Vaihtoehto EU:n pankkituelle ja leikkauspolitiikalle
Kriisi euroalueella syvenee, mutta radikaalin vasemmiston ansiosta on myös toivoa. Näin voi tiivistää Ateenassa 14.-15.7. pidetyn Euroopan vasemmiston hallituksen kokouksen johtopäätökset.
Optimismia toivat joukkoliikkeet leikkauspolitiikkaa vastaan ja radikaalin vasemmiston vaalivoitot Kreikassa, jonka toiseksi suurimmaksi puolueeksi nousseen Syrizan Alexis Tsipras avasi Ateenan kokouksen. Myös Ranskassa, Espanjassa ja Tanskassa ovat radikaalit vasemmistovoimat edenneet viime aikojen vaaleissa.
Kesäkuun lopussa pidetty EU:n huippukokous tarjosi eurokriisiin samaa myrkyllistä reseptiä, vain vähän erilaisella kastikkeella. Euroopan vasemmisto korostaa, että kriisin syyt johtuvat finanssikapitalismista ja EU-sopimusten uusliberalistisesta luokkaluonteesta. Siksi kriisistä ulospääsy edellyttää yksityisten pankkien tukemisen sijasta julkisen pankkisektorin luomista ja koko rahoitusjärjestelmän alistamista demokraattiseen kontrolliin. Toinen keskeinen johtopäätös on työn ja pääoman välisen tulonjaon muuttaminen työntekijöiden hyväksi ja varojen siirtäminen keinottelusta reaaliseen talouteen, työllisyyteen ja hyvinvointiin. Lisäksi on muutettava perusteitaan myöten nykyiset euroalueen ja EU:n sopimukset tavalla, jossa kansalaisilla ja parlamenteilla on ratkaiseva sana.
Kreikan kaltaisten maiden ylivelkaantumisen osalta Euroopan vasemmisto esittää lainojen takaisinmaksun välitöntä jäädyttämistä ja eurooppalaista kokousta, jossa sovittaan julkisen velan leikkaamisesta kestävälle tasolle suhteessa kansantuotteeseen. Velkojen leikkaamiseen lisäksi tarvitaan toimia, joilla vahvistetaan reaalista taloutta mm. julkisilla investoinneilla, palkkoja korottamalla ja verottamalla suuria tuloja ja pääomia.
Julkisen pankkisektorin luominen
Ateenan lausumassa esitetään eurooppalaisen demokraattisesti valvotun julkisen pankin perustamista. Se rahoittaisi julkisia investointeja mm. julkisiin palveluihin ja ekologiseen rakennemuutokseen. Rahat pankkiin koottaisiin rahoitusmarkkinoiden varainsiirtoverolla, Euroopan unionin budjetista ja antamalla Euroopan keskuspankille oikeus laittaa liikkeelle rahaa ja velkakirjoja. Näin vapautettaisiin vaikeuksissa olevia valtioita rahoitusmarkkinoiden keinottelusta.
Konkreettisina keinoina rahoitusmarkkinoiden kontrolloimiseksi lausumassa esitetään:
– Rahoitusmarkkinoiden kaikkia spekulatiivisia pääomaliikkeitä koskevan varainsiirtoveron käyttöönotto.
– Euroopan keskuspankille annettava oikeus ryhtyä rahoittamaan valtioiden julkisia investointeja työllisyyttä ja sosiaalista kehitystä edistäviin tarkoituksiin euromääräisillä velkakirjoilla, joihin ei liitetä leikkauspolitiikan ehtoja.
– Tavallisten säästöpankkien ja investointipankkien eriyttäminen toisistaan lailla.
– Julkisen eurooppalaisen luottoluokituslaitoksen perustaminen.
– Veroparatiisien ja veroja kiertävän dumpingin estäminen.
EU:n talouskurisopimus hylättävä
Euroopan vasemmiston hallitus asetti lähikuukausien keskeisiksi tehtäviksi yhteiskunnallisten ja poliittisten joukkokamppailujen laajentaminen leikkauspolitiikkaa vastaan. Se kehottaa kaikkia kansanedustajia, ay-liikkeessä ja kansalaisjärjestöissä toimivia toimintaan EU:n talousliittosopimuksen ja julkisten menojen leikkausohjelmien torjumiseksi.
Euroopan vasemmisto on mukana prosessissa, jossa valmistellaan Firenzessä 10 vuotta pidetyn Euroopan sosiaalifoorumin jatkotapahtumaa Firenze+10 ja ensi vuoden puolella Kreikassa järjestettävää Vaihtoehtokokousta.
Lisäksi syyskuussa alkaa miljoonan nimen kerääminen Euroopan vasemmiston yhdessä useiden ay- ja kansalaisliikkeiden edustajien kanssa tekemään kansalaisaloitteeseen, jossa vaaditaan leikkauspolitiikan ja yksityisten pankkien tukemisen sijasta julkisen eurooppalaisen pankin perustamista edistämään sosiaalista ja ekologista kehitystä ja solidaarisuutta.
Ateenassa kokoontunut Euroopan vasemmiston hallitus otti kantaa myös Moldovassa säädettyä kommunististen tunnusten käytön kieltävää lakia vastaan, Latinalaisen Amerikan imperialisminvastaisten vallankumousten tukemiseksi sekä Kyproksen jälleenyhdistämiseksi YK:n päätösten mukaisesti. Lisäksi käsiteltiin mm. Euroopan vasemmiston työryhmien toimintaa ja kesäyliopistoa.
SKP:n edustajina kokoukseen osallistuivat puheenjohtaja Yrjö Hakanen ja poliittisen toimikunnan jäsen Emmi Tuomi.
