logo
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Yhteystiedot
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Yhteystiedot
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    Suomen pisin lasku Jyrki Kataiselle

    Ajankohtaista
    10.2.2011 - 12:10
    SKP
    Veikko Koivusalo
    Suomen pisin lasku menossa valtiovarainmisteri Kataiselle 10.helmikuuta.

    Valtiovarainministeri Jyrki Kataiselle jätettiin tänään ”Suomen pisin lasku”. Kommunistit kokosivat yli 50 metriä pitkään leveään tulosnauhaan laskuja työttömyydestä, perusturvan puutteesta, vanhusten heitteillejätöistä, potilasjonoista, ylisuurista päivähoitoryhmistä, rautatieliikenteen myöhästelyistä, kohtuuttomista asumismenoista ja muista porvarihallituksen politiikan seurauksista.

    ”Suomen pisimmällä laskulla” haluttiin kertoa, että finanssikriisistä vastuussa olevien pitää itse maksaa aiheuttamansa kriisin laskut eikä panna niitä pieni- ja keskituloisten maksettavaksi. Luku 50 liittyy myös siihen, että bruttokansantuote on kasvanut vuodesta 2000 noin 50 miljardilla eurolla. Se kuvaa miljardeissa myös valtion budjetin suuruusluokkaa.

    Suomen kommunistisen puolueen edustajat jättivät valtiovarainministerille samalla aloitteen verouudistuksen suunnan muuttamiseksi. SKP:n mielestä on väärin, että eniten veroja suhteessa tuloihinsa maksavat työttömät ja sosiaaliturvan varassa elävät, mutta vähimmällä pääsevät suurten pääomatulojen saajat.

    Lisäksi SKP julkaisi veroaloitteen valmisteluun liittyneen seminaarin aineistosta 36-sivuisen vihkosen, jossa yliaktuaari Olli Savela kirjoittaa verotuksen painotusten muuttamisesta, erikoistutkija Pertti Honkanen sosiaaliturvan verotuksesta, verotutkija Markku Hirvonen harmaan talouden verotuksesta ja ympäristöpäällikkö Maija Hakanen energia- ja ympäristöverotuksesta.

    Ei tasaverolle – verotuksella kavennettava tuloeroja

    SKP vastustaa suuntausta kohti tasaveroa, joka siirtää verotusta suurituloisilta pieni- ja keskituloisten maksettavaksi. SKP:n aloitteessa esitetään kaikkien tulojen verottamista samalla lailla progressiivisen asteikon mukaan. Myös kunnallisvero tulee muuttaa progressiiviseksi.

    Pienituloisten verotusta SKP esittää kevennettäväksi niin, että köyhyysrajalla tai sen lähellä olevista tuloista ei makseta veroa. Tätä varten verotettavan tulon alaraja nostetaan 1 100 euroon kuukaudessa. Samalla tuloveroasteikot on muutettava niin, että keskimääräistä palkkatuloa suurempien tulojen verotus kiristyy ja sitä pienempien tulojen verotus kevenee.

    Pääomatulojen verotusta kiristettävä

    Pääomatulojen verottaminen samalla tavalla muiden tulojen kanssa kiristäisi suurten pääomatulojen verotusta, mutta keventäisi pienimpien pääomatulojen verotusta. SKP esittää varallisuusveron palauttamista porrastetusti suurille omaisuuksille.

    Asumisen verotusta SKP keventäisi vapauttamalla tavanomainen asuminen kiinteistöverosta. Luksus- ja sijoitusasuntojen verovähennysoikeutta SKP sen sijaan rajoittaisi asettamalla verovähennyksille katon.

    SKP vastustaa kuntien osuuden supistamista yhteisöveron tuotosta ja esittää päinvastoin sen nostamista alun perin luvattuun 50 prosenttiin. Kunnille kompensoitaisiin myös verotettavan tulon alarajan nostaminen kunnallisverotuksessa.

    Arvonlisäveron korottamista SKP vastustaa ja vaatii ruuan arvonlisäveron alentamista.

    Progressiota myös ympäristöverotukseen

    SKP esittää progression ulottamista myös ympäristöverotukseen niin, että sähkön, lämmön ja veden verot ja maksut porrastetaan niin, että ne kohdistuvat lievempänä välttämättömimpään minimikulutukseen ja kannustaa säästöön. Sähköyhtiöiden ja voimalaitosten päästökaupasta saamat ylisuuret windfall-voitot SKP leikkaisi kokonaan yhteiskunnan käyttöön.

    Pörssikauppa verolle

    Lisäksi SKP esittää työnantajien kela-maksun palauttamista ja työnantajien työeläkemaksujen korottamista porrastetusti niin, että suuret ja pääomavaltaiset yritykset maksavat korkeampia maksuja. Harmaan talouden veronkiertoa aloitteessa ehkäistäisiin muun muassa velvoittamalla myös ulkomaista työvoimaa käyttävät yritykset keräämään työntekijöiden verot. Pörssikaupalle SKP palauttaisi varainsiirtoveron.

    Lue SKP:n veroaloite täältä.

    SKP

    Uusimmat artikkelit

    DSC 1065
    1.7.2026
    SKP

    Euroopan ja Pohjois-Amerikan kommunistit yhdessä Kuuban puolesta

    Euroopan ja Pohjois-Amerikan kommunistiset puolueet ja järjestöt ovat julkaisseet yhteisen aiepöytäkirjan Kuuban tukemiseksi.

    DSC 1065
    1.7.2026
    SKP

    Communists from Europe and North America for Cuba

    WhatsApp Image 2026 06 27 at 18.39.03
    29.6.2026
    Punainen sateenkaari

    Pride on myös taistelua leivästä ja turvasta 

    WhatsApp Image 2026 06 27 at 18.39.03
    29.6.2026
    Punainen sateenkaari

    Pride is also a struggle for bread and security

    D853811
    17.6.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Eduskunta avasi oven ydinaseille Suomeen

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7834 1346
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    european-left.org
    european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste