logo
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    Sosialismi tarjoaa ratkaisuja turvattomuuden ja epävarmuuden aikana

    Ajankohtaista Uncategorized
    Avainsanat: kansainvälinen oikeus, Kiina, kommunistit, marxilaisuus, modernisaatio, sosialismi, Sosialismifoorumi
    13.11.2025 - 11:12
    Jiri Mäntysalo
    Näyttökuva 2025 11 12 200829

    Katso haastattelut! Jiri Mäntysalo oli CGTN-median vieraana keskustelussa sosialismista ja Kiinan kehityksestä sekä antoi yksilöhaastattelun pitkän tähtäimen poliittisen suunnittelun tärkeydestä.

    ***

    Kymmenen päivän poliittinen matka Kiinassa oli intensiivinen ja samalla valtavan antoisa ja arvokas. Osallistuin Maailman Sosialismifoorumiin 3.–4. marraskuuta ja sen jälkeen opintomatkalle Zhejiangin maakunnassa.

    Tänä vuonna Sosialismifoorumi oli viidestoista laatuaan. Sitä on järjestetty vuodesta 2004 lähtien Kiinan sosiaalitieteiden akatemian (CASS) toimesta ja SKP oli mukana kutsuttujen puolueiden joukossa tälläkin kertaa. Pidin foorumissa SKP:n puheen, joka on luettavissa suomeksi tai englanniksi sivuilla.  

    Foorumin ensimmäisenä päivänä pidettiin puheet, joita oli yhteensä 26. Näihin kuului kommunististen ja vasemmistolaisten puolueiden puheita neljästä eri maanosasta sekä joukko kiinalaisten instituutioiden edustajien marxilaisia puheenvuoroja. Suurimmat teemat kytkeytyivät kansainvälisen oikeuden tilanteeseen, ihmiskunnan kehitykseen, ympäristökriisiin, globaalin etelän maiden nousuun sekä ihmisten hyvinvointia edistävän ja antifasistisen työn kokemuksiin.

    Toisena foorumin päivänä käytiin dialogeja kolmesta eri aiheesta sekä seminaareja, joissa lähestyttiin tarkemmin eri kysymyksiä marxilaisella otteella. Itse osallistuin puoluejohtajille suunnattuun dialogiin Kiinan sosialistisesta modernisaatiosta ja sen jälkeen nuorten seminaariin.

    Foorumin myötä kansainvälinen näkemys sosialismista välttämättömänä edistysaskeleena yhteiskunnissa vahvistui sekä sosialismin tarjoamat väylät yhteiskunnallisten epäkohtien ja turvattomuuden ratkaisuun pitkäjänteisellä ja kestävällä poliittisella työllä ja suunnitelmallisuudella kirkastuivat.

    Kiina on aktiivinen maailmanpolitiikan aloitteentekijä. Yksi ajankohtaisiin kansainvälisen luottamuspulan ja epävarmuuden dilemmaan vastaavista aloitteista on tuore Global Governance Initiative (vapaasti suomennettuna Maailmanlaajuisen hallinnon aloite), jonka tavoitteena on parantaa kansainvälistä yhteistyötä ja lujittaa monenkeskistä maailmanjärjestelmää vastaamaan globaaleihin epäkohtiin. Aloite korostaa YK:n keskeistä roolia ja pitkän aikavälin kestävää kehitystä.

    Sosialismifoorumin jälkeen alkoi CASS:n järjestämä opintomatka Zhejiangin maakuntaan, joka on noin 1300 kilometriä Pekingistä etelään. Kiinan presidentti, kommunistisen puolueen pääsihteeri Xi Jinping toimi maakunnassa puoluesihteerinä vuosina 2002–2007.

    Maakuntamatkaan sisältyi runsas määrä tutustumista paikalliseen elämään sekä vierailuja museoissa ja historiallisissa kohteissa. Samalla saimme paljon näkökulmaa aluepolitiikasta, miten kyläyhteisöt rakentavat paikallista hyvinvointia ja suojelevat ympäristöä, ja miten tämä on toimivassa linkissä kommunistisen puolueen valtakunnallisiin tavoitteisiin poistaa eriarvoisuutta ja vähentää tuloeroja.

    Kiinan sosialistinen modernisaatio on arvokas, jatkuva prosessi koko maailman sosialismille, joka antaa inspiraatiota ja peilattavaa sosialismiin tähtäävään työhön myös Suomessa. Kiitän CASS:a onnistuneen Sosialismifoorumin ja opintomatkan järjestämisestä sekä kaikkia osallistuneita tovereita!

    Tulen kirjoittamaan tarkemmin Sosialismifoorumin ja opintomatkan terveisistä ja arvioista Tiedonantajan joulukuun numeroon sekä matkan koulutuksellisesta ja viestinnällisestä annista artikkelin DSL:n materiaalipankkiin.

    Jiri Mäntysalo
    SKP:n varapuheenjohtaja

    Uusimmat artikkelit

    DSC 1065
    11.6.2026
    SKP

    Euroopan ja Pohjois-Amerikan kommunistit yhdessä Kuuban puolesta

    Euroopan ja Pohjois-Amerikan kommunistiset puolueet ja järjestöt ovat julkaisseet yhteisen aiepöytäkirjan Kuuban tukemiseksi.

    DSC 1065
    11.6.2026
    SKP

    Communists from Europe and North America for Cuba

    11.6.2026
    Talvikki Koivu

    Separation mellan kyrkan och staten är nödvändig 

    20220515 DSC 0105
    29.5.2026
    SKP:n keskuskomitea

    Turvallisuus ei synny pelosta vaan rauhasta

    Kuvassa Liisa Taskinen katsoo kameraan.
    27.5.2026
    Liisa Taskinen

    ”Ihmisten tappaminen ei voi ratkaista mitään ongelmaa”

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: (09) 7743 8150
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    www.european-left.org
    www.european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste