SKP eteni, mutta menetti paikkoja
SKP oli kuntavaaleissa ainoa vasemmistopuolue, joka lisäsi äänimääräänsä edellisistä kuntavaaleista. SKP sai reilut tuhat ääntä enemmän kuin neljä vuotta sitten. Ääniosuus jäi kuitenkin 0,5 prosenttiin ja SKP menetti eräissä kunnissa paikkoja.
Helsingissä SKP ja Helsinki-listat yli kaksinkertaisti äänimäärän edellisiin kuntavaaleihin verrattuna. Ääniä tuli 4 516, joka on 1,6 %. Valtuutettuna jatkaa SKP:n puheenjohtaja Yrjö Hakanen, joka sai 1 443 ääntä ja yli kaksinkertaisti äänimääränsä. Varavaltuutetuiksi valittiin Seppo Lampela ja Kari Peitsamo.
Nokialla SKP lisäsi niinikään äänimääräänsä. Kannatus oli 6,5 prosenttia ja valtuustoon valittiin kolme SKP:n edustajaa, Herkku Hernesniemi, Tuula Palomäki sekä Eero Salonen. Lisäpaikka jäi täpärästi 38 äänen päähän.
Tampereella Jari Heinonen säilytti valtuustopaikkansa ja SKP sai 1,7 % äänistä. Perussuomalaisten eteneminen ja Vasemmistoliiton ääniharavan Marjatta Stenius-Kaukosen paluu kuntapolitiikkaan rokottivat SKP:n äänimäärää.
Jyväskylässä Riitta Tynjä jatkaa valtuustossa. SKP sai 2,4 % äänistä kuntaliitosten myötä laajentuneessa Jyväskylässä, mutta menetti täpärästi toisen paikkansa.
Uudenkaupungin valtuustoon valittiin edelleen Pertti Haverinen.
Lumijoella valtuustossa istuu SKP:n edustajana Asser Siuvatti, joka sai toiseksi eniten ääniä paikkakunnalla. SKP sai 5,6 % äänistä.
Kuntaliitoksen kautta syntyvän uuden Raaseporin kaupungin valtuustoon valittiin Peter Björklöf. SKP sai 1,9 % äänistä.
Vaikeissa oloissa hyviä kampanjoita
Monissa muissakin kunnissa SKP teki vaikeissa oloissa ja vähillä rahoilla hyvän kampanjan ja valtuustopaikka jäi pienestä kiinni.
Heinolassa Tero Pitkä sai 2 % äänistä ja valtuustopaikka jäi vain 8 äänen päähän. Ylöjärven paikka jäi 22 äänen päähän. Kemissä (tulos 1,7 %) paikka jäi uupumaan noin 50 äänestä ja Järvenpäässä (1,4%) runsaasta 60 äänestä.
Simossa SKP sai ensi yrittämällä 1,8 %. Orimattilassa SKP:n paikka jäi 35 äänen päähän.
Tuusulassa SKP kaksinkertaisti ääniosuutensa 1,2 %:iin. Myös Hyvinkäällä SKP oli ensi kertaa mukana, tulos 0.5 %. Espoossa, Vantaalla ja Sipoossa ääniosuus aleni hieman.
Loimaan laajentuminen toi vaikeuksia pienempien liitoskuntien valtuustoissa istuneille, myös kommunisteille. SKP sai 1,4 %. Muualla läntisessä Suomessa tulokset vaihtelivat Pomarkun 0,8 prosentista pienempiin lukuihin Raisiossa, Länsi-Turunmaalla, Porissa, Eurassa, Raumalla, ja Vaasassa.
Hämeen, Pirkanmaan ja Keski-Suomen muiden kuntien – Lahti, Janakkala, Riihimäki, Valkeakoski, Kihniö, Äänekoski – tulokset vaihtelivat 1,5 – 0,4 % välillä.
Itäisen Suomen puolella – Kouvola, Lappeenranta, Kuopio, Iisalmi, Sonkajärvi, Lapinlahti, Joensuu, Juuka, Kajaani – paras tulos oli Juuan 1,6 %.
Pohjois-Suomessa SKP oli mukana myös Oulussa, Torniossa, Rovaniemellä ja Kainuun maakuntavaaleissa.
Lisäksi kommunisteja oli mukana Pro-Pietarsaari -yhteislistalla ja Yhteistyönliitto-listalla Tuusniemellä. Molemmat valitsijayhdistykset saivat edustajia valtuustoon. Yhdistyneessä Jämsässä kommunistit olivat mukana Jämsänkoski-liikkeessä.
Hyvinkäällä ja Kotkassa Vasemmistoliiton listalta valittiin myös kommunisti. Jos Vasemmistoliitto ei olisi torjunut vaaliliittoja, olisivat sekä VAS että SKP saaneet useissa kunnissa lisää paikkoja.
Tarkemmat kunta-, ehdokas- ja äänestysaluekohtaiset tulokset löytyvät Tilastokeskuksen sivuilta
http://tilastokeskus.fi/til/kvaa/2008/kvaa_2008_2008-10-27_tie_001.html