logo
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    On annettava kasvot finanssimarkkinoille ja koottava voimat vastaiskuun

    Ajankohtaista
    19.1.2012 - 17:15
    Tuotu Kirjoitus vanhasta järjestelmästä
    YH
    Euroopan vasemmiston puheenjohta Pierre Laurent.

    Euroopan unionin joulukuun huippukokouksen päätökset, kurjistamispolitiikka ja autoritaarinen komento ovat vieneet EU:n kriisin uuteen vaiheeseen, arvioi Euroopan vasemmiston hallitus Berliinissä 14.tammikuuta hyväksymässään lausumassa. Kansat joutuvat kärsimään finanssikapitalismin kriisistä ja umpikujasta, johon EU:n uusliberalistiset sopimukset ovat vieneet.

    Mercozy-sopimus hylättävä

    Saksan ja Ranskan johtajat, Angela Merkel ja Nicolas Sarcozy haluavat mennä vielä pidemmälle ja kovempaan politiikkaan. He esittävät EU:n sopimusten muuttamista maaliskuun alussa hallitusten välisellä sopimuksella talousunionista.

    Sopimus merkitsisi autoritaarista poliittisen vallan keskittämistä EU:n tasolle, jäsenmaiden budjettien alistamista EU-komission ohjaukseen, perustuslakeihin kirjattavaa ”kultaista sääntöä” automaattisista leikkausohjelmista ja rangaistuksista niitä rikkovia maita vastaan. Se olisi vakava hyökkäys kansallista itsemääräämisoikeutta, työläisten oikeuksia ja julkisia palveluja vastaan. Samalla se veisi jäsenmailta keinot selviytyä ulos kriisistä.

    Euroopan vasemmisto vastustaa ”Mercozy-duon” sopimusta ja vaatii sen alistamista kansanäänestyksiin EU-maissa.

    Vaihtoehto kurjistamiselle

    Euroopan vasemmiston lausumassa esitetään kolme pääsuuntaa tien avaamiseksi ulos kriisistä:

    – Kurjistamispolitiikkaa vastaan, sosiaalisen ja solidaarisen kehityksen puolesta. Tämä merkitsee mm. työpaikkojen luomista sekä palkkojen ja sosiaaliturvan nostamista. Julkisten palvelujen rahoitusta on vahvistettava voittoja ja pääomia verottamalla.

    – Rahoitusmarkkinat on alistettava demokraattiseen ohjaukseen ja osa valtioiden veloista on mitätöitävä. Euroopan keskuspankin on annettava edullisia lainoja suoraan valtioille julkisten investointien vapauttamiseksi finanssimarkkinoiden otteesta. On luotava kansalaisten kontrollissa oleva julkinen pankkisektori ja muutettava Euroopan keskuspankin tehtävät.

    – On pelastettava ja kehitettävä demokratiaa. Kaikki Euroopan tulevaisuutta sitovat päätökset on tehtävä kansalaiskeskustelujen, kansanäänestysten ja eduskuntien päätösten kautta.

    Eurooppalainen kansalaisaloite

    On aika koota voimat vastaiskuun, vetoaa Euroopan vasemmiston hallitus. Se kutsuu taisteluun ”Mercozy”-sopimusta vastaan ja kehottaa jäsenpuolueiden kansanedustajia vastustamaan sopimusta.

    Se esittää myös keskusteluja kaikkien niiden poliittisten, sosiaalisen, ay-liikkeen, kansalaisjärjestöjen ja sivistyneistön edustajien kesken, jotka vastustavat kurjistamista ja haluavat toisenlaista tietä ulos kriisistä. Euroopan vasemmisto ehdottaa vaihtoehtoisen huippukokouksen järjestämistä 30.-31.maaliskuuta.

    Samalla Euroopan vasemmisto haluaa avata kansalaisille väyliä vaikuttaa Eurooppalaisiin ratkaisuihin. Joukkoliikkeiden ohella se esittää eurooppalaista kansalaisaloitetta, jonka tavoitteena on vastustaa kurjistamista ja finanssimarkkinoiden valtaa. Aloitteessa esitetään eurooppalaista sosiaalisen, ekologisen ja solidaarisen kehityksen rahastoa. Se olisi julkinen, demokraattisesti valvottu eurooppalainen pankki, jonka tarkoituksena on tukea julkisia investointeja sosiaalisesti ja ekologisesti kestäviin tarkoituksiin sekä edistää julkisia palveluja. Aloite on tarkoitus valmistella niin, että siihen ryhdytään toukokuussa keräämään miljoonaa allekirjoitusta.

    Euroopan vasemmiston hallituksen kannanotto on julkaistu kokonaisuudessaan englanniksi EL:n nettisivuilla. Sivuilta löytyvät myös muut kokouksen päätökset.

    TA

    Uusimmat artikkelit

    Jiri Mäntysalo puhumassa mielenosoituksessa.
    15.6.2026
    Jiri Mäntysalo

    Jiri Mäntysalo: EU:n suunnitelma 800 miljardin sotilasmenoista on kohtuuton ja vaarallinen

    SKP:n varapuheenjohtaja Jiri Mäntysalo piti puheen Euroopan militarisointia vastustaneessa StopReArmEurope-mielenosoituksessa Helsingissä 14.6.

    Jiri Mäntysalo puhumassa mielenosoituksessa.
    15.6.2026
    Jiri Mäntysalo

    Jiri Mäntysalo: The EU’s €800 billion military spending plan is unjustifiable and dangerous

    DSC 1065
    11.6.2026
    SKP

    Euroopan ja Pohjois-Amerikan kommunistit yhdessä Kuuban puolesta

    DSC 1065
    11.6.2026
    SKP

    Communists from Europe and North America for Cuba

    11.6.2026
    Talvikki Koivu

    Separation mellan kyrkan och staten är nödvändig 

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: (09) 7743 8150
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    www.european-left.org
    www.european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste