logo
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    Uuden eduskunnan tunnustettava Palestiinan valtio

    Ajankohtaista
    Avainsanat: JP (Juha-Pekka) Väisänen, Maapäivä, Palestiina, Taissir A.M. Al Adjour
    30.3.2019 - 19:46
    SKP
    Palestiinan maapäivä

    Palestiinalaisten maapäivää (Yom al-Ard – Land Day of Palestine) vietettiin Helsingissä lauantaina 30.3. Toimintakeskus Hapessa. Maapäivää muistetaan koska vuonna 1976 Israel miehitti Pohjois-Galileassa Palestiinan alueita. Aluevaltauksia vastustaneissa yleislakossa ja mielenilmauksissa kuoli palestiinalaisia.

    Suomen palestiinalaisten ja Palestiinan suurlähetystön järjestämään tilaisuuteen osallistui eri maiden lähetystöjen edustajia, suomalaisia Palestiina solidaarisuusaktiiveja, kulttuurin ja tieteen tekijöitä sekä Suomessa asuvia Palestiinalaisia.

    SKP:n puheenjohtaja JP (Juha-Pekka) Väisänen tapasi tilaisuudessa Palestiinan suurlähettilään Taissir A.M. Al Adjourin ja Palestiinan siirtokuntayhdistyksen aktivisteja. Väisänen osoitti lähettiläälle ja aktivisteille solidaarisuutta ja vaati poliittisia vankeja vapaiksi, Suomea tunnustamaan Palestiinan valtion Itä-Jerusalem sen pääkaupunkina.

    – Israelin Gazan alueen pommitukset 25.3. kostoksi alueelleen tehdystä ohjusiskusta ovat kohtuuttomat. Gazassa ei ole pommisuojia, eikä alueen tiiviyden takia ole mahdollista käytännössä erottaa väitettyjä sotilaallisia kohteita siviilikohteista. Israelin toiminta on asettanut tuhannet siviilit, joiden joukossa naisia ja lapsia, vaaraan, sanoo Väisänen

    Uuden eduskunnan tunnustettava Palestiina

    Maapäivänä korostuu kansainvälinen vaatimus, että Israelin on noudatettava kansainvälisiä lakeja ja lopetettava palestiinalaisiin kohdistuvat rikokset, Palestiinan ja Gazan miehittäminen ja siirtokuntien rakentaminen.

    – Suomen pian valittavan uuden hallituksen on muutettava aikaisempaa virallisen Suomen nuivaa politiikkaa Palestiinan itsenäisyyden suhteen. Suomeen tarvitaan eduskuntaan sellaiset edistykselliset voimat, jotka noudattavat kansainvälistä politiikkaa kansojen itsemääräämisoikeudesta. Tässä ei ole tilaa spekulaatiolle. Suomen on tunnustettava itsenäinen Palestiinan valtion vuoden 1967 rajojen mukaisesti, Itä-Jerusalemin sen pääkaupunkina. Palestiinalaisilla pakolaisilla pitää olla myös oikeus, heidän niin tahtoessaan palata takaisin kotimaahansa Palestiinaan. Suomen ja Israelin välinen asekauppa on lopetettava, vaati SKP:n JP (Juha-Pekka) Väisänen Palestiinan maapäivänä Helsingissä.

    Uusimmat artikkelit

    SKP tukee Polisarion taistelua
    27.2.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Rikotaan hiljaisuus Marokon kolonialismista – Länsi-Saharan tasavalta 50 vuotta 

    27. helmikuuta tulee kuluneeksi 50 vuotta Saharan demokraattisen arabitasavallan itsenäisyysjulistuksesta.

    Naistenpäivän marssin keulassa banderolli Iranin vapausliikkeen teksteillä "Jin, jiyan, azadi - Nainen, elämä, vapaus".
    16.2.2026

    Lähi-idän kansat täytyy jättää rauhaan

    Osallistujia yhteiskuvassa Kuuban suurlähettilään kanssa Kotkan Lenin-patsaan edustalla ulkona kesällä 2022.
    13.2.2026
    skp:n keskuskomitea

    Näpit irti Kuubasta!

    Mielenosoittajia pääministerin virka-asunnon edessä Leipäjono-mielenosoituksessa.
    10.2.2026
    skp:n keskuskomitea

    Mitähän ne säästöt maksaa?

    Ulkona järjestetty mielenosoitus Helsingin keskustassa Kampissa. Ryhmä ihmisiä seisoo lumisella korokkeella ja pitelee kurdilippuja. Yksi henkilö nostaa lipun korkealle ilmaan. Osallistujilla on talvivaatteet ja huiveja, ja taustalla näkyy suuria rakennuksia.
    29.1.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Rojava tuhoutuu lännen katsoessa muualle 

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: (09) 7743 8150
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    www.european-left.org
    www.european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste