logo
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    Riistotyövoiman käyttö kunnissa lopetettava

    Ajankohtaista
    Avainsanat: riistotyöfirmat, siivoojat, työ
    7.7.2020 - 13:27  (Muokattu 6.11.2025 - 13:46)
    SKP
    Riistotyövoiman käyttö kunnissa lopetettava

    Helsingin Sanomat uutisoi heinäkuun alussa siivousalan laajamittaisista väärinkäytöksistä. Lehden mukaan alalla on yrityksiä, joiden voitontavoittelu perustuu käytännössä työntekijöiden riistolle. Freelance toimittaja, espoolainen kommunisti Marko Korvela on vihainen tiedoista, joiden mukaan muun muassa hänen oma asuinkaupunkinsa Espoo on käyttänyt Helsingin Sanomissa mainitun riistotyöfirma SMC Palvelut Oy:n palveluja.

    – Espoon kaupungin vastineessa todetaan, että epäselvyyksiä on tullut tietoon vuonna 2017. Silti firman palveluja käytettiin vielä 2019. Miksi kaupunki vetkutteli kahden vuoden ajan? kysyy Korvela.

    Korvelan mukaan Espoon virkamiesten ja päättäjien on nyt turha selitellä asioita.

    – Olen ymmärtänyt, että me kaupunkilaiset maksamme verorahoistamme suuria liksoja henkilöille sen vuoksi, että työn mukana tulee myös suuri vastuu. Joku tekee asioista päätöksiä ja jonkun vastuulla on varmasti myös se, että päätöksiä noudatetaan ja seurata, että homma menee niin kuin pitää. Jos esimerkiksi kaupunki ostaa palveluja riistofirmalta, kyllä siitä jonkun pitää vastuu kantaa, se on päivänselvä asia,s anoo Korvela.

    Korvela muistuttaa, että rikoslaista löytyy pykäliä, joiden perusteella myös kunta voidaan saada tuomituksi yhteisösakkoon. Korvelan mielestään kansalaisten tehtävänä on painostaa poliisia tutkimaan ja syyttäjää syyttämään, mikäli on epäilyä väärinkäytöksistä.

    Vaatimusten lisäksi suoraa toimintaa Marko Korvelan mukaan on hyvä, että ay-liike tiedostaa ongelman.

    – Pitää vaatia alipalkkauksesta kovempia sanktioita ja lisää resursseja viranomaisvalvontaan. Itse kaipaan myös radikaalimpaa suoraa toimintaa, kampanjoita, mielenosoituksia ja saartoja. Ääntä pitämällä viranomaisiin saadaan vipinää ja päättäjille painetta, sanoo Korvela.

    Korvela huomauttaa, että tässä eivät nyt huolestumiset, tuomitsemiset eivätkä voivottelut auta. Asia on ollut tiedossa jo pitkään, mutta ongelmia on katsottu läpi sormien.

    – Tämä on seurausta siitä, kun päätöksiä tehdään talous edellä. Kaikki pitää saada halvalla. Kuntiin on pesiytynyt leikkausten ja näennäissäästöjen politiikka, josta vielä usein palkitaan muhkeilla bonuksilla. Sitten ongelmien ilmetessä ihmetellään, pyydellään anteeksi, levitellään käsiä. Pelkurimaista toimintaa, manaa Korvela.

    Kuntavaaliteemaksi nollatoleranssi riistotyölle

    Poliitikot puhuvat kauniita, mutta moni pelaa varman päälle kun tavoite on uusia valtapaikka seuraavissa vaaleissa. – Karu totuus on, että riistetyllä siirtotyövoimalla ei ole äänioikeutta, eikä moni poliitikko sen vuoksi halua tehdä asialle mitään, sanoo Korvela.

    Ensi kevään kuntavaaleissa itse ehdolle asettuva kommunisti Korvela aikookin pitää huolen siitä, että vaalien eräs keskeinen vaatimus on nollatoleranssi riistotyöfirmojen käytölle.

    Lisätietoja: Marko Korvela 044 955 2072

    Uusimmat artikkelit

    Kollaasissa kuva Kemin vapputapahtumasta, jossa näkyy liehuva SKP:n Lapin piirin lippu ja Inari Porkka kauempana puhumassa sekä selfiekuva Inari Porkasta.
    1.5.2026
    Inari Porkka

    Inari Porkka: Suhtaudutaan maailmaan mieluummin uteliaisuudella kuin pelolla

    SKP:n Lapin piirikomitean jäsen Inari Porkka korostaa vappupuheessaan yhteisön merkitystä yksilökeskeisessä ajassa, haastaa yhteisten rahojen tuhlaamisen aseisiin sekä ...

    Tiina Sandberg puhuu Tampereen vappujuhlassa kuorma-auton lavalla.
    1.5.2026
    Tiina Sandberg

    SKP:n puheenjohtaja Sandberg: On valittava joko markkinoiden valta tai kansan valta

    Jiri Mäntysalo kuvattuna Vantaan kaupungintalolla.
    1.5.2026
    Jiri Mäntysalo

    SKP:n varapuheenjohtaja Mäntysalo: Rehelliselle politiikalle on tilausta

    Jari Karttunen esitelmöimässä tapahtumassa, taustalla valkokangas.
    1.5.2026
    Jari Karttunen

    Jari Karttunen: Työläisen ja pääoman edut eivät ole edelleenkään yhteiset

    Walter Baier pitämässä puhetta Euroopan vasemmiston kongressissa.
    29.4.2026
    Euroopan vasemmisto / European Left

    Euroopan vasemmisto tukee ydinaseiden vastaista vetoomusta Suomen päättäjille

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: (09) 7743 8150
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    www.european-left.org
    www.european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste