logo
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    Uusi johto toi budjettikritiikin kadulle

    Ajankohtaista
    12.8.2013 - 20:01
    SKP
    Kuva: Marko Korvela
    Johtonelikko ei budjettia purematta niele.

    SKP:n uusi johtonelikko; puheenjohtaja JP Väisänen, pääsihteeri Heikki Ketoharju ja varapuheenjohtajat Emmi Tuomi ja Pauli Schadrin iskivät yhtänyrkkiä työmaakokouksessaan. Valtionvarainministeri Jutta Urpilaisen budjettiesitys sekä oikeiston puheet markkinaliberaalista rakennemuutoksista saivat täystyrmäyksen, kun puolueen uusi johtonelikko jalkautui jakamaan Tiedonantaja-lehteä Herttoniemeen parhaaseen ruuhka-aikaan.

    – Täältä Itä-Helsingin kaduilta kun Urpilaisen ja porvarien budjettisuunnitelmia katsoo niin raivo ja vastarinta nousee, sanoo vasta työhönsä valittu SKP:n puheenjohtaja JP Väisänen paikallisen ruokakaupan edessä. Väisänen on tuohtunut Urpilaisen ja valtionvarainministeriön budjettiesityksestä ja suunnitelmista kerätä 400 miljoonaa kulutusveroa.
    – On väärin että tavalliset kaduntallaajat, kaikkein heikompiosaiset ja pienituloiset joutuvat nyt arjen kuluttajina leikkauspolitiikan maksumiehiksi.

    Miljardiluokan elvytystä ja satsauksia peruspalveluihin

    – Hallitus pelottelee valtion velkaantumisella, vaikka meillä on saatavia reilusti enemmän kuin velkaa. Nyt nimenomaan reilu elvytys olisi se, joka nostaisi meidät kriisistä, loisi työpaikkoja ja avaisi parempia tulevaisuudennäkymiä. Tarvitaan miljardiluokan investointeja, ja hyviä kohteita olisivat vaikkapa homekoulut tai vihreä teknologia, sanoo Heikki Ketoharju, puolueen uusi pääsihteeri.

    – Kataisen hallituksen kehysriihipäätökset pitää romuttaa koska ne muun muassa ajavat alas kuntien mahdollisuudet vastata itse peruspalveluista, sanoo SKP:n varapuheenjohtaja Emmi Tuomi. Tuomi väittää, että valtionvarainministeriön mahdolliset valtionosuuksien indeksitarkastukset eivät paranna oleellisesti nykytilannetta. Hänen mielestään koko kuntapolitiikan suuntaa on muutettava ja julkisen sektorin roolia osaavana hyvinvointipalvelujen tuottajana on alettava kehittää.

    Ei elvytystä eläkkeiden kustannuksella

    Kataisen kuuden puolueen hallitus kokoontuu elokuun lopulla päättämään uusista leikkauslistoista. SKP:n varapuheenjohtaja, metallimies Pauli Schadrin muistuttaa edustajakokouksen linjauksista ja vaatii keskustelun suunnan muuttamista.

    – Vasemmiston on irtisanouduttava pääomapiirien bisnesten tukemisesta. Eläkeiän nostaminen on käytännössä viiden prosentin palkanalennus joka vuosi.

    Schadrinin mielestä elvytys pitää kohdistaa niin, että sen hyödyt ja työllistämisvaikutukset jäävät suomeen. Yhdentekevää ei ole myöskään mistä rahat otetaan.

    – Eläkepuskureita ei ole tarkoitettu elvytykseen, vaan ihmisten pelastamiseen. Julkisen talouden kestävyysvaje on saatu aikaan yrityksille suunnatuilla veronalennuksilla viimeisen viiden vuoden aikana.

    SKP

    Uusimmat artikkelit

    Kollaasissa kuva Kemin vapputapahtumasta, jossa näkyy liehuva SKP:n Lapin piirin lippu ja Inari Porkka kauempana puhumassa sekä selfiekuva Inari Porkasta.
    1.5.2026
    Inari Porkka

    Inari Porkka: Suhtaudutaan maailmaan mieluummin uteliaisuudella kuin pelolla

    SKP:n Lapin piirikomitean jäsen Inari Porkka korostaa vappupuheessaan yhteisön merkitystä yksilökeskeisessä ajassa, haastaa yhteisten rahojen tuhlaamisen aseisiin sekä ...

    Tiina Sandberg puhuu Tampereen vappujuhlassa kuorma-auton lavalla.
    1.5.2026
    Tiina Sandberg

    SKP:n puheenjohtaja Sandberg: On valittava joko markkinoiden valta tai kansan valta

    Jiri Mäntysalo kuvattuna Vantaan kaupungintalolla.
    1.5.2026
    Jiri Mäntysalo

    SKP:n varapuheenjohtaja Mäntysalo: Rehelliselle politiikalle on tilausta

    Jari Karttunen esitelmöimässä tapahtumassa, taustalla valkokangas.
    1.5.2026
    Jari Karttunen

    Jari Karttunen: Työläisen ja pääoman edut eivät ole edelleenkään yhteiset

    Walter Baier pitämässä puhetta Euroopan vasemmiston kongressissa.
    29.4.2026
    Euroopan vasemmisto / European Left

    Euroopan vasemmisto tukee ydinaseiden vastaista vetoomusta Suomen päättäjille

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: (09) 7743 8150
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    www.european-left.org
    www.european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste