logo
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    Vaihtoehto vai kokoomuksen apupuolueet?

    Ajankohtaista
    27.10.2012 - 7:30
    Yrjö Hakanen
    Kuva: Toivo Koivisto
    Yrjö Hakanen kirjoittaa kysymystä Timo Soinille haastajien vaalikeskustelun päätteeksi TV1:n studiolla. Mukana myös iloinen studiojoukkue.

    Sunnuntain vaalien pääkysymys on, valitaanko palvelujen ja kuntien lopettamislistat vai teot lähipalvelujen ja lähidemokratian hyväksi. Kokoomus ja muut hallituspuolueet ovat sitoutuneet rajuun lähipalvelujen, kuntien rahoituksen ja kuntien vähentämiseen. Puhutaan uudistamisesta, mutta heikennetään palveluja, lisätään eriarvoisuutta ja alistetaan peruspalveluja markkinoiden voitontavoittelulle.

    Kokoomuksen ”Perusosasto”

    Kokemukset useimmista kunnista osoittavat, että perussuomalaiset eivät ole vaihtoehto tälle politiikalle. Perussuomalaiset ovat esimerkiksi Timo Soinin johdolla Espoossa ja Jussi Halla-ahon vetämänä Helsingissä hiljaisesti hyväksyneet kokoomuksen johdolla tehdyt budjettiratkaisut, joilla on alibudjetoitu ja heikennetty peruspalveluja.

    Nelosen vaalikeskustelussa keskiviikkona Soini ilmoittautui moneen kertaan kokoomuksen kumppaniksi hallitukseen. Ei olekaan sattuma, että perussuomalaisilla ei ole EU-politiikan kritiikkiä lukuun ottamatta vaihtoehtoa kokoomusvetoiselle hallituspolitiikalle.

    Erityisesti hallituspuolueet ovat kiertäneet vaalikeskusteluissa kysymystä valtiovallan vastuusta kuntien palvelujen ongelmiin, joita ne ovat itse olleet aiheuttamassa leikkaamalla kuntien valtionavustuksia ja osuutta yhteisöverojen tuotosta. Vaikka kuntien palveluissa on huutava pula työntekijöistä, ajaa hallitus kuntauudistuksella kymmenien tuhansien työpaikkojen vähentämistä kuntapalveluista.

    Kunnilla ei olisi mitään suuria vaikeuksia huolehtia palveluista, jos niiden valtionosuuksia ei olisi leikattu 90-luvulta alkaen. Kuntavaaleissa onkin kyse myös valinnasta, jatketaanko leikkauspolitiikkaa vai vahvistetaanko kuntien rahoitusta lisäämällä valtionosuuksia, osuutta yhteisöveroista, panemalla pääomatulot kunnallisverolle ja lopettamalla kalliiksi tuleva palvelujen yksityistäminen.

    Tekoja lähipalvelujen puolesta

    Suomen kommunistisen puolueen ehdokkaat tuovat sunnuntain vaaleihin vaihtoehdon leikkauslistoille. SKP:n ehdokkaat ovat sitoutuneet tekoihin kunnallisten lähipalvelujen ja lähidemokratian puolesta. Haluamme rakentaa ihmisen kokoisia hyvinvointikuntia, joissa lähipalvelut ovat perusoikeus ja asukkaiden ääni kuuluu osallistuvalla demokratialla.

    Sunnuntaina kannattaa äänestää vastalause kokoomuksen ja sen apupuolueiden toteuttamalle kunnallisten palvelujen leikkaamiselle. Ääni SKP:n ehdokkaille on teko lähipalvelujen ja lähidemokratian puolesta.

    SKP:n puheenjohtaja Yrjö Hakanen

    Uusimmat artikkelit

    Ulkona järjestetty mielenosoitus Helsingin keskustassa Kampissa. Ryhmä ihmisiä seisoo lumisella korokkeella ja pitelee kurdilippuja. Yksi henkilö nostaa lipun korkealle ilmaan. Osallistujilla on talvivaatteet ja huiveja, ja taustalla näkyy suuria rakennuksia.
    29.1.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Rojava tuhoutuu lännen katsoessa muualle 

    Pohjois- ja Itä-Syyriassa on käynnissä nopea ja vaarallinen kehitys, joka uhkaa tuhota Rojavan demokraattisen itsehallinnon ja johtaa tuhoisaan hyökkäykseen kurdiväestöä ...

    Musta nahkainen salkku lattialla pöytien ja tuolien keskellä sisätilassa. Salkussa on poliittisia tarroja, muun muassa sateenkaarilippu, kommunistien tähti ja Euroopan vasemmiston tarra ”We want direct democracy now”.
    28.1.2026
    SKP

    SKP:n verkkosivut uudistettu

    Kädessä pidetty kyltti mielenosoituksessa iltahämärässä. Kyltissä lukee ”Jäähyväiset aseille, joilla elämää suojellaan. Jäähyväiset aseille, joilla elämä tuhotaan” ja siinä on rauhankyyhkyn kuva. Kyltin ympärille on kiedottu vaaleanpunaiset valonauhat. Taustalla näkyy valaistu rakennus ja mielenosoittajia.
    27.1.2026
    SKP:n Uudenmaan piirijärjestö

    Uudenmaan kommunistit: Suomen poliittinen johto heikentää maamme turvallisuutta

    norjatiikeri
    3.1.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Yhdysvaltojen hyökkäys tuomittava!

    Punaisen tähden loisteessa kohti rauhaisampaa vuotta 2026!
    19.12.2025
    Tiina Sandberg

    Punaisen tähden loisteessa kohti rauhaisampaa vuotta 2026!

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: (09) 7743 8150
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    www.european-left.org
    www.european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste