Euroopan vasemmisto vastustaa EU-sopimusta
Euroopan vasemmiston toinen kongressi sanoo ”EI” Lissabonissa sovitulle uudelle EU-sopimukselle ja vaatii kansanäänestysten järjestämistä sopimuksesta unionin jäsenmaissa.
Prahassa pidetty Euroopan vasemmiston kongressi valitsi tämän puolueiden eurooppalaisen verkoston puheenjohtajaksi Lothar Biskyn Saksan Vasemmistosta (Die Linke) ja varapuheenjohtajaksi Graziella Mascian Italian kommunistipuolueesta (Rifondazione Comunista).
Kongressin päätösasiakirjassa, Prahan vetoomuksessa, vedotaan voimien kokoamiseksi työllisyyden puolesta ja pätkätyöyhteiskuntaa vastaan, ilmastonmuutoksen pysäyttämiseksi, sotaa vastaan ja rauhan puolesta sekä Lissabonin EU-sopimuksen hylkäämiseksi ja kansalaisten päätösvallan puolesta.
Kongressi hyväksyi laajan poliittisen teesiasiakirjan ja lukuisia ajankohtaisia kannanottoja. Euroopan vasemmisto vaatii miehitysjoukkojen vetämistä pois Afganistanista, Irakista ja palestiinalaisalueilta ja vaatii EU:ta vastustamaan USA:n aikeita iskeä Iraniin.
Kongressin kannanotoissa otetaan lisäksi kantaa mm. Tshekkiin ja Puolaan sijoitettavaksi suunniteltuja USA:n ohjus- ja tutkatukikohtia vastaan, tiukkojen ilmastonormien ja joukkoliikenteen puolesta, julkisen ja maksuttoman koulutuksen puolesta sekä antikommunismia vastaan ja ilmaistaan tuki Kuuban, Venezuelan ja muiden Latinalaisen Amerikan kansojen kamppailulle imperialismia vastaan.
Euroopan vasemmiston kokoukseen osallistui noin 200 edustajaa ja suuri joukko seuraajia yhteensä 30 maasta. Prahan kokouksen yhteydessä pidettiin myös laaja naisten tapaaminen ja toimintaa kansalaisliikkeissä käsitellyt tapaaminen.
Euroopan vasemmistoon kuuluu 19 jäsenpuoluetta, joissa on yhteensä noin 400 000 jäsentä. Lisäksi Euroopan vasemmistoon kuuluu 9 tarkkailijajäsentä.
Suomesta Euroopan vasemmiston toimintaan osallistuu Suomen kommunistinen puolue SKP, jota edustivat Prahan kongressissa puheenjohtaja Yrjö Hakanen, demokraattisen naisverkoston edustaja Satu Kortelainen ja Tiedonantajan avustaja Tommi Lievemaa.
www.european-left.org