logo
    • Etusivu
    • Kärkialoitteet
      • Parempi työaika
      • Perusturva 1500
      • Rauha
      • Ympäristö
    • Puolue
      • Yhteystiedot
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kärkialoitteet
      • Parempi työaika
      • Perusturva 1500
      • Rauha
      • Ympäristö
    • Puolue
      • Yhteystiedot
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    Työttömien aktivointi ei lisää työpaikkojen määrää

    Ajankohtaista
    Avainsanat: 6-tunnin työaika, aktiivimalli, toimeentulo, työaikalaki, työttömyysturva, työvoimapolitiikka
    28.6.2018 - 12:40
    SKP
    Joukkovoima vastusti aktiivimallia Eduskuntatalolla.

    Hallitus esitteli tänään 28.6. linjauksensa Aktiivimalli kakkosen, eli virallisesti omatoimisen työnhaun mallin, suhteen. Kevään aikana käyty taistelu mallin perumiseksi on ollut sikäli hedelmällistä, ettei hallitus enää uskaltanut esittää lain vaatimusten täyttämisessä epäonnistuville työttömille niin rankkoja sanktioita kuin alun perin suunnitteli. Karenssit työnhakemisen epäonnistuessa eivät enää olisi kuukausien pituisia. Pakollisia työnhakuja olisi pääsääntöisesti neljä kuukaudessa, mutta niistä raportoitaisiin vain kerran kuukaudessa.

    Vaikka työministeri Jari Lindström onkin lieventänyt aiempaa mallia, on perusajatus koko lakiuudistuksen pohjalla tyylipuhdasta uusliberalismia, eli tehokkuustalouden läpäisemä. Ajatuksena on, että työllisyyspolitiikassa keskeisintä olisi saada työttömät hakeutumaan vapaisiin työpaikkoihin mahdollisimman joustavasti ja nopeasti. Keskeinen ongelma on siis hallituksen mielestä siinä, että työttömät ovat lähtökohtaisesti laiskoja ja työhaluttomia perusturvalla lomailijoita.

    Tutkimusten mukaan työttömien asenteet eivät vastaa juuri ollenkaan hallituksen käsitystä. Suurin osa työttömistä etsii jo nyt aktiivisesti töitä ja on valmiita tekemään suuriakin muutoksia elämässään saadakseen työpaikan. Suuri enemmistö työttömistä ei kärsi motivaation puutteesta. Heillä vain ei ole työpaikkaa, johon mennä.

    — Nykyisessä tilanteessa ainoa todella vaikuttava toimenpide, joka hallituksen pitäisi tehdä, olisi panostaminen uusien työpaikkojen luomiseen. Esimerkiksi sote-sektorilla on valtava työvoimapula ja sinne voitaisiin välittömästi palkata 100 000 uutta työntekijää. Investointi ihmisten toimeentuloon maksaisi itsensä ainakin suurimmaksi osaksi takaisin vähentyneinä menoina esimerkiksi sosiaaliturvassa ja piristäisi myös taloutta nousevan ostovoiman kautta, tiivistää SKP:n pääsihteeri ja aktiivimallikamppailun veteraani Tiina Sandberg.

    Suomen kommunistisen puolueen esitys tilanteen ratkaisemiseksi on aktiivinen työpaikkojen luominen kuntiin valtion rahoituksella ja erilaisilla yhteistyömalleilla työvoimapulasta kärsiville aloille. Lisäksi palkkatuetun työn mahdollisuudet erilaisissa järjestöissä tulisi vähintäänkin palauttaa samalle tasolle, jolla se oli vielä edellisen hallituksen aikana. Kansalaisjärjestöjen työn tukeminen ja mahdollistaminen tukee työllisyyden lisäämisen lisäksi myös demokratian vahvistamista.

    Tärkeää on myös pyrkiä siirtämään kuntouttavasta työtoiminnasta palkkatuen piiriin ne ihmiset, jotka eivät ole kuntouttavan työtoiminnan kohderyhmää, sekä estää ilmaisen työvoiman käyttö yritysten voittojen kasvattamiseen. Työstä on saatava palkkaa, jolla elää, eikä työaikoja pidä pidentää vaan lyhentää kohti 6-tuntista työpäivää.

    Uusimmat artikkelit

    Telttamielenosoitus 10.5.2024 Palestiinan tueksi HKi Yliopisto Porthania kuva Emma Grönqvist
    15.9.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Suomen on lopetettava puolustusyhteistyö Israelin kanssa 

    Suomi ehdotti alkuvuonna 2024 Israelille puolustusmateriaalialan yhteistyöpöytäkirjan jatkamista.

    DSC 7851
    4.9.2026
    SKP:n keskuskomitea

    Suomen vaarallisin puolue

    D853911 1
    2.9.2026
    SKP:n keskuskomitea

    Budjetilla suomalaisten hyvinvointia vastaan

    pexels stasknop 2916450
    18.8.2026
    SKP:n ay-ryhmä

    Työajan lyhentäminen on nostettava ay-liikkeen kärkitavoitteisiin

    20221030 121921 neliö
    13.8.2026
    SKP

    Ajatuksen linnoitus on vahvempi kuin kivinen muuri

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7834 1346
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    european-left.org
    european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste