logo
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    Suomen hävittäjähanke peruttava

    Ajankohtaista
    Avainsanat: HX-hävittäjät, rauha, ympäristövaikutukset
    15.1.2021 - 18:13
    SKP
    SKP:n rauhanryhmä peruisi Suomen hävittäjähankinnat

    Suomen eduskunta on antanut Sanna Marinin hallitukselle valtuudet uusien HX-hävittäjien hankintaan. 17.12.2020 hyväksytty 9,4 miljardin euron tilausvaltuus voidaan budjettikirjauksen mukaan vielä ylittää kustannustason muutosten perusteella ja hankintasopimuksen jälkeen tehtävien muiden sopimusten, kuten ase- ja varaosahankintojen johdosta. Arviot hävittäjähankkeen elinkaarikustannuksista vaihtelivat 20 – 30 miljardin euron välillä.

    – Arvelen pyllistämisen rajanaapuriin päin tulevan huomatuksi ja suhteiden huononevan. Suomi näyttää turvautuvan kohtuullisen epävakaaseen suurvaltaan (USA/NATO), jossa edes presidentinvaaleja ei pystytä hoitamaan päätökseen ilman verenvuodatusta. Koen lyhytnäköiseksi sellaisen päätöksen. Ja nostan tähän vielä sen kysymyksen, että tarvitaanko niitä hyökkäyskoneita? Minne Suomen on tarkoitus hyökätä? Ja kiinnostaa myös miksi? Kuka päättää siitä, minne ne koneet hyökkäävät? Rahalle on parempaa käyttöä, kuin sotavarustelu. Millaisen maan ja maailman me haluamme tuleville polville jättää, pommitetunko? Emme tarvitse HX-hävittäjiä. Hävittäjien ostosuunnitelmat on peruttava, vaatii SKP:n varapuheenjohtaja ja rauhanryhmän puheenjohtaja Mervi Grönfors

    Suomen ja Sveitsin hävittäjäkaupat

    Sveitsi päättää keväällä 2021, millä se korvaa nykyiset F-5 Tiger ja F/A-18 Hornet -koneet. Sveitsi ostaa neljäkymmentä hävittäjää. Suomi päättää 2021 lopulla, mitä tulee nykyisten F/A-18 Hornetien tilalle. Suomeen on suunniteltu ostettavaksi 64 hävittäjää.

    Sveitsiin ja Suomeen on tarjolla samat koneet samoilta valmistajilta: yhdysvaltalaiset Super Hornet ja F-35, yhteiseurooppalainen Eurofighter ja ranskalainen Rafale. Suomeen on lisäksi tarjolla ruotsalainen Gripen.

    Suomen puolustusministeriö lähettää lopulliset tarjouspyynnöt Suomen seuraavasta hävittäjästä viidelle valmistajalle tammikuun lopulla. Lopulliset tarjoukset saadaan huhtikuun loppuun mennessä. Suomen hävittäjäkauppa on Sveitsin kauppaa suurempi. Sen arvellaan olevanhävittäjävalmistajille tärkeämpi, koska Suomi on Naton kumppanimaa ja Venäjän rajanaapuri. Valtioneuvosto tekee lopullisen valinnan hävittäjästä tämän vuoden lopulla.

    Ympäristövaikutukset selvitettävä

    Suomen HX-hävittäjähankkeen ympäristöarviointia ei ole julkistettu. Hävittäjät aiheuttavat melua ja kuluttavat paljon polttoainetta. Yksi Super Hornet polttaa noin 10 000 kg polttoainetta tunnissa. Lentämisestä syntyy paljon ilmastonmuutosta kiihdyttävää hiilidioksidia ja muita päästöjä.

    Laki ympäristövaikutusten arviointimenettelystä sanoo, että lakia ja ympäristövaikutusten arviointimenettelyä (YVA) sovelletaan hankkeisiin ja niiden muutoksiin, joilla todennäköisesti on merkittäviä ympäristövaikutuksia.

    Lapin ELY-keskuksen sivuilla luetellaan hankkeita, joiden ympäristövaikutukset on arvioitu. Mukana on tuulivoimahankkeita, sähkölinjan siirto, Nellimin yksityistiehanke ja maa-ainesten otto Simossa mutta puolustusvoimien HX-hävittäjähanketta ei mainita.

    – Missä viipyy hävittäjähankinnan ympäristövaikutusten arviointi? Yli kuudenkymmenen hävittäjän ostaminen ja käyttöön ottaminen vaikuttaa ympäristöön merkittävästi. Siksi niiden ympäristövaikutukset on arvioitava. Arvioinnin perusteella on sitten päätettävä voidaanko tällaista ympäristöön erittäin haitallisesti vaikuttavaa suunnitelmaa lainkaan toteuttaa, vaatii Lapin Rauhanpuolustajien jäsen Tapio Siirilä.

    Uusimmat artikkelit

    Ulkona järjestetty mielenosoitus Helsingin keskustassa Kampissa. Ryhmä ihmisiä seisoo lumisella korokkeella ja pitelee kurdilippuja. Yksi henkilö nostaa lipun korkealle ilmaan. Osallistujilla on talvivaatteet ja huiveja, ja taustalla näkyy suuria rakennuksia.
    29.1.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Rojava tuhoutuu lännen katsoessa muualle 

    Pohjois- ja Itä-Syyriassa on käynnissä nopea ja vaarallinen kehitys, joka uhkaa tuhota Rojavan demokraattisen itsehallinnon ja johtaa tuhoisaan hyökkäykseen kurdiväestöä ...

    Musta nahkainen salkku lattialla pöytien ja tuolien keskellä sisätilassa. Salkussa on poliittisia tarroja, muun muassa sateenkaarilippu, kommunistien tähti ja Euroopan vasemmiston tarra ”We want direct democracy now”.
    28.1.2026
    SKP

    SKP:n verkkosivut uudistettu

    Kädessä pidetty kyltti mielenosoituksessa iltahämärässä. Kyltissä lukee ”Jäähyväiset aseille, joilla elämää suojellaan. Jäähyväiset aseille, joilla elämä tuhotaan” ja siinä on rauhankyyhkyn kuva. Kyltin ympärille on kiedottu vaaleanpunaiset valonauhat. Taustalla näkyy valaistu rakennus ja mielenosoittajia.
    27.1.2026
    SKP:n Uudenmaan piirijärjestö

    Uudenmaan kommunistit: Suomen poliittinen johto heikentää maamme turvallisuutta

    norjatiikeri
    3.1.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Yhdysvaltojen hyökkäys tuomittava!

    Punaisen tähden loisteessa kohti rauhaisampaa vuotta 2026!
    19.12.2025
    Tiina Sandberg

    Punaisen tähden loisteessa kohti rauhaisampaa vuotta 2026!

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: (09) 7743 8150
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    www.european-left.org
    www.european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste