logo
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    Suomessa edelleen tarve radikaalille vasemmistolle

    Ajankohtaista
    26.5.2014 - 21:50  (Muokattu 6.11.2025 - 13:39)
    SKP:n poliittinen toimikunta
    kuva SKP arkisto
    SKP asetti hyvinvointivaltion keskeiseksi tavoitteeksi ja erottui muista EU-kriittisistä puolueista työväenluokan internationalismilla sekä rasismin vastaisuudella.

    Etelä- ja Keski-Euroopassa EU:n kriisipolitiikkaa vastaan on noussut ennennäkemättömän laaja eurooppalainen vastarinta. Suomessa SKP on osa eurooppalaista tyytymättömien liikettä. EU-vaaleissa tyytymättömyys nykymenoon konkretisoitui alhaisena 40,9 % äänestysprosenttina.

    Hyvinvointivaltion puolesta – ei EU:lle -kampanjassa SKP esitti nykyiselle EU-kurjistamisen linjalle ja kansallisten rajojen sisälle käpertyvälle nationalismille vaihtoehdon ja toisenlaisen poliittisen ohjelman. SKP:n vaihtoehto ja toisenlaisen Euroopan visio perustuu kansojen vapaaehtoiseen solidaarisuuteen ja työväenluokan internationalismiin ilman nykymuotoista Euroopan unionia.

    SKP:n lista keräsi vaaleissa vaatimattomat 5 963 ääntä (0,3 %). Työväenluokan perspektiivistä vaalien tulos Suomessa on erittäin huolestuttava. Kaikki 13 europarlamentaarikkoa tulivat valituksi puolueista, jotka ovat uusliberalistisen EU-kurjistamisen linjoilla tai vähintään viimeaikaisella politiikallaan selvästi osoittaneet sopeutuneensa markkinavoimien logiikkaan.

    Kokoomuksen puheenjohtaja Jyrki Katainen totesi, että näissä vaaleissa Kokoomuksen kannatus oli suurempi, kuin koko suomalaisen vasemmiston kannatus yhteensä. Se tosiasia on syytä ottaa vakavasti. Niistä 60%:sta, jotka jättivät äänestämättä, moni on EU:hun kriittinen, ja kaipaa yleisesti politiikan suunnan muutosta.

    SKP onnittelee toverillisesti Vasemmistoliittoa oven avaamisesta EU-parlamenttiin. Toivomme, että tämä tarkoittaisi myös askelta vasemmistolaisemman politiikan suuntaan ja luontevampaa yhteistyötä SKP:n ja muiden muutosta haluavien kanssa.

    Euroopan yhdistyneen vasemmiston ja pohjoisen vihreän vasemmiston konfederaation ryhmälle (GUE/NGL) EU-vaalit olivat voittoisat. GUE/NGL:n parlamenttiryhmä lisäsi paikkoja vuoden 2009 35:stä 47:ään. Vaalimenestys muualla Euroopassa vaikuttaa positiivisesti myös meidän suomalaisten kommunistien motivaatioon.

    SKP toi Suomessa EU-vaaleihin ainoan radikaalin, vasemmistolaisen, selkeästi kapitalismin vastaisen vaihtoehdon. SKP asetti hyvinvointivaltion keskeiseksi tavoitteeksi ja erottui muista EU-kriittisistä puolueista työväenluokan internationalismilla sekä rasismin vastaisuudella.

    Hyvinvointivaltion puolesta – Ei EU:lle -vaalikampanja vahvisti työväenliikkeen tasa-arvon ja oikeudenmukaisen yhteiskunnan tavoitteita avaamalla keskustelua mm. EU:n ja USA:n vapaakauppasopimuksesta, EU:n vapauksista ja siirtotyöläisten oikeuksista, sekä nykyisen talouspolitiikan vaihtoehdoista. Vaalit käytiin tilanteessa, jossa Ukrainan kriisi on lietsonut esiin tarpeettomia aloitteita Suomen liittymisestä sotilasliitto Natoon. SKP:n ehdokkaat saattoivat useissa vaalitilaisuuksissa tuoda esille puolueen rauhanpolitiikan ja vaatimuksen pitää Suomi irti sodista ja sotilasliitto Natosta.

    Katse kohti eduskuntaa

    SKP:lle osallistuminen EU-vaaleihin oli merkittävä lähtölaukaus puolueen tavoitteessa saada edustus Suomen eduskuntaan. EU-vaalit toivat puolueen politiikkaa näkyvämmäksi ja saivat usean toverin ääneen asioissa, joista valtamedia ja porvarit muuten vaikenevat. Vaaleissa vahvistettiin myös yhteistyötä muiden muutosta haluavien kanssa. Suomen työväenpuolueen ehdokkaiden osallistuminen SKP:n listoilla EU-vaaleihin oli hyvä signaali vasemmiston yhteistyöstä. Puolueeseen sitoutumattomien aktivistien osallistuminen EU-vaaleihin vahvisti joukkoliikkeiden työtä mm. luonnonsuojelun ja rauhan puolesta.

    EU-vaalit osoittivat selvästi suomalaisen poliittisen eliitin vallan ja hegemonian. Median asennoituminen ulkoparlamentaarisiin puolueisiin oli syrjivä ja haittasi oleellisesti SKP:n mahdollisuutta näkyvyyteen ja yhdenvertaiseen asemaan muiden puolueiden kanssa. Vaaleissa menestyivät ministerit ja kovan rahan edustajat.

    Suomalaisesta parlamentista puuttuu luokkataistelun kansainvälisen luonteen ymmärtävä kapitalismin vastainen voima. Finanssikapitalismin kiristyvä ote ja vaalien tulos Suomessa lisäävät työväenluokan ahdinkoa, sekä ruokkivat rasismia ja militarismia. Siksi Suomeen tarvitaan radikaali vasemmistolainen vaihtoehto. SKP:n aloite solidaarisen ja tasa-arvoisen maailman sekä rauhan puolesta on edelleen ajankohtainen ja tarpeellinen.

    Finland remains in need of a radical Left

    SKP:n poliittinen toimikunta

    Uusimmat artikkelit

    SKP tukee Polisarion taistelua
    27.2.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Rikotaan hiljaisuus Marokon kolonialismista – Länsi-Saharan tasavalta 50 vuotta 

    27. helmikuuta tulee kuluneeksi 50 vuotta Saharan demokraattisen arabitasavallan itsenäisyysjulistuksesta.

    Naistenpäivän marssin keulassa banderolli Iranin vapausliikkeen teksteillä "Jin, jiyan, azadi - Nainen, elämä, vapaus".
    16.2.2026

    Lähi-idän kansat täytyy jättää rauhaan

    Osallistujia yhteiskuvassa Kuuban suurlähettilään kanssa Kotkan Lenin-patsaan edustalla ulkona kesällä 2022.
    13.2.2026
    skp:n keskuskomitea

    Näpit irti Kuubasta!

    Mielenosoittajia pääministerin virka-asunnon edessä Leipäjono-mielenosoituksessa.
    10.2.2026
    skp:n keskuskomitea

    Mitähän ne säästöt maksaa?

    Ulkona järjestetty mielenosoitus Helsingin keskustassa Kampissa. Ryhmä ihmisiä seisoo lumisella korokkeella ja pitelee kurdilippuja. Yksi henkilö nostaa lipun korkealle ilmaan. Osallistujilla on talvivaatteet ja huiveja, ja taustalla näkyy suuria rakennuksia.
    29.1.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Rojava tuhoutuu lännen katsoessa muualle 

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: (09) 7743 8150
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    www.european-left.org
    www.european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste