logo
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    Suomi pidettävä erossa sodista ja sotaharjoituksista

    Ajankohtaista
    23.2.2016 - 10:28  (Muokattu 6.11.2025 - 13:39)
    SKP:n poliittinen toimikunta
    Flickr/Helran
    Hankoniemi

    Suomen kommunistisen puolueen mielestä Suomeen ei tarvita ulkomaisia hävittäjiä, ei ulkomaisia tankkeja eikä ulkomaisia sotalaivoja. Vuosittain järjestettävät nato-kannatusmittaukset kertovat selkeästi, että suomalaiset vastustavat sotilaallista liittoutumista. Kansan tahto on aiemmin näkynyt Suomen liittoutumattomuutta korostavassa ulkopolitiikassa. Sipilän hallitus toteuttaa nyt kokoomuksen linjaa ja vie Suomea sotaharjoituksilla sekä rauhanyhteistyöksi naamioiduilla hankkeilla kohti nato-jäsenyyttä.

    Suomen ulkopoliittista linjaa ei saa muuttaa kohti sotilaallista liittoutumista kansalta kysymättä. Tänä keväänä sotaharjoituksia ei käydä Naton, vaan suoraan Yhdysvaltojen kanssa. Kansanedustajat tai edes ministerit eivät ole suostuneet ottamaan vastuuta turvallisuuspolitiikasta, vaan julkisuudessa keskustellaan lähinnä viestinnästä.

    Yhdysvallat on itse itsensä kutsunut harjoittelemaan Suomeen, Venäjän naapuriin. Suomi on allekirjoittanut Naton kanssa Isäntämaasopimuksen syksyllä 2014. Lähentyminen sotilasliittoon kasvattaa alueellamme jännitteitä samalla kun Yhdysvaltojen ja Venäjän välit ovat viime vuosina kiristyneet. Suomella on nyt vaara joutua osalliseksi imperialistisiin konflikteihin.

    Meidän on pidettävä Suomi erossa sodista ja Natosta. Suomi ei ole sotaharjoitusten siirtomaa. Sipilän hallituksen miljardiluokan asehankintavaltuudet tulee perua ja niistä vapatutuvat rahat käyttää köyhyyden vastaiseen sekä työllisyyttä edistävään toimintaan. On järjetöntä osallistua miljoonilla euroilla yhdysvaltalaisten sotaharjoituksiin Suomessa. Vetoamme kaikkiin rauhantahtoisiin voimiin Suomen liittoutumattomuuden palauttamiseksi. Meidän tulee toimia aseidenriisunnan edelläkävijöinä ja maailman vapauttamiseksi ydinaseista sekä muista joukkotuhoaseista.

    Kuva: Flickr/Helran

    SKP:n poliittinen toimikunta

    Uusimmat artikkelit

    Ulkona järjestetty mielenosoitus Helsingin keskustassa Kampissa. Ryhmä ihmisiä seisoo lumisella korokkeella ja pitelee kurdilippuja. Yksi henkilö nostaa lipun korkealle ilmaan. Osallistujilla on talvivaatteet ja huiveja, ja taustalla näkyy suuria rakennuksia.
    29.1.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Rojava tuhoutuu lännen katsoessa muualle 

    Pohjois- ja Itä-Syyriassa on käynnissä nopea ja vaarallinen kehitys, joka uhkaa tuhota Rojavan demokraattisen itsehallinnon ja johtaa tuhoisaan hyökkäykseen kurdiväestöä ...

    Musta nahkainen salkku lattialla pöytien ja tuolien keskellä sisätilassa. Salkussa on poliittisia tarroja, muun muassa sateenkaarilippu, kommunistien tähti ja Euroopan vasemmiston tarra ”We want direct democracy now”.
    28.1.2026
    SKP

    SKP:n verkkosivut uudistettu

    Kädessä pidetty kyltti mielenosoituksessa iltahämärässä. Kyltissä lukee ”Jäähyväiset aseille, joilla elämää suojellaan. Jäähyväiset aseille, joilla elämä tuhotaan” ja siinä on rauhankyyhkyn kuva. Kyltin ympärille on kiedottu vaaleanpunaiset valonauhat. Taustalla näkyy valaistu rakennus ja mielenosoittajia.
    27.1.2026
    SKP:n Uudenmaan piirijärjestö

    Uudenmaan kommunistit: Suomen poliittinen johto heikentää maamme turvallisuutta

    norjatiikeri
    3.1.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Yhdysvaltojen hyökkäys tuomittava!

    Punaisen tähden loisteessa kohti rauhaisampaa vuotta 2026!
    19.12.2025
    Tiina Sandberg

    Punaisen tähden loisteessa kohti rauhaisampaa vuotta 2026!

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: (09) 7743 8150
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    www.european-left.org
    www.european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste