logo
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    Suomen ei pidä osallistua EU:n taistelujoukkoihin

    Ajankohtaista
    18.10.2006 - 8:55  (Muokattu 6.11.2025 - 13:39)
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Euroopan unionista ollaan tekemässä sotilaallista liittoa, joka on valmis käyttämään asevoimaa oman alueensa ulkopuolella ilman kansainvälisen oikeuden edellyttämää YK:n turvallisuusneuvoston valtuutusta. Tässä tarkoituksessa EU:lle muodostetaan taistelujoukkoja, jotka voitaisiin lähettää tarvittaessa nopeasti myös hyökkäysluontoisiin operaatioihin.

    Matti Vanhasen hallitus on luvannut Suomen osallistuvan EU:n taistelujoukkojen kahteen osastoon, joita kootaan yhdessä Nato-maiden kanssa. Lupaus on annettu ilman eduskunnan päätöstä ja vastoin voimassa olevaa rauhanturvalakia, joka edellyttää YK:n tai Ety-järjestön valtuutusta ja kieltää osallistumisen sotilaallisiin pakotetoimiin.

    Hallitus yrittää nyt saada eduskunnalta jälkikäteen hyväksymisen taistelujoukoille turvallisuuspoliittisen selonteon yhteydessä. Selontekoon on kirjattu myös kaikki EU:n perustuslakiesityksen sotilaalliset velvoitteet, vaikka perustuslakia ei ole ainakaan vielä hyväksytty. Jatkossa on tarkoitus muuttaa myös rauhanturvalakia.

    Suomen kommunistinen puolue vastustaa EU:n taistelujoukkojen perustamista ja unionin militarisoimista. SKP:n poliittisen toimikunnan mielestä Suomen ei pidä osallistua EU:n taistelujoukkoihin, jotka kytkevät Suomea laittomiin sotiin ja Naton oppeihin ennaltaehkäisevistä iskuista. Poliittinen toimikunta vastustaa myös selonteossa esitettyjä maakuntajoukkoja, jolla aiotaan antaa armeijan ulkopuoliselle organisaatiolle oikeus sotilaalliseen toimintaan samaan tapaan kuin aikoinaan ns. valkoisen Suomen suojeluskunnille.

    Periaatteellinen valinta

    SKP:n poliittisen toimikunnan mielestä suhtautumisessa EU:n taistelujoukkojen perustamiseen on kyse periaatteellisesta valinnasta yhtäältä YK:n ja kansainvälisen oikeuden normien ja toisaalta USA:n ja sen johtaman Naton noudattaman imperialistisen vahvemman oikeuden välillä. Samalla on kyse valinnasta rauhanpolitiikan ja sodan politiikan välillä, Suomen liittoutumattomuuden ja yhä tiiviimmän Natoon kytkeytymisen välillä.

    Vasemmistoliiton asettuminen tukemaan taistelujoukkoja kuvaa puolueen etääntymistä kansandemokraattisen liikkeen rauhanpolitiikan perinteistä. Vasemmistoliiton puheenjohtaja onkin ilmoittanut, että kyse on myös Vasemmistoliiton irtaantumisesta siitä ”viiteryhmästä”, jonka muodostavat muiden EU-maiden sosialidemokraateista vasemmalle olevat puolueet. Asettumalla tukemaan taistelujoukkoja Vasemmistoliiton johto valmistautuu hyväksymään myös EU:n perustuslain voidakseen pyrkiä uudelleen hallitusyhteistyöhön oikeiston ja SDP:n kanssa.

    SKP:n poliittinen toimikunta vetoaa kaikkiin, joille rauhanpolitiikan ja työväenliikkeen periaatteet ovat edelleen tärkeitä, yhteisen toiminnan järjestämiseksi EU:n taistelujoukkoja ja EU:ta militarisoivaa perustuslakia vastaan. Sodan ja rauhan kysymyksessä emme voi olla puolueettomia.

    SKP:n poliittinen toimikunta 14.12.04:

    Uusimmat artikkelit

    Kommunistinuoret Liity nuoriin ja puolueeseen
    18.3.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Kommunistinuoret radikaalin politiikan veturina

    SKP:n nuorisojärjestö Kommunistinuoret piti historiansa seitsemännen vuosikokouksen sunnuntaina 15.3.

    Abstrakti digitaalinen kuvitus: läpinäkyviä kuutiomaisia rakenteita ja punaisia valopisteitä, jotka muistuttavat tietokonesirujen tai dataverkon sisäistä rakennetta.
    11.3.2026
    Euroopan vasemmisto / European Left

    Tekoälyn palveltava ihmisiä ja demokratiaa

    Rauhanmielenosoitus Yhdysvalloissa Iraniin hyökkäämistä vastaan.
    5.3.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Pommit pois Iranista! 

    SKP tukee Polisarion taistelua
    27.2.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Rikotaan hiljaisuus Marokon kolonialismista – Länsi-Saharan tasavalta 50 vuotta 

    Naistenpäivän marssin keulassa banderolli Iranin vapausliikkeen teksteillä "Jin, jiyan, azadi - Nainen, elämä, vapaus".
    16.2.2026

    Lähi-idän kansat täytyy jättää rauhaan

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: (09) 7743 8150
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    www.european-left.org
    www.european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste