logo
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    Leikataan voittoja – tuetaan ihmisiä

    Ajankohtaista Kannanotot
    Avainsanat: asuminen, energia, inflaatio, palkankorotukset, perusturva, Sähkön hinta, Venäjä, voitot
    21.11.2022 - 11:13
    SKP

    Suomessa ja Euroopassa inflaatio on nyt ennätyksellisen korkeaa. Suomessa hinnat ovat nousseet yli kahdeksan prosenttia vuodessa ja Euroopassa yli kymmenen. Erityisesti hintojen nousu koettelee heitä, joiden käytettävissä olevat tulot ovat pienet.

    Kauppiaat – myyvät he sitten ruokaa, asumista tai energiaa – ovat lähteneet korottamaan hintoja kun siihen on avautunut tilaisuus Venäjän hyökättyä Ukrainaan. Hintojen nosto ei läheskään aina perustu kustannusten nousuun vaan se tehdään ensisijaisesti voittojen kerryttämiseksi, mikä vauhdittaa inflaatiota. Esimerkiksi Kesko arvioi tekevänsä tänä vuonna kaikkien aikojen parhaan tuloksen ja jopa 840 miljoonan euron liikevoiton. S-ryhmä ja Lidl tekevät myös ennätystulosta.

    Näitä voittoja on verotettava tavallista tiukemmin, jotta niistä saadaan jakovaraa kohdennettavaksi vähävaraisemmille ja maataloustuottajille. Myös kaupanalan työehtoneuvotteluissa on otettava tavoitteeksi reilut korotukset työntekijöiden palkkoihin. Näistä voitoista on varaa siirtää osa myös heille.

    Pörsseissä ostetaan ja myydään kaikkea mahdollista. Ihmisten elämisen perusedellytykset ovat erinomainen pörssikeinottelun väline, koska niistä ei voi luopua. Elämisen perustarpeista – ruuasta, asumisesta, energiasta – on tehty keinottelun kohteita. Samaan aikaan kun hinnat nousevat pilviin, niin tekevät myös suuryritysten voitot. Tämä johtaa laajoihin taloudellisiin ja sosiaalisiin ongelmiin, jotka yhdessä vievät talouden taantumaan ja lamaan. Yksityinen voitontavoittelu ja keinottelu koituu erityisesti työväenluokan vahingoksi.

    Suomen kommunistinen puolue vaatii, että energiayhtiöiden valtavia voittoja on leikattava välittömästi säätämällä ansaitsematonta voittoa leikkaava vero, jonka on koskettava myös TVO:ta ja sen osakkaita. Esimerkiksi Fortum teki kolmessa kuukaudessa edellisvuoteen verraten 75 prosenttia paremman liiketuloksen, eli 420 miljoonan euron voiton. Lopulta ongelma voidaan ratkaista vain kansallistamalla energiantuotanto ja muut yhteiskunnalle välttämättömät alat, kuten lannoitteiden ja lääkkeiden tuotanto, jotta niitä ei voida käyttää tällaiseen häikäilemättömään rahastukseen.

    Palkkoja, eläkkeitä ja sosiaaliturvaa on korotettava vähintään inflaation verran välittömästi, jotta kaikilla ihmisillä on varaa hankkia perustarpeet kuten ruoka, asuminen, lääkkeet ja sähkö. On myös huolehdittava siitä, että pienimpiä palkkoja korotetaan euromääräisesti eniten ja että perusturva korotetaan vähintään 1300 euroon, joka mahdollistaa kohtuullisen toimeentulon myös silloin kun työnteko ei syystä tai toisesta ole mahdollista.

    20.11.2022
    SKP:n keskuskomitea

    Uusimmat artikkelit

    Kollaasissa kuva Kemin vapputapahtumasta, jossa näkyy liehuva SKP:n Lapin piirin lippu ja Inari Porkka kauempana puhumassa sekä selfiekuva Inari Porkasta.
    1.5.2026
    Inari Porkka

    Inari Porkka: Suhtaudutaan maailmaan mieluummin uteliaisuudella kuin pelolla

    SKP:n Lapin piirikomitean jäsen Inari Porkka korostaa vappupuheessaan yhteisön merkitystä yksilökeskeisessä ajassa, haastaa yhteisten rahojen tuhlaamisen aseisiin sekä ...

    Tiina Sandberg puhuu Tampereen vappujuhlassa kuorma-auton lavalla.
    1.5.2026
    Tiina Sandberg

    SKP:n puheenjohtaja Sandberg: On valittava joko markkinoiden valta tai kansan valta

    Jiri Mäntysalo kuvattuna Vantaan kaupungintalolla.
    1.5.2026
    Jiri Mäntysalo

    SKP:n varapuheenjohtaja Mäntysalo: Rehelliselle politiikalle on tilausta

    Jari Karttunen esitelmöimässä tapahtumassa, taustalla valkokangas.
    1.5.2026
    Jari Karttunen

    Jari Karttunen: Työläisen ja pääoman edut eivät ole edelleenkään yhteiset

    Walter Baier pitämässä puhetta Euroopan vasemmiston kongressissa.
    29.4.2026
    Euroopan vasemmisto / European Left

    Euroopan vasemmisto tukee ydinaseiden vastaista vetoomusta Suomen päättäjille

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: (09) 7743 8150
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    www.european-left.org
    www.european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste