Kiitokset SKP:n äänestäjille ja vaalityön tekijöille
Kuntavaalit olivat tappio hallituspuolueille ja niiden ajamalle kuntauudistukselle. Pettymys politiikkaan näkyi myös alhaisena äänestusaktiivisuutena erityisesti alueilla, joilla asuu paljon pienituloisia.
SKP toi vaaleihin vaihtoehdon. Puolueen valtuustopaikkojen määrä säilyi ennallaan ja eräissä kunnissa kannatus kasvoi.
Valtuustopaikkoja SKP sai Nokialla kolme ja yhdet paikat Helsingissä, Heinolassa (uusi paikka), Jyväskylässä, Raaseporissa, Tampereella ja Uudessakaupungissa. Edellisissä vaaleissa Lumijoelta valittu edustaja ei enää ollut ehdolla muutettuaan pois kunnasta.
Nokialta valittiin Herkku Hernesniemi, Eero Salonen ja Pauli Schadrin, Helsingistä Yrjö Hakanen, Heinolassa Tero Pitkä, Jyväskylässä Riitta Tynjä, Raaseporissa, Peter Björklöf, Tampereella Jari Heinonen ja Pertti Haverinen Uudessakaupungissa.
Valtakunnallisesti SKP:n äänimäärä väheni hieman edellisistä kuntavaaleista, vaikka nousikin vähän verrattuna eduskuntavaaleihin. Korkein kannatus SKP:llä oli Nokialla (5,9 %), Raaseporissa (3,2%), Kihniössä (3,2%) ja Heinolassa (2,6%).
SKP:n ehdokkaita oli lisäksi mukana Valkeakosken yhteislistalla, joka sai 2 paikkaa.
Kiitokset kaikille SKP:n äänestäjille, ehdokkaille ja vaalityöntekijöille. Teot lähipalvelujen ja lähidemokratian puolesta jatkuvat.
Vaalituloksista löytyy lisää tietoja oikeusministeriön sivuilta Yleisradion vaalitulospalvelusta ja oikeusministeriön vaalisivuilta.