logo
    • Etusivu
    • Eduskuntavaalit 2027
    • Kärkialoitteet
      • Parempi työaika
      • Perusturva 1500
      • Rauha
      • Ympäristö
    • Puolue
      • Yhteystiedot
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Eduskuntavaalit 2027
    • Kärkialoitteet
      • Parempi työaika
      • Perusturva 1500
      • Rauha
      • Ympäristö
    • Puolue
      • Yhteystiedot
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    Hallitus alas, palkat ylös!

    Kannanotot
    Avainsanat: ay-liike, hallitus, joukkovoima
    1.9.2017 - 14:02
    SKP
    Hallitus alas
    Vaatimukset tarvitsevat tuekseen myös mielenosoituksia. Kuva Tampereelta nykyhallitusta vastustavasta mielenosoituksesta.

    Suomen oikeistohallitus jatkaa tuhotöitään ja ison bisneksen tukemista. Jatkuvasta tehostamisesta paasaava pääministeri Juha Sipilä ei itse tiedä tai halua myöntää talouskasvun lukuja. Suurten yritysten liikevaihto kasvoi alkuvuonna viime vuoteen verrattuna 7 %. Myös viennin arvo on nousi reippaasti. Uusliberalistisen politiikan hengen mukaisesti tämä ei kuitenkaan vaikuta hallituksen tekemiin päätöksiin, jotka kurjistavat työväenluokkaa entisestään. Työttömyysluvut ovat edelleen liian korkeat eikä Orpon budjetista löydy ratkaisua työläisen perusturvaan. Bisnes näyttää tietä; antaa ennätykselliset osingot omistajilleen sekä ylimääräisiä palkintoja, kuten Finnairin Pekka Vauramolle 130 000 € lisäeläkkeen.

    Palkansaajien veronalennukset eivät ole vaihtoehto palkankorotuksille ja leikkauspolitiikalle. Pienituloisten ja työttömien, eläkeläisten, opiskelijoiden ja muiden perusturvan varassa elävien ahdinkoa ne eivät lievitä. Päinvastoin ne luovat painetta leikata lisää, kun valtion tulot pienenevät.

    Suomen kommunistinen puolue (SKP) vaatii vähintään yhden euron tuntipalkan korotusta kaikille aloille ja vastaavaa korotusta kuukausipalkkoihin sekä erilliskorotusta naisvaltaisille aloille. Palkkojen korotukset tuottavat julkiselle sektorille lisää tuloja tuloverotuksen ja kulutusverojen kautta vähintään puolet niiden nimellissummasta. Lisäksi rahaa julkisen sektorin palkankorotuksiin saadaan kiristämällä pääomatuloihin kohdistuvaa verotusta eurooppalaiselle keskitasolle 20,8 % (pääomaan kohdistuvien verojen osuus kaikista veroista oli EU-maissa vuonna 2014 keskimäärin 21,2 %, kun osuus Suomessa oli 15,0%) sekä poistamalla Sipilän hallituksen veronkevennykset isolta bisnekseltä.

    Kiky:n 24:n tunnin työaikapidennys on peruttava, samoin julkisen sektorin lomarahaleikkaukset. Julkisten palvelujen leikkaaminen tai julkisen sektorin työntekijöiden työehtojen heikentäminen eivät tuo teollisuudelle lisää tilauksia tai työpaikkoja. Lakisääteisten peruspalvelujen hoitamiseen tarvitaan riittävästi osaavaa ja koulutettua työvoimaa.

    SKP vaatii Sipilän hallituksen eroa. Leikkaukset ihmisten perusturvasta ja työehtojen jatkuva polkeminen lisäävät köyhyyttä Suomessa. Sipilän hallituksen yli 10 miljardin euron asehankintavaltuudet uusille hävittäjille, laivoille ja muuhun varusteluun sekä niiden huoltoon tarvittavat toiset 10 miljardia, on torjuttava. Sota-aseista on otettava rahat rauhantyöhön, peruspalveluihin ja edistämään työllisyyttä.

    Peruspalveluja ja kunnallista liiketoimintaa ei saa yksityistää vaan niitä pitää kehittää ja laajentaa. Kuntalakia on muutettava niin, että peruspalveluja ei kilpailuteta vaan palvelut järjestetään itse kunnan omana työnä. Valtion ja kuntien yrityksiä ja liikelaitoksia tulee kehittää edelläkävijöiksi työllisyyden, demokratian ja ympäristösuojelun alalla. Yhteisesti omistetuilla yrityksillä on tärkeä osuus tuotantorakenteen ja alueellisen kehityksen monipuolistamisessa.

    Suomen kommunistinen puolue 27.8.2017

    Sipilöinti seis! -mielenosoitus Helsingissä 2.9.2017
    Lisätietoja: http://www.joukkovoima.com/

    Uusimmat artikkelit

    DSC 1286 2
    22.10.2026
    Jiri Mäntysalo

    Työlle ja taistelulle jatkuvuutta – testamenttilahjoitus Spartacus-säätiölle on merkityksellinen

    Työ toisenlaisen maailman ja työväenluokan vapautuksen puolesta on monelle meille elämänmittainen tehtävä.

    Antikapitalistinen foorumi 2026 banneri ilmoittautuminen FIN
    21.10.2026

    Antikapitalistinen foorumi kutsuu mukaan Tampereelle 14.11.

    Antikapitalistinen foorumi 2026 banneri ilmoittautuminen
    21.10.2026

    Anti-Capitalist Forum invites activists to Tampere on 14 November

    SKP JVP tapaaminen 151026 2
    15.10.2026
    SKP

    Sri Lanka nousee vasemmistopolitiikalla – SKP tapasi JVP:n delegaation

    Kuva asunnottomuus Tiedonantaja kuva Emma Gronqvist
    14.10.2026
    SKP:n Sote-ryhmä

    Koti on ihmisen perusoikeus

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7834 1346
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    european-left.org
    european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste