logo
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    Oulun vappumarssi ja -juhla

    Mielenosoitus
    to 1.5.2025 klo 11:00

    Tule marssimaan ihmisarvoisen elämän puolesta!

    Mitä: Oulun vappumarssi
    Missä: Otto Karhin puisto
    Milloin: torstaina 1.5. klo 11

    Elämme kriisiytyvässä kapitalismissa, joka murskaa ihmisten ja muun luonnon elinehtoja johtaen sotiin, kansanmurhiin, ympäristötuhoon ja köyhyyteen. Hyvinvointi ei ole mahdollista riistoon ja vallan kasautumiseen perustuvassa järjestelmässä, jonka tavoitteena on voiton tuottaminen keinolla millä hyvänsä.

    Asevarustelu on tuhoisa mutta äärimmäisen tuottava bisnes, joka tekee voittonsa ihmisten ja muun luonnon elämää tuhoamalla. Sotateollisuuden suuryritykset saavat lisättyä kysyntää ainoastaan ylläpitämällä ja luomalla uhkakuvia, joiden avulla meille myydään kasvava militarisaatio. Tämä taas lisää sodan uhkaa. Perimmäinen uhka ympäristölle, ihmisille ja yhteiskunnalle on kapitalismi; talousjärjestelmä, joka viljelee kuolemaa kasvavien voittojen nimissä.

    Työväen joukkovoima uhkaa suurpääoman taloudellisia etuja ja valta-asemaa. Nujertaakseen yhtenäisen työväen pääomapiirit hyödyntävät fasismia ja rasismia, jotka pirstaloivat työväenliikettä sisältä päin ja saavat työläiset näkemään toisensa vihollisinaan.

    Työväen oikeuksien systemaattinen rapauttaminen on oikeiston luokkaväkivaltaa yhteiskuntaa ylläpitävää väestöä kohtaan. Orpon hallitus on tehnyt hyvinvoinnin alasajossa ennätyksellisen tuhoisaa jälkeä murskaamalla vuosikymmenten aikana yhdessä luodut turvaverkot ja rakenteet. Kaikkialla harjoitettu uusliberalistinen politiikka on johtanut rikkaiden rikastumiseen ja köyhyyden lisääntymiseen. Omistava luokka välttää verot veroparatiisien avulla. Lisää rikkaiden verohelpotuksia suunnitellaan Suomessakin.

    Kaiken tämän sotkun korjaamiseksi tarvitaan yhdenvertaisuuteen ja ekologiaan perustuvaa sosialismia sekä kansainvälistä solidaarisuutta.

    Tervetuloa osoittamaan, että saavutetuista eduista ei luovuta, eikä oikeudenmukaisuuden jano sammu!

    ~ Oulun Vappumarssitoimikunta ~

    Vappumarssi kokoontuu 1.5. klo 11 Otto Karhin puistoon. Puistossa vappupuhe ja vapaa sana. Marssi lähtee klo 11.30 ja päättyy työväen vappujuhlaan Rotuaarille. Vappumarssin järjestää laajapohjainen Oulun Vappumarssitoimikunta 2025

    Marssi kulkee seuraavaa reittiä: Otto Karhin puisto – Valkean läpi – Isokatu – Saaristonkatu – Torikatu – Kauppurienkatu – Rotuaari. Marssilla kuljetaan kävelykatuja ja kevyen liikenteen väyliä. Pysähdymme Valkean Kesäkadulla laulamaan yhdessä Kansainvälisen.

    Tapahtumapaikka

    Oulu

    Uusimmat artikkelit

    D853811
    17.6.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Eduskunta avasi oven ydinaseille Suomeen

    Eduskunta on tänään hyväksynyt ydinenergialain muutoksen, joka mahdollistaa ydinaseiden tuomisen Suomen alueelle osana sotilaallista yhteistyötä.

    Jiri Mäntysalo puhumassa mielenosoituksessa.
    15.6.2026
    Jiri Mäntysalo

    Jiri Mäntysalo: EU:n suunnitelma 800 miljardin sotilasmenoista on kohtuuton ja vaarallinen

    Jiri Mäntysalo puhumassa mielenosoituksessa.
    15.6.2026
    Jiri Mäntysalo

    Jiri Mäntysalo: The EU’s €800 billion military spending plan is unjustifiable and dangerous

    DSC 1065
    11.6.2026
    SKP

    Euroopan ja Pohjois-Amerikan kommunistit yhdessä Kuuban puolesta

    DSC 1065
    11.6.2026
    SKP

    Communists from Europe and North America for Cuba

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: (09) 7743 8150
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    www.european-left.org
    www.european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste