Yhtäpaljon raksaduunareilla kuin taitelijoillakin on oikeus työhön ja perusturvaan

Taiteilijat, Toverit
Kirjoitin kuvataideakatemian opiskelijana banderolliin ”Värillä vai verellä” Se ripustettiin silloin kuvataideakatemian ulkoseinään 80-luvlla. Se värjäsi Bulevardin puoleisen seinän, tukki Yrjönkadun liikenteen pudotessaan ja sai meidät opiskelijat tuntemaan että oltiin laitettu esille selvä viesti.
Nyt on taas selvän viesti aika ja paikka ja se on
Loppu perusturvan ja työehtojen leikkauksille!
Se on sama viesti, jota me huudettiin viime viikolla joukkovoiman Suuri Meteli miekkarissa.
Pätkätyöläiset, itsenne työllistäjät, taiteilijat
Meiltä taiteilijoilta vaaditaan sydänverellä työn tekemistä. Itsensä ja koko elämän likoon laittamista. Ja koko käsitteen taiteilijan työ uudelleen määrittelyä. Jos banderolli värjäsi seinän taiteilijan työ värjää taiteilijan perheen elämää ja taiteilijan työ värjää koko yhteiskunnan. Antaa monelle työvälineitä ymmärtää elämää ja osallistua siihen kollektiiviin jota ihmiskunnaksi kutsutaan. Kyllä me taiteilijat tämän tiedämme ja ytimissämme tunnemme – siksi usein palkatta olemme työtämme tehneet. Nyt on oikea aika ja oikea paikka kysyä miten yhteiskunta vastaa taiteilijoiden ja kulttuurityöntekijöiden osallistumiseen.
Se vastaa purkamalla itsensä työllistäjien, pätkätyöläisten ja kaikkien kokoaikaistenkin työntekijöiden työn tekemisen ehtoja. Se esittää ratkaisuksi pakkoyrittämistä. Se nostaa elämisen hintoja ja leikkaa työstä saatavan turvan määrää. Ja tämä on väärin!
***
Kokoomus on johdonmukaisesti vienyt kaikkia kapitalismiin sopeutuneita puolueita eduskunnassa mukaan leikkauspolitiikkaan. Siksi pääministeri Sipilä seisoo nyt, tänään kädet sivuilla ja huutaa, että meillä ei ole rahaa. Meillä on tehty sellaista tulonsiirtojen politiikkaa viimeiset kymmenet vuodet, jossa yrityksille, bisnekselle ja rikkaille on mahdollistettu aina vaan paremmat yrittämisen edellytykset tavallisen kansan, tavallista työtä tekevän duunarin – työmiehen ja työnaisen kustannuksella.
Se raha jonka puutetta ministeri huutaa on ministeri itse ja muut porvarit yrittäjäpolitiikalla vapaille markkinoille jakaneet. Pörssiherrat nostaa joka vuosi valtavia osinkoja ja opiskelijat, työttömät ja eläkeläiset kiristävät vyötä. Onko tämä oikein?
***
Luovan luokan edustaja – Sinä taiteilija ja toveri – sinä myös olet työläinen. Nyt on aika ja paikka avata myös keskustelua taiteilijapalkasta. SKP on esittänyt Suomeen minimipalkaksi 1800 € kuukaudessa. Esitän, että sitä voisi soveltaa myös taiteilijapalkaksi.
Itsensä työllistäjiä, pätkätyöläisiä ja turvattomia löytyy niin taiteilijoista kuin raksamiehistä. Poliittinen eliitti suunnittelee kaikista työntekijöistä pakkoyrittäjiä. Tällä ajatuksella viivan alle pikavoittoja syntyy vain kun tehdään turvaverkosta entistä huonompi. Kapitalisti sanovat, että se kannustaa, aktivoi ja on dynaamista.
On selvää, että vain työ – myös taiteilijan työ luo hyvinvointia. Tarvitaan muutos lakiin perusturvasta. SKP on esittänyt että kaikilla, jotka eivät itse voi omalla työllään aikaansaada hyvinvointia on oltava oikeus 1200 € perusturvaan. Se on samansuuruinen kuin EU:n määrittelemä köyhyysraja.
On aika jättää jäähyvästit niille ajatuksille että hyvä taide syntyisi kurjuudesta ja nälästä. Meillä taiteilijoilla on oikeus parempaan perusturvaan, terveydenhoitoon ja huolettomampaan elämään. Esittämäni perusturvauudistus on konkreettinen esitys ja se voidaan toteuttaa muuttamalla nykyistä ahneuden ja bisnespolitiikan suuntaa.
1200 € perusturva voidaan rahoittaa verottamalla progressiivisesti ylimpiä palkkatuloja, palauttamalla suurille yrityksille kela-maksu, ottamalla käyttöön yhteisövero sekä kiristämällä pääomatulojen verotusta.
Lisäksi on peruttava ne 10 miljardin asehankintavaltuudet ja summa siirrettävä perusturvaan, sivistykseen, koulutukseen ja kulttuuriin.
Lopuksi radikaalit kulttuuriporukat,
esitän että jatkamme taistelua paremman perusturvan puolesta, voimistamme taide ja kulttuurialojenjärjestöjen ja yksittäisten taiteilijoiden yhteistyötä ja vaikuttamista että taiteilijan työ ymmärretään työksi ja yhteiskunnan tarvitsemaksi poikkeuksellisia toimia vaativaksi toiminnaksi.
Taideopiskelijat ja kaikki te jotka, ette voi olla hiljaa ja toimettomina. Niin kuin sen banderollin teksti värjäsi seinän värjätään nyt koko kaupunki ja koko maa, nostetaan joka niemeen ja notkoon banderolli ja lippu joka kertoo toisenlaisen politiikan ja toisenlaisen kulttuurin mahdollisuudesta – siinä voisi lukea
Stubb, Soini, Sipilä – emme alistu ikinä!
SKP