Kansainvälisiä vieraita SKP:n kokoukseen
Kommunistinen liike on kansainvälinen ja se näkyy myös lauantaina alkavassa SKP:n puoluekokouksessa. SKP:n kokoukseen on tulossa vieraita lähteä ja kaukaa, eri puolilta maailmaa. Terveisiä ja kokemuksia kuullaan niin eteläisen Euroopan luokkataisteluista kuin Afrikasta, Kuubasta, Venäjältä, Lähi-idästä ja Itämeren alueelta.
Afrikasta
Etelä-Afrikan kommunistisen puolueen (SACP) edustajana kokoukseen osallistuu Limpopon piirisihteeri Gilbert Kganyago. Hän on käynyt alkuvuodesta Etelä-Afrikassa laajaa julkisuutta saanutta kamppailua köyhien ja työläisten edut pettänyttä maakunnan hallinnollista johtajaa vastaan.
Länsi-Saharan Polisario-rintamaa edustaa Menna Lehbib Saleh.
Euroopasta
Espanjan suurten mielenosoitusten keskeltä saapuu katalonialainen Antoni Barbara Molina. Hän on Euroopan vasemmiston hallituksen jäsen ja tuo kokoukseen Euroopan vasemmiston terveiset.
Venäjän federaation kommunistisen puolueen edustajana kokousta saapuu seuraamaan keskuskomitean nuoren polven edustaja, varakansanedustaja Aleksandr Justshenko.
Muita Itämeren alueelta tulossa olevia vieraita ovat Viron vasemmiston hallituksen puheenjohtaja Vlav Kald, Saksan kommunistisen puolueen kansainvälisten asioiden sihteeri Günter Pohl ja Tanskan kommunistisen puolueen Henning Jakobsen. Itävallasta tulee kommunistipuolue KPÖ:n hallituksen jäsen ja Eurooppa-politiikan vastaava Günther Hopfgartner.
Kuubasta ja Lähi-idästä
Kuuban kommunistisen puolueen edustajana kokoukseen osallistuu suurlähettiläs Enrique Orta Gonzales.
Irakin kommunistista puoluetta edustaa Yousif Abu Al Fawz ja Iranin kommunistisen puolueen Suomen osastoa Marzia Nazari.
SKP:n edustajakokous käsittelee sunnuntaina kansainvälistä tilannetta ja yhteistyötä, josta keskustelun avaa poliittisen toimikunnan jäsen Emmi Tuomi.
