logo
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    Avaus keskusteluun SKP:n edustajakokouksesta

    Ajankohtaista
    22.1.2013 - 11:46
    Tuotu Kirjoitus vanhasta järjestelmästä
    Toivo Koivisto
    Nokialla keskusteltiin 20.tammikuuta SKP:n edustajakokouksen valmisteluista.

    Suomen kommunistisen puolueen kesäkuussa pidettävän edustajakokouksen valmistelut käynnistyvät keskustelupaperilla, joka lähtee näinä päivinä postissa kaikille puolueen jäsenille. Paperi on tarkoitettu virittämään keskustelua siitä, mihin asioihin, kysymyksiin ja tehtäviin edustajakokouksen valmisteluissa on syytä keskittyä.

    SKP:n keskuskomitean sunnuntaina Nokialla hyväksymän keskusteluaineiston otsikkona on ”Teesejä ja kysymyksiä keskusteluun SKP:n edustajakokouksen valmisteluista”. Se löytyy näiltä kotisivuilta täältä.

    Neljä kysymysryhmää

    Keskustelupaperissa arvioidaan aluksi nykyisen kriisin syitä ja luonnetta sekä hallitusten ja EU:n politiikkaa. Siinä todetaan käynnissä olevan valtava tulojen, varallisuuden ja vallan uudelleenjako pienen rikkaan vähemmistön hyväksi. Kyse on kapitalistisen järjestelmän kriisistä. Sen erityisenä piirteenä on finanssipääoman yhä tuhoisampi rooli ja monien toisiinsa liittyvien kriisien samanaikainen kärjistyminen.

    Toinen osa koskee vastavoimia ja niiden kasvattamista. Siinä haetaan vastauksia siihen, miten kuroa umpeen kuilua radikaalien muutosten tarpeiden ja niiden toteuttamisen voimien subjektiivisen tilan välillä.

    Kolmas kysymysryhmä koskee SKP:n esittämien vaihtoehto-ohjelmien ja aloitteiden kehittämistä. Siinä pohditaan muun muassa sitä, miten kehitetään aloitteita kamppailussa työstä, tulonjaosta ja kuntien palveluista? Miten kehitetään toisenlaisen taloudellisen kehityksen malleja ja ylitetään yksipuolinen määrällinen kysymyksenasettelu kasvua vai ei-kasvua? Tähän osaan liittyvät myös kysymykset EU:sta, finanssimarkkinoista, rasismista ja rauhanpolitiikasta.

    Lopuksi kolmen ja puolen sivun keskusteluaineistossa tarkastellaan SKP:n toimintakulttuurin kehittämistä, Tiedonantajaa, opintotoimintaa ja puolueen voimistamista.

    Keskustelutilaisuuksia kaikissa piireissä

    Edustajakokousta valmisteleva keskustelu avataan järjestämällä SKP:n piirijärjestöissä tilaisuudet, joihin kutsutaan kaikki jäsenet. Näistä tapaamisista lisätietoja tapahtumat-sivulla.

    Toinen vaihe valmisteluissa alkaa maaliskuun jälkipuoliskolla, kun muun muassa edustajakokouksen poliittisen asiakirjan luonnos tulee jäsenistön käsittelyyn. Asiakirjojen käsittelyn lisäksi puoluejärjestöt voivat tehdä aloitteita edustajakokoukselle.

    Edustajat Vantaalla 8.-9.kesäkuuta pidettävään kokoukseen valitaan puolueosastoissa, alue- ja piirijärjestöissä helmikuun alun ja huhtikuun lopun välisenä aikana.

    Uusimmat artikkelit

    SKP tukee Polisarion taistelua
    27.2.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Rikotaan hiljaisuus Marokon kolonialismista – Länsi-Saharan tasavalta 50 vuotta 

    27. helmikuuta tulee kuluneeksi 50 vuotta Saharan demokraattisen arabitasavallan itsenäisyysjulistuksesta.

    Naistenpäivän marssin keulassa banderolli Iranin vapausliikkeen teksteillä "Jin, jiyan, azadi - Nainen, elämä, vapaus".
    16.2.2026

    Lähi-idän kansat täytyy jättää rauhaan

    Osallistujia yhteiskuvassa Kuuban suurlähettilään kanssa Kotkan Lenin-patsaan edustalla ulkona kesällä 2022.
    13.2.2026
    skp:n keskuskomitea

    Näpit irti Kuubasta!

    Mielenosoittajia pääministerin virka-asunnon edessä Leipäjono-mielenosoituksessa.
    10.2.2026
    skp:n keskuskomitea

    Mitähän ne säästöt maksaa?

    Ulkona järjestetty mielenosoitus Helsingin keskustassa Kampissa. Ryhmä ihmisiä seisoo lumisella korokkeella ja pitelee kurdilippuja. Yksi henkilö nostaa lipun korkealle ilmaan. Osallistujilla on talvivaatteet ja huiveja, ja taustalla näkyy suuria rakennuksia.
    29.1.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Rojava tuhoutuu lännen katsoessa muualle 

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: (09) 7743 8150
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    www.european-left.org
    www.european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste