logo
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    Työväenluokan solidaarisuutta maahanmuuttajille ja pakolaisille

    Ajankohtaista
    31.8.2015 - 15:29
    SKP
    kuva SKP
    Suomen kommunistinen puole

    Suomen kommunistinen puolue vastustaa rasismia ja kulttuurien vastakkainasettelua.

    Tämä kesä on immosineen, kansallissosialisteineen ja vihapuheineen osoittanut akuutin tarpeen vaatia nollatoleranssia rasismille, vihapuheille ja väkivallalle. Väkivallan lietsominen ja vihapuheet ovat rikoksia, jotka on kitkettävä heti alkuunsa.

    Rasismi ja väkivalta ovat suurelta osin seurausta suomalaisista, eurooppalaisista ja globaalin kapitalismin rakenteista. Suomessa istuva hallitus toteuttaa rakenteellista syrjintää leikkauspolitiikallaan. Hallitus asettaa kurjistamispolitiikallaan työmiehet ja työnaiset toinen toisiaan vastaan kilpailemaan vähenevistä työpaikoista ja venymään pakolla yli työssäjaksamisen rajan.

    Suomen kommunistinen puolue vastustaa Sipilän hallituksen esittämää leikkauspolitiikkaa,koska se lisää eriarvoisuutta, köyhyyttä ja vääryydellään lopettaa yhteiskuntarauhan. Nyt tarvitaan politiikan täyssuunnanmuutos, työllisyyteen heti vaikuttavia hankkeita ja pitkällä linjalla nykyisen kaltaisten yhteiskunnallisten rakenteiden tilalle juuriltaan aivan toisenlaisten perustojen luomista. Leikkauspolitiikan ja EU-kurjistamisen selättäminen ja siihen liittyvän vastarinnan kokoaminen ovat merkittäviä askelia kohti osallistuvaa demokratiaa ja sosialismia.

    Se, että tavan duunari syyttää maahanmuuttajaa oman perusturvansa vaarantamisesta johtuu oikeistolaisesta politiikasta. Työväenluokan järjestäytynyttä toimintaa on myös lisättävä. Yhteiskunnallisten asioiden yhteisestä opiskelusta ja kulttuuritoiminnasta on työvälineeksi muuttuvaa maailmaa ymmärtämään. Pakolaiset, turvapaikanhakijat, sairaat, eläkeläiset ja kaikkein vähäosaisimmat ovat uusliberalistisen ahneuspolitiikan syntipukkeja.

    Kansainvälinen aseteollisuus ja sen tarpeita myötäilevä USA käyvät ja ylläpitävät sotia jatkuvasti eri puolilla maailmaa. Nämä sodat aiheuttavat olennaisen osan niistä suurista pakolaisvirroista, jotka yrittävät väkisin päästä Eurooppaan. Tällä hetkellä suurimmat pakolaisvirrat saapuvat Libyasta ja Syyriasta, jotka molemmat on länsimaiden tuella syösty sisällissotaan ja poliittiseen kriisiin. Suomen poliittisen johdon tulisi vihdoin rohkaista mielensä ja uskaltaa vaatia USA:ta lopettamaan tällainen pakolaisuutta tuottava jatkuva sotiminen ja vaatia myös EU:a painostamaan USA:ta lopettamaan tämä Eurooppaa rasittavan pakolaisuuden tuottaminen sotia käymällä. Sotien lisäksi pakolaisuuteen vaikuttaa myös yhdysvaltalaisten ja eurooppalaisten yritysten häikäilemätön voitontavoittelu kehitysmaissa. Pohjois-Afrikan pakolaiskriisiä selittää osaltaan paikallisen talouden rapautuminen esimerkiksi Euroopan Unionin kanssa solmittujen vapaakauppasopimusten vuoksi.

    SSS- hallitus on leikkaamassa 300 miljoonaa kehitysavusta. Suomen kommunistinen puolue vaatii kehitysavun määrärahojen leikkaamisen perumista. Aikana, jolloin pakolaisuus ja kolmannen maailman hätä tasatahtia oman maan köyhyyden ja osattomuuden kanssa on selvästi kärjistynyt, on talouspolitiikkaa linjattava toisin. Bisnespolitiikka on hylättävä, ihminen ja köyhyyden vastainen työ on asetettava selvästi ennen taloutta. SKP vaatii hallitusta nostamaan maailman kaikkein heikompiosaisiin kohdistuvan toiminnan, kehitysyhteistyön, resursseja 0.7 prosenttiin bruttokansantuotteesta.

    Työväenluokan ikiaikainen taistelu tasa-arvoisesta yhteiskunnasta pitää olennaisesti sisällään taistelun kansojen ja kansallisuuksien välisestä yhdenvertaisuudesta sekä ihmisoikeuksista. Vaadimme samasta työstä samaa palkkaa riippumatta työntekijän syntyperästä tai muusta tekijästä. Kieltäydymme asettumasta porvarien muodostelmaan toista työläistä vastaan. Olemme solidaarisia maailman kaikkein vähäosaisimpia kohtaan.

    On sietämätöntä, että ensin kaikkein köyhimmät joutuvat sotien ja ympäristökatastrofien takia lähtemään kotoaan ja jättämään kotimaansa ja seuraavaksi nämä samat Suomeen tulleet ihmiset joutuvat erilaisten rasististen ja fasististen hyökkäyksien ja vihapuheiden kohteeksi. On työväenluokan yhteinen tehtävä kertoa maahanmuuton ja pakolaisuuden syistä ja taustoista. Meidän on avattava meidän kaikkien suomalaisten silmiä ja tietämystä niin maahanmuuton perusteista kuin maahanmuuttajien Suomessa saaman turvan tarpeesta.

    SKP

    Uusimmat artikkelit

    norjatiikeri
    3.1.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Yhdysvaltojen hyökkäys tuomittava!

    Yhdysvaltojen hyökkäys Caracasiin ja Venezuelan presidentin kaappaaminen ovat törkeä kansainvälisen oikeuden loukkaus ja osoittavat, ettei Yhdysvallat kunnioita itsenäisten v

    Punaisen tähden loisteessa kohti rauhaisampaa vuotta 2026!
    19.12.2025
    Tiina Sandberg

    Punaisen tähden loisteessa kohti rauhaisampaa vuotta 2026!

    Kuvituskuva vauva ja lelut Kuva Petra Packalén
    11.12.2025
    SKP

    Lasten hyvinvointi ei ole kuluerä – Kommunistit vaativat lapsilisien ulottamista 18 ikävuoteen asti

    586879655 1254933930002960 2517850894478525094 n
    9.12.2025
    skp:n keskuskomitea

    Oikeus uhrataan suurvaltapolitiikalle

    20220515 DSC 0167 0
    24.11.2025
    skp:n keskuskomitea

    Rahat soteen, ei sotaan

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: (09) 7743 8150
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    www.european-left.org
    www.european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste