logo
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    Euroopan aseet tappavat ihmisiä tälläkin hetkellä

    Ajankohtaista
    Avainsanat: asekauppa, GRIP, ihmisoikeudet, Rosa Luxemburg, sarjakuva
    20.12.2021 - 14:11
    Tiina Sandberg
    Rosa Luxemburg-säätiön sarjakuvakirja.

    Eurooppa ei suinkaan ole asekaupassakaan pyhimys tai ”hyvien puolella”. Rosa Luxemburg-säätiön sarjakuva avaa helposti lähestyttävässä muodossa tämän likaisen bisneksen vaikutukset maailmalla.

    On mahdotonta saada tieto maailmalla liikkuvien aseiden tarkasta määrästä. Yksi asia on silti selvä: niitä ei ole koskaan ollut näin paljon. Uusimpien arvioiden mukaan tuliaseita on maailmassa nyt yli miljardi kappaletta. Ja mikäli miettii niiden aseiden määrää, jotka lähtevät asevarastoista päivittäin, ei voi odottaa aseiden määrän maailmassa vähentyvän.

    – Eurooppalaiset valtiot kantavat suuren vastuun tästä tilanteesta. Euroopassa valmistettuja aseita käytetään tappamaan, vahingoittamaan ja ajamaan ihmisiä kodeistaan kaikkialla maailmassa. Kun ihmiset menettävät elämänsä, terveytensä, sukulaisensa ja kotinsa aseellisissa konflikteissa tekee aseteollisuus voittoa tuotteillaan. Eurooppalainen asebisnes on harmaata aluetta, jolla rikotaan lakeja, vaikutetaan päätöksentekijöihin ja vältellään vastuuta, kirjoittavat sarjakuvakirjan tekijät Benjamin Vokar, Philippe Sadzot ja Tomasz kirjan esittelyssä.

    Sarjakuvakirjan tekemiselle oli suuri tarve, koska asekauppa on pitkään onnistunut välttämään huomion, jonka tulisi kohdistua sen toimintaan.

    – Euroopassa kohdistetaan aivan liian vähän valvontaa asekauppaan ja sen jälkeen kun aseet on toimitettu ostajilleen, ei kukaan voi enää taata mitään niiden käytön suhteen. Taloudellisten etujen ja ihmisoikeuksien kunnioittamisen sekä kansainvälisten sopimusten ja todellisuuden välillä on kuiluja ja ristiriitoja.

    Tässä monimutkaisessa tilanteessa belgialainen rauhaa ja turvallisuutta tutkiva GRIP ja Rosa Luxemburg säätiö kokivat tärkeäksi paljastaa kansalaisille sisäpiirin tietoa siitä miten tämä systeemi toimii. Tämän tiedon pohjalta on helpompi ymmärtää ja kenties vaikuttaa niihin päätöksiin joita päättäjät tekevät tällä sektorilla. Tämä sarjakuvakirja selittää kansainvälisen asekaupan toimintaa, näyttää mikä siinä on vialla ja tarjoaa näkemyksiä siitä miten puuttua tähän ongelmaan.

    SKP on hankkinut sarjakuvaa Suomeen ja sitä voi tiedustella sähköpostilla
    Kirja on maksuton, mutta mikäli se toimitetaan postitse, perimme postikuluja 5 €. Kirjan tai kirjat voi myös noutaa SKP:n toimistolta joulun jälkeen.

    Uusimmat artikkelit

    SKP tukee Polisarion taistelua
    27.2.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Rikotaan hiljaisuus Marokon kolonialismista – Länsi-Saharan tasavalta 50 vuotta 

    27. helmikuuta tulee kuluneeksi 50 vuotta Saharan demokraattisen arabitasavallan itsenäisyysjulistuksesta.

    Naistenpäivän marssin keulassa banderolli Iranin vapausliikkeen teksteillä "Jin, jiyan, azadi - Nainen, elämä, vapaus".
    16.2.2026

    Lähi-idän kansat täytyy jättää rauhaan

    Osallistujia yhteiskuvassa Kuuban suurlähettilään kanssa Kotkan Lenin-patsaan edustalla ulkona kesällä 2022.
    13.2.2026
    skp:n keskuskomitea

    Näpit irti Kuubasta!

    Mielenosoittajia pääministerin virka-asunnon edessä Leipäjono-mielenosoituksessa.
    10.2.2026
    skp:n keskuskomitea

    Mitähän ne säästöt maksaa?

    Ulkona järjestetty mielenosoitus Helsingin keskustassa Kampissa. Ryhmä ihmisiä seisoo lumisella korokkeella ja pitelee kurdilippuja. Yksi henkilö nostaa lipun korkealle ilmaan. Osallistujilla on talvivaatteet ja huiveja, ja taustalla näkyy suuria rakennuksia.
    29.1.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Rojava tuhoutuu lännen katsoessa muualle 

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: (09) 7743 8150
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    www.european-left.org
    www.european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste