logo
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    SKP:n Tampereen piirijärjestö: Suomen ei tule solmia DCA-sopimusta Yhdysvaltojen kanssa

    Ajankohtaista Kannanotot
    Avainsanat: DCA-sopimus, nato
    30.5.2024 - 14:53
    SKP
    SKP Tampere toriteltalla 2021

    Amerikan yhdysvallat on solminut kahdenkeskisiä puolustusyhteistyösopimuksia ympäri maailman vaihtelevilla nimillä. DCA-sopimuksen se on allekirjoittanut 11 Nato-maan kanssa. Suomen ja Yhdysvaltojen välinen DCA-sopimus allekirjoitettiin viime joulukuussa Washingtonissa.

    Petteri Orpon hallitus on valmistellut esityksen eduskunnalle allekirjoitetun sopimuksen hyväksymiseksi. Sopimus solmitaan Yhdysvaltojen kanssa kahdenvälisenä. Tämä tarkoittaa sopimussuhteiden tiukentamista vielä lisää siitä, mitä Nato-jäsenyys edellyttää. Naton SOFA-sopimuksen mukaan Nato-joukkojen tulosta maahan päätetään tai sovitaan aina erikseen. DCA-sopimuksessa oikeus maahantuloon perustuu itse sopimukseen ja se koskee vain Yhdysvaltojen joukkojen oikeutta tulla Suomeen. Sopimus ei anna vastaavia erioikeuksia ja vapauksia Suomen puolustusvoimille Yhdysvalloissa.

    Sopimus on tehty täysin Yhdysvaltojen näkökulmasta ja se kahmaisee ison osan maamme itsemääräämisoikeudesta Yhdysvalloille. Hallituksen esityksen mukaan sopimuksilla luodaan yhdenmukaiset ja ajantasaiset puitteet Yhdysvaltojen joukkojen toiminnalle eri maissa, mahdollistetaan Yhdysvaltojen rahoittamat infrastruktuuri-investoinnit sovituille tiloille ja alueille sekä varmistetaan, että Yhdysvalloilla on pääsy näihin. Lisäksi varmistetaan esteetön joukkojen sekä kaluston maahanpääsy ja liikkuminen sekä puolustuskaluston, tarvikkeiden ja materiaalin sijoittaminen ennakolta.

    Hallituksen esityksen kohdassa ”Kansainvälinen vertailu” todetaan, että muiden Pohjoismaiden (Ruotsi, Norja ja Tanska) kanssa tehtyissä sopimuksissa ydinaseiden tuonti maahan on kiellettyä. Vaikka sopimuksen valmistelussa on hallituksen mukaan tehty yhteistyötä muiden Pohjoismaiden kanssa, Suomen sopimuksessa ei jostain syystä ole mitään mainintaa ydinaseista, vaikka Suomen lainsäädäntö ja kansainväliset sopimukset kieltävät sellaiset.

    Hallituksen esityksessä todetaan, että sopimuksessa ei suoraan kielletä ydinräjähteiden tuomista Suomen alueelle tai sijoittamista Suomeen. Sen sijaan hallitus muistuttaa, että Yhdysvaltojen pelote nojaa viime kädessä ydinaseisiin. Esitykseen kirjattu maininta USA:n pelotteesta ja ydinaseista viestii siitä, että hallitus on mielellään sallimassa USA:n ydinaseiden Suomeen tuomisen.

    Kasvihuonekaasujen ja muiden ilmapäästöjen lisääntyminen arvioidaan hallituksen esityksessä vähäiseksi. Tätä ei perustella, mutta arvio johtuu ilmeisesti siitä, että Kioton ilmastosopimuksesta alkaen sotilaallinen toiminta jätettiin kokonaisuudessaan kasvihuonekaasujen raportoinnin ulkopuolelle Yhdysvaltojen painostuksesta. Sotilaallinen toiminta tuottaa kuitenkin päästöjä suhteessa rahankäyttöön enemmän kuin rauhanomainen taloudellinen toiminta. Yhdysvaltojen armeija on suurin yksittäinen kasvihuonekaasujen päästölähde. Suurin osa päästöistä tulee hävittäjien lennoista. Näitä päästöjä ja niiden väistämätöntä lisääntymistä ei tule vähätellä.

    Suomen kommunistisen puolueen Tampereen piirijärjestö on vastustanut johdonmukaisesti Suomen ulko- ja turvallisuuspolitiikan linjan muuttamispyrkimyksiä pois puolueettomuudesta ja sotilaallisesta liittoutumattomuudesta kohti sotilasliitto Naton jäsenyyttä. Suomen ei mielestämme tule solmia DCA-sopimusta Yhdysvaltojen kanssa.

    Suomen on pidettävä kiinni siitä, että maamme maaperälle, ilmatilaan ja aluevesille ei tuoda ydinaseita edes lyhytaikaisesti läpikulkumatkalle ja että suomalaisilla on oikeus valvoa tätä myös Yhdysvaltojen suhteen.

    Näemme, että eduskunnan päätettäväksi tuleva sopimus palvelee ennen kaikkea Yhdysvaltojen pyrkimyksiä hallita ja kontrolloida muuta maailmaa oman maansa hallitsevan luokan, suurpääoman ja monikansallisten suuryhtiöiden eduksi. Yhdysvallat on Naton tärkein jäsenvaltio ja sillä on ainakin 750 sotilastukikohtaa maansa rajojen ulkopuolella. Tukikohdat tukevat Yhdysvaltojen pyrkimystä kontrolloida koko maapalloa.

    Sopimus antaisi Yhdysvalloille merkittäviä toimintavapauksia, jotka heikentäisivät Suomessa asuvien yleistä turvallisuustilannetta, rajoittaisivat Suomen valtiollisia toimintamahdollisuuksia, aiheuttaisivat vaikeasti ennakoitavia kustannuksia, joiden maksamiseen Suomi valtiona sitoutuisi, sekä tuottaisivat ilmasto- ja ympäristöhaittaa Suomelle.

    Katsomme, että paras tae maamme turvallisuuden ja rauhantilan säilyttämiselle on ystävällisten suhteiden säilyttäminen kaikkien naapurimaidemme kanssa. Suomen tulee erota Natosta ja palata aiempaan puolueettomuuteen ja sotilaalliseen liittoutumattomuuteen.

    Suomen kommunistisen puolueen Tampereen piirijärjestön piirikokous 20.5.2024

    Uusimmat artikkelit

    Ulkona järjestetty mielenosoitus Helsingin keskustassa Kampissa. Ryhmä ihmisiä seisoo lumisella korokkeella ja pitelee kurdilippuja. Yksi henkilö nostaa lipun korkealle ilmaan. Osallistujilla on talvivaatteet ja huiveja, ja taustalla näkyy suuria rakennuksia.
    29.1.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Rojava tuhoutuu lännen katsoessa muualle 

    Pohjois- ja Itä-Syyriassa on käynnissä nopea ja vaarallinen kehitys, joka uhkaa tuhota Rojavan demokraattisen itsehallinnon ja johtaa tuhoisaan hyökkäykseen kurdiväestöä ...

    Musta nahkainen salkku lattialla pöytien ja tuolien keskellä sisätilassa. Salkussa on poliittisia tarroja, muun muassa sateenkaarilippu, kommunistien tähti ja Euroopan vasemmiston tarra ”We want direct democracy now”.
    28.1.2026
    SKP

    SKP:n verkkosivut uudistettu

    Kädessä pidetty kyltti mielenosoituksessa iltahämärässä. Kyltissä lukee ”Jäähyväiset aseille, joilla elämää suojellaan. Jäähyväiset aseille, joilla elämä tuhotaan” ja siinä on rauhankyyhkyn kuva. Kyltin ympärille on kiedottu vaaleanpunaiset valonauhat. Taustalla näkyy valaistu rakennus ja mielenosoittajia.
    27.1.2026
    SKP:n Uudenmaan piirijärjestö

    Uudenmaan kommunistit: Suomen poliittinen johto heikentää maamme turvallisuutta

    norjatiikeri
    3.1.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Yhdysvaltojen hyökkäys tuomittava!

    Punaisen tähden loisteessa kohti rauhaisampaa vuotta 2026!
    19.12.2025
    Tiina Sandberg

    Punaisen tähden loisteessa kohti rauhaisampaa vuotta 2026!

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: (09) 7743 8150
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    www.european-left.org
    www.european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste