omistaminen oikeuden riistää ja alistaa muita. Hän vetosi radikaalin vasemmistolaisen ja punavihreän yhteistyön kokoamiseksi vastavoimaksi ja vaihtoehdoksi oikeistolle.

    Yrjö Hakasen esittämässä poliittisessa selostuksessa vaadittiin työn ja pääoman välisen tulonjaon muuttamista työntekijöiden hyväksi ja yleisen työajan lyhentämistä. Vaatimuslistalla ovat myös 1 500 euron minimipalkka ja vähintään 900 euron perusturva kuukaudessa. Hakanen syytti kuntien palvelujen leikkaajia julkisten palvelujen yksityistämisen ajamisesta ja eriarvoisuuden lisäämisestä. Uusien ydinvoimaloiden sijasta SKP kannattaa uusiutuvaa energiaa ja energian säästöä.

    Poliittisen selostuksen kansainvälisessä osuudessa Hakanen nosti esille Afganistanin sodan esimerkkinä siitä, että sota ja Nato eivät ole ratkaisu kansainvälisiin ongelmiin.
    – Jotta Suomi ei ole osa ongelmaa vaan sen ratkaisua, on suomalaiset joukot vedettävä pois Afganistanista.
    – Me emme tyydy puheisiin siitä, että Nato-jäsenyys ”ei ole nyt ajankohtainen”. SKP vaatii Suomea irtaantumaan USA:n sotakumppanuudesta ja Nato-jäsenyyden optioista.
    Toisenlaisen kansainvälisyyden mahdollisuuksista Hakanen nosti yhdeksi esimerkiksi Suomeen viikon kuluttua tulevan Bolivian presidentti Evo Moralesin aloitteellisuuden tasavertaisuuteen, oikeudenmukaisuuteen ja ”Äiti Maan” pelastamiseen tähtäävästä yhteistyöstä.

    Tasa-arvon puolesta

    Kokouksen avannut SKP:n varapuheenjohtaja Lena Huldén totesi, että vaikka elämme 2000-lukua, tuntuu ajassamme 1930-luvun virtauksia. Esimerkiksi lakossa olevia työntekijöitä on irtisanottu ja 17 prosenttia EU-maiden väestöstä elää köyhyydessä. Ongelmien syntipukeiksi tarjotaan maahanmuuttajia.

    Huldén painotti naisten roolia ja SKP:n toiminnan kehittämistä niin, että sukupuolten tasa-arvo toteutuu entistä paremmin myös puolueen omassa toiminnassa.
    – Ainoastaan sellainen SKP, jossa toimii aktiivisesti sekä miehiä että naisia, sekä vanhoja että nuoria, tulee puolueena kehittymään ja saavuttamaan lopullisen päämääränsä, yhteiskuntajärjestelmän muuttamisen.

    Kiinnostavia kansainvälisiä vieraita

    SKP:n puoluekokoukseen osallistuu toista kymmentä kansainvälistä vierasta. Mukana ovat Euroopan vasemmisto (laaja sosialidemokraateista vasemmalle sijoittuvien puolueiden muodostama eurooppalainen järjestö), taas vaaleissa edennyt Saksan vasemmistopuolue Linke, Kreikan mielenosoituksissa näkyvässä roolissa oleva kommunistinen puolue, Etelä-Afrikan kommunistinen puolue, Kuuban kommunistinen puolue, Tshekin kommunistipuolue KSCM, Venäjän federaation kommunistinen puolue, Vietnamin kommunistinen puolue, Kyproksen johtava puolue Akel, Eestin yhtynyt vasemmisto, Saksan kommunistinen puolue ja Tanskan kommunistinen puolue. Lisäksi mukana on palestiinalaisten, Irakin ja Iranin vasemmistolaisten puolueiden Suomessa asuvia edustajia.

    SKP:n puoluekokouksen ensimmäinen päivä päättyy konserttiin, jossa esiintyvät Monna Kamu & Ilmo Peitso, Anneli Sauli, Varaque-yhtye ja Radio Jerevan -ohjelmaryhmä.

    Sunnuntaina päätökset

    SKP:n puoluekokouksen hyväksyttäväksi on esitetty muun muassa laaja asiakirja Tie ulos kriiseistä, aloite yhteistoiminnasta politiikan suunnan muuttamiseksi sekä julkilausumat maahanmuuttopolitiikasta, vaalirahoitussotkuista, perusturvasta, ja kansainvälisestä tilanteesta.

    Puoluekokous valitsee SKP:lle kolmeksi seuraavaksi vuodeksi uudet johtoelimet ja -henkilöt.

    Uusimmat artikkelit

    DSC 1065
    1.7.2026
    SKP

    Euroopan ja Pohjois-Amerikan kommunistit yhdessä Kuuban puolesta

    Euroopan ja Pohjois-Amerikan kommunistiset puolueet ja järjestöt ovat julkaisseet yhteisen aiepöytäkirjan Kuuban tukemiseksi.

    DSC 1065
    1.7.2026
    SKP

    Communists from Europe and North America for Cuba

    WhatsApp Image 2026 06 27 at 18.39.03
    29.6.2026
    Punainen sateenkaari

    Pride on myös taistelua leivästä ja turvasta 

    WhatsApp Image 2026 06 27 at 18.39.03
    29.6.2026
    Punainen sateenkaari

    Pride is also a struggle for bread and security

    D853811
    17.6.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Eduskunta avasi oven ydinaseille Suomeen

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7834 1346
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    european-left.org
    european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste