logo
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    ”Lomarahan leikkaus on hoitajien kyykyttämistä”

    Ajankohtaista
    Avainsanat: Lomarahat, Tehy, TES-neuvottelut
    5.2.2018 - 16:43
    SKP
    Tehy super tes kommunismi kommunistit Mervi Grönfors
    Mervi Grönforsin mielestä kiky palvelee isoa rahaa ja kyykyttää työntekijöitä / kuva SKP

    Oikeistohallitus jatkaa hoitajien kyykyttämistä eikä halua kompensoida kunta-alalla kikyn myötä menetettyjä lomarahoja käynnissä olevissa TES-neuvotteluissa. Vauhdittaakseen neuvotteluja Suomen lähi- ja perushoitajaliitto SuPer ja sosiaali- ja terveysalan ammattijärjestö Tehy ovat julistaneet ylityö- ja vuoronvaihtokiellon kunta-alalle alkaen 6.2. klo 7:00. Sen piirissä on kaikkiaan n. 130 000 kuntasektorin työntekijää.

    Suomen kommunistisen puolueen (SKP) aktiivi ja Tampereen kaupungilla lastenhoitajana työskentelevä tehyläinen Mervi Grönfors on saanut tarpeekseen kikyn synnyttämistä ongelmista.

    – Lomarahaleikkaus sapettaa, vaikutukset tuloihin ovat huomattavat. Ennen lomarahalla hankittiin esim. silmälasit tai kustannettiin kesälomamatka, nyt tuo raha on poissa. Se vaikuttaa siihen kuuluisaan kutsumukseen, sillä hoitajat maksavat ruuasta, palveluista ja työmatkoista saman kuin muut. Ei ole erillisiä hoitajahintoja kaupoissa ja palveluissa. On ollut liikehdintää ulkomaille patemman palkan perässä. Suomessa saatu hoitoalan koulutus on arvostettua ulkomailla. Kun palkka ei riitä elämiseen, harkitsee hoitajakin millä palkalla työvoimansa myy.

    – Hoitajan arjessa lomarahan leikkaus vähentää halua sitoutua työhön. Ei sisar hento ja valkoinen jaksa koko valtakunnan taloutta paikata, venyen ja joustaen. Hoitajilla on työaika, jonka jälkeen pitäisi päästä vapaalle. Arjessa vain ei ole niin, vaan sijaisuuksia paikataan esim. vajaamiehityksellä ja tuplavuoroilla. Leikkaukset syövät halua joustaa ja sairastumiset lisääntyvät.

    Grönforsin mielestä lomarahaleikkaus vei rahaa pois kulutuksesta ja se leikattiin kuntien valtiontuista. Raha meni rahan luo, yksityisen sektorin hyväksi.

    – Kiky palvelee isoa rahaa ja kyykyttää työntekijöitä. Totuus on, että ilman julkista sektoria yksityinen sektori rampautuisi. Julkinen kannattelee yksityistä lamassa, laskusuhdanteissa ja isojen mokien tullessa kohdalle (epäonnistuneet yrityskaupat, huonot päätökset yrityksiä ’kehiteytäessä’ jne.)

    – Kikyllä kustannettiin yksityisen sektorin helpotuksia. Sen on jäätävä historiaan määräaikaisena huonona ratkaisuna. Hallitus syötti sen liitoille pakkopullana. Sen tulisi hoitaa kompensaatiot kansalle, jonka palveluksessa on.

    Grönforsilla on selkeä kanta siihen, mistä rahaa voitaisiin ottaa myös kunta-alan työhyvinvointiin:

    – Kun valtiolla on varaa miljardiluokan asehankintoihin, on varaa myös kantaa vastuuta työvoimasta.

    SKP on linjannut voimakkaasti, että kiky-sopimus tulisi purkaa välittömästi. Työehtoja on leikkausten sijaan parannettava mm. palkan, työvuorojen ja lomien suhteen. Työn jakamisella, kuten siirtymällä kuuden tunnin työpäivään ansiotasoa alentamatta, olisi valtavat positiiviset vaikutukset niin työssä jaksamiseen kuin työllisyyteenkin.

    Uusimmat artikkelit

    Ulkona järjestetty mielenosoitus Helsingin keskustassa Kampissa. Ryhmä ihmisiä seisoo lumisella korokkeella ja pitelee kurdilippuja. Yksi henkilö nostaa lipun korkealle ilmaan. Osallistujilla on talvivaatteet ja huiveja, ja taustalla näkyy suuria rakennuksia.
    29.1.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Rojava tuhoutuu lännen katsoessa muualle 

    Pohjois- ja Itä-Syyriassa on käynnissä nopea ja vaarallinen kehitys, joka uhkaa tuhota Rojavan demokraattisen itsehallinnon ja johtaa tuhoisaan hyökkäykseen kurdiväestöä ...

    Musta nahkainen salkku lattialla pöytien ja tuolien keskellä sisätilassa. Salkussa on poliittisia tarroja, muun muassa sateenkaarilippu, kommunistien tähti ja Euroopan vasemmiston tarra ”We want direct democracy now”.
    28.1.2026
    SKP

    SKP:n verkkosivut uudistettu

    Kädessä pidetty kyltti mielenosoituksessa iltahämärässä. Kyltissä lukee ”Jäähyväiset aseille, joilla elämää suojellaan. Jäähyväiset aseille, joilla elämä tuhotaan” ja siinä on rauhankyyhkyn kuva. Kyltin ympärille on kiedottu vaaleanpunaiset valonauhat. Taustalla näkyy valaistu rakennus ja mielenosoittajia.
    27.1.2026
    SKP:n Uudenmaan piirijärjestö

    Uudenmaan kommunistit: Suomen poliittinen johto heikentää maamme turvallisuutta

    norjatiikeri
    3.1.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Yhdysvaltojen hyökkäys tuomittava!

    Punaisen tähden loisteessa kohti rauhaisampaa vuotta 2026!
    19.12.2025
    Tiina Sandberg

    Punaisen tähden loisteessa kohti rauhaisampaa vuotta 2026!

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: (09) 7743 8150
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    www.european-left.org
    www.european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste