logo
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Yhteystiedot
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Yhteystiedot
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    Vaaleissa on edessä valinta: palvelut vai kurjistuminen

    Ajankohtaista Kannanotot
    Avainsanat: palvelut, vaalit
    6.2.2025 - 12:48
    SKP
    Kuva terveydenhuollon päivystys Malmi kuva Emma Grönqvist

    Kevään alue- ja kuntavaalit käydään kriisitunnelmassa, yt-neuvottelujen, kasvavan työttömyyden ja leikkausten oloissa.
    Samaan aikaan hallituspuolueet näyttävät olevan irti ihmisten arjesta ja todellisuudesta, koska ne ovat itse aiheuttaneet ihmisten kohtaamat ongelmat. Ne ovat lakkauttaneet erikoissairaanhoidon ympärivuorokautisen päivystyksen useilla eri paikkakunnilla, leikanneet kuntien valtionosuuksia mm. sosiaali- ja terveydenhuollosta sekä koulutuksesta ja päättäneet rajoittaa ARA-vuokra-asuntotuotantoa sekä kiristää asunnonsaannin ehtoja.

    Onko siis ihmekään, että kunta- ja aluevaaliohjelmissa tekee mieli puhua ”tofusta ja pervoilusta”, sekä muista asioista, joista monet eivät edes liity kuntapolitiikkaan.

    Ympäri Suomea kamppaillaan tällä hetkellä lähipalveluiden puolesta, ja eduskunnan oppositiopuolueet yrittävätkin esiintyä näiden puolustajina. Tosiasiassa kuitenkin terveysasemien lakkauttaminen, päivystysten supistaminen ja palveluiden heikentäminen on suoraa seurausta Sote-uudistuksesta, jonka edellinen hallitus vei läpi, ja jonka kaikki eduskuntapuolueet vuorollaan siunasivat. Tuloksena on tilanne, jossa Valtiovarainministeriö päättää, paljonko rahaa palveluihin jaetaan ja hyvinvointialueet ovat pysyvästi miljardeja alijäämäisiä.

    Eduskunnan oppositio ei myöskään lähde haastamaan niitä rakenteita, jotka mahdollistavat oikeistolaisen kurjistamispolitiikan. Palveluita leikataan, koska pankki- ja finanssisektorin etu sitä edellyttää, ja koska on päätetty tehdä kalliita asehankintoja. Naton vaatimat miljardit ovat pois kuntataloudesta.

    Tämän seurauksena oikeistolainen ideologia on niskan päällä. Ympäri Suomea lisätään palveluseteleiden käyttöä, yksityistetään ja yhtiöitetään kunnallisia palveluita.

    Suomen kommunistinen puolue (SKP) lähtee vaaleihin suunnanmuutoksen puolesta. Me kommunistit vaadimme riittävästi rahoitettuja, inhimillisiä palveluja tuottamalla ja toimintakykyisiä hyvinvointialueita sekä kuntia, joissa asukkailla on todellinen mahdollisuus vaikuttaa elämäänsä. Nämä paremmat hyvinvointialueet ja kunnat syntyvät, kun muun muassa maksuttomia lähipalveluja tuotetaan itse, demokratiaa lisätään sekä luodaan kuntiin työpaikkoja, joissa palkkaus ja työehdot ovat kunnossa. Kuntien on esimerkiksi perustettava omia rakennusliikkeitä sekä rakentamalla ja rakennuttamalla kohtuuhintaisia vuokra-asuntoja. On parannettava varhaiskasvatusta ja koulutusta. Kilpailuttaminen, yksityistäminen ja yhtiöittäminen uhkaavat sekä päätöksenteon avoimuutta että palveluiden saatavuutta. Joukkoliikenteestä on tehtävä maksutonta alkaen suurimmista kaupungeista.

    Meidän esittämiämme uudistuksia lähdetään rahoittamaan verottamalla pääomatuloja samalla tavalla kuin palkkatuloja kunnallisessa verotuksessa sekä kehittämällä kunnallista liiketoimintaa. Esimerkiksi omia kunnallisia energiayhtiöitä ei saa myydä sijoitusyhtiöille. Lisäksi valtion on palautettava kunnilta leikatut rahat perumalla valtionosuusleikkauksia.

    SKP:n keskuskomitea 2.2.2025 Porissa

    Lue SKP:n Vaalimanifesti 2025.

    Uusimmat artikkelit

    DSC 1065
    1.7.2026
    SKP

    Euroopan ja Pohjois-Amerikan kommunistit yhdessä Kuuban puolesta

    Euroopan ja Pohjois-Amerikan kommunistiset puolueet ja järjestöt ovat julkaisseet yhteisen aiepöytäkirjan Kuuban tukemiseksi.

    DSC 1065
    1.7.2026
    SKP

    Communists from Europe and North America for Cuba

    WhatsApp Image 2026 06 27 at 18.39.03
    29.6.2026
    Punainen sateenkaari

    Pride on myös taistelua leivästä ja turvasta 

    WhatsApp Image 2026 06 27 at 18.39.03
    29.6.2026
    Punainen sateenkaari

    Pride is also a struggle for bread and security

    D853811
    17.6.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Eduskunta avasi oven ydinaseille Suomeen

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7834 1346
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    european-left.org
    european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste