logo
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    Keskuskomitea viimeisteli esityksiä puoluekokoukselle

    Ajankohtaista
    26.5.2013 - 9:52
    Tuotu Kirjoitus vanhasta järjestelmästä
    Toivo Koivisto
    Riitta Tynjä

    SKP:n keskuskomitealla oli lauantaina työntäyteinen kokous. Se viimeisteli esitykset kahden viikon kuluttua pidettävälle SKP:n edustajakokoukselle. Lauantaina oli koolla myös puolueen johdon valintoja valmisteleva työryhmä.

    Maaliskuun alussa jäsenistön käsittelyyn julkaistiin esitykset Vastarinnan ja vaihtoehtojen toimintaohjelmaksi, aloite Talous ihmistä varten ja esitys Johtopäätökset SKP:n voimistamiseksi. Samalla on pyydetty esityksiä johdon henkilövalinnoista. Esitys sääntöjen muuttamisesta niin, että varapuheenjohtajia voidaan valita 1 – 3 julkaistiin helmikuussa.

    Muutoksia luonnoksiin

    Lauantain kokouksessa keskuskomitea teki parikymmentä muutosta toimintaohjelman luonnokseen. Edustajakokoukselle esitetään esimerkiksi perusturvatavoitteen nostamista niin, että kolmen seuraavan vuoden aikana siirrytään asteittain 1 200 euron perusturvaan jotta kenenkään ei tarvitse elää nykyisen köyhyysrajan alapuolella. Minimipalkkatavoite esitetään nostettavaksi 1 800 euroon kuukaudessa.

    Lisäksi täsmennettiin muotoiluja, joissa kuvataan SKP:n tavoitetta irtaantua Euroopan unionista ja rakentaa toisenlaista Eurooppaa. Myös Talous ihmistä varten –aloitteeseen esitettiin laajempi ja konkreettisempi muotoilu siitä, miten irtaannutaan EU-sopimuksista ja rakennetaan toisenlainen yhteistyön Eurooppa.Tämä linja on esitetty aiemminkin SKP:n asiakirjoissa, mutta luonnosten muotoiluja haluttiin parantaa.

    Keskuskomitea esittää edustajakokoukselle kaksi laajahkoa julkilausumaa. Toinen käsittelee rauhanpolitiikkaa ja kansainvälistä yhteistoimintaa. Toisessa viitoitetaan uutta suuntaa kuntauudistukselle, joka tulee olemaan vielä monta vuotta kamppailujen kohteena.

    SKP:n voimistamisen johtopäätöksiä koskevaan esitykseen tulee lisäyksiä muun muassa nuorisotoiminnan, kommunistien voimien kokoamisen ja ruotsienkielisen toiminnan osalta. Sääntömuutosesityksen edustajakokous saa sellaisena kuin se helmikuussa esitettiin. Jäsenjärjestöjen aloitteita oli tähän mennessä tullut 22 ja niihin tehtiin vastausesitykset.

    Helsingissä kokoontunut keskuskomitea käsitteli myös toimintakertomuksen ja tilinpäätösasiakirjat. Valmistelussa oli myös keskuskomitean poliittinen selostus.

    Lauantaina oli koolla myös puolueen johdon valintoja valmisteleva työryhmä. Sen työ jatkuu vaalivaliokuntana edustajakokouksessa.

    Uusimmat artikkelit

    Henkilön kämmenellä avainnippu.
    7.4.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Kurjistaminen ei ole vaihtoehto

    Oikeistohallituksen toimet eivät ole parantaneet työllisyystilannetta.

    Ydinaseiden vastaisia mielenosoittajia eduskuntatalon edustalla, portailla pidetään banderollia, jossa lukee "Maailma ilman ydinaseita".
    2.4.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Ei kiitos ydinaseille!

    Euroopan vasemmiston kolmesta erilaisesta visuaalisesta somekuvasta muodostettu bannerikollaasi.
    1.4.2026
    SKP

    Taistelu voidaan yhä voittaa – Euroopan vasemmiston kongressi uudistaa strategiaa 17.–18.4.

    Kommunistinuoret Liity nuoriin ja puolueeseen
    18.3.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Kommunistinuoret radikaalin politiikan veturina

    Abstrakti digitaalinen kuvitus: läpinäkyviä kuutiomaisia rakenteita ja punaisia valopisteitä, jotka muistuttavat tietokonesirujen tai dataverkon sisäistä rakennetta.
    11.3.2026
    Euroopan vasemmisto / European Left

    Tekoälyn palveltava ihmisiä ja demokratiaa

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: (09) 7743 8150
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    www.european-left.org
    www.european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste