logo
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    Keskuskomitea viimeisteli esityksiä puoluekokoukselle

    Ajankohtaista
    26.5.2013 - 9:52
    Tuotu Kirjoitus vanhasta järjestelmästä
    Toivo Koivisto
    Riitta Tynjä

    SKP:n keskuskomitealla oli lauantaina työntäyteinen kokous. Se viimeisteli esitykset kahden viikon kuluttua pidettävälle SKP:n edustajakokoukselle. Lauantaina oli koolla myös puolueen johdon valintoja valmisteleva työryhmä.

    Maaliskuun alussa jäsenistön käsittelyyn julkaistiin esitykset Vastarinnan ja vaihtoehtojen toimintaohjelmaksi, aloite Talous ihmistä varten ja esitys Johtopäätökset SKP:n voimistamiseksi. Samalla on pyydetty esityksiä johdon henkilövalinnoista. Esitys sääntöjen muuttamisesta niin, että varapuheenjohtajia voidaan valita 1 – 3 julkaistiin helmikuussa.

    Muutoksia luonnoksiin

    Lauantain kokouksessa keskuskomitea teki parikymmentä muutosta toimintaohjelman luonnokseen. Edustajakokoukselle esitetään esimerkiksi perusturvatavoitteen nostamista niin, että kolmen seuraavan vuoden aikana siirrytään asteittain 1 200 euron perusturvaan jotta kenenkään ei tarvitse elää nykyisen köyhyysrajan alapuolella. Minimipalkkatavoite esitetään nostettavaksi 1 800 euroon kuukaudessa.

    Lisäksi täsmennettiin muotoiluja, joissa kuvataan SKP:n tavoitetta irtaantua Euroopan unionista ja rakentaa toisenlaista Eurooppaa. Myös Talous ihmistä varten –aloitteeseen esitettiin laajempi ja konkreettisempi muotoilu siitä, miten irtaannutaan EU-sopimuksista ja rakennetaan toisenlainen yhteistyön Eurooppa.Tämä linja on esitetty aiemminkin SKP:n asiakirjoissa, mutta luonnosten muotoiluja haluttiin parantaa.

    Keskuskomitea esittää edustajakokoukselle kaksi laajahkoa julkilausumaa. Toinen käsittelee rauhanpolitiikkaa ja kansainvälistä yhteistoimintaa. Toisessa viitoitetaan uutta suuntaa kuntauudistukselle, joka tulee olemaan vielä monta vuotta kamppailujen kohteena.

    SKP:n voimistamisen johtopäätöksiä koskevaan esitykseen tulee lisäyksiä muun muassa nuorisotoiminnan, kommunistien voimien kokoamisen ja ruotsienkielisen toiminnan osalta. Sääntömuutosesityksen edustajakokous saa sellaisena kuin se helmikuussa esitettiin. Jäsenjärjestöjen aloitteita oli tähän mennessä tullut 22 ja niihin tehtiin vastausesitykset.

    Helsingissä kokoontunut keskuskomitea käsitteli myös toimintakertomuksen ja tilinpäätösasiakirjat. Valmistelussa oli myös keskuskomitean poliittinen selostus.

    Lauantaina oli koolla myös puolueen johdon valintoja valmisteleva työryhmä. Sen työ jatkuu vaalivaliokuntana edustajakokouksessa.

    Uusimmat artikkelit

    Jiri Mäntysalo puhumassa mielenosoituksessa.
    15.6.2026
    Jiri Mäntysalo

    Jiri Mäntysalo: EU:n suunnitelma 800 miljardin sotilasmenoista on kohtuuton ja vaarallinen

    SKP:n varapuheenjohtaja Jiri Mäntysalo piti puheen Euroopan militarisointia vastustaneessa StopReArmEurope-mielenosoituksessa Helsingissä 14.6.

    Jiri Mäntysalo puhumassa mielenosoituksessa.
    15.6.2026
    Jiri Mäntysalo

    Jiri Mäntysalo: The EU’s €800 billion military spending plan is unjustifiable and dangerous

    DSC 1065
    11.6.2026
    SKP

    Euroopan ja Pohjois-Amerikan kommunistit yhdessä Kuuban puolesta

    DSC 1065
    11.6.2026
    SKP

    Communists from Europe and North America for Cuba

    11.6.2026
    Talvikki Koivu

    Separation mellan kyrkan och staten är nödvändig 

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: (09) 7743 8150
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    www.european-left.org
    www.european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste