logo
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    SKP:n keskuskomitea teki päätöksen europarlamenttivaaleihin osallistumisesta

    Ajankohtaista
    25.8.2013 - 15:39  (Muokattu 6.11.2025 - 13:39)
    skp:n keskuskomitea
    JP Väisänen
    Keskuskomitea kokouksessa

    Puolue pyrkii kokoamaan yhteisen vaalirintaman EU-politiikkaan kriittisesti suhtautuvien ja EU-kriittisten puolueiden ja kansalaisliikkeiden kanssa.

    Toisenlaisen Euroopan tavoite

    SKP on sitä mieltä, että tarvitaan perusteeltaan toisenlaisen Euroopan rakentamista, jossa ei ole demokratiavajeita, jossa työntekijöiden oikeudet toteutuvat, jossa sosiaalinen oikeudenmukaisuus on tärkeä periaate ja joka ei ole turvallisuuspolitiikassa sitoutunut sotilasliittoihin. Toisenlainen Eurooppa voi perustua vain kansojen vapaaehtoiselle yhteistyölle. Yhteistyö Euroopan maiden kesken ympäristökysymyksissä, epäterveen kilpailun sekä rasismin ja muukalaisvihan torjumiseksi on välttämätöntä. Ja tärkeää on myös kehittää eurooppalaista yhteistyötä laajentaen sitä Euroopan itäosiin.

    Tällaisen toisenlaisen Euroopan rakentaminen ei ole mahdollista Euroopan unionin puitteissa, ja edellyttää irtautumista EU:sta. SKP:n mielestä EU:n rakenteita ja toimivaltaa on ryhdyttävä purkamaan ja päätösvalta on palautettava kansalliselle tasolle. Euroopan unionin toimet Kreikkaa ja muita kriisimaita kohtaan osoittavat sen epädemokraattisen luonteen ja kansojen itsemääräämisoikeudesta piittaamattomuuden. SKP vaatii kansanäänestyksen järjestämistä kaikista EU-sopimuksista.

    Kriisin laskut sen aiheuttajille

    SKP:n keskuskomitea toistaa kesäkuun edustajakokouksen kannanoton siitä, että vaikeuksissa olevat Euroopan valtiot on vapautettava veloista ja kriisin aiheuttaneet finanssikeinottelijat on laitettava maksajiksi. Valtiot on vapautettava yksityisten pankkien otteesta antamalla hyödyllisiin julkisiin hankkeisiin edullista lainaa suoraan keskuspankilta. Myös keskuspankki tulee alistaa demokraattiseen kontrolliin.

    Työvoiman polkumyynti pysäytettävä

    Euroopan unionin työvoiman ja pääomien vapaa liikkuvuus on johtanut siihen, että myös Suomeen tuodaan työvoimaa jolle maksetaan heikompia palkkoja kuin suomalaiset työehtosopimukset ja palkkataso edellyttää. SKP vaatii työlainsäädäntöä kehitettäväksi niin, että halpatyövoimamarkkinoista päästään eroon ja että ulkomaiselle työvoimalle maksetaan samantasoinen palkka kuin kotimaisillekin työntekijöille.

    SKP yhteisrintamassa Euroopan vasemmiston ja radikaalin ay-liikkeen kanssa

    Haluamme rakentaa yhteistyön Eurooppaa, jossa etusijalla ovat ihmisten ja luonnon hyvinvointi, työntekijöiden oikeudet, demokratia, tasa-arvo ja solidaarisuus. Tältä pohjalta teemme vaalityötä ja kevään europarlamenttivaaleissa yhteistyötä Euroopan vasemmiston, muiden kommunististen ja radikaalien vasemmistolaisten puolueiden sekä EU-parlamentin Yhtyneen vasemmiston GUE/NGL-ryhmän kanssa.

    SKP:n keskuskomitea

    Uusimmat artikkelit

    norjatiikeri
    3.1.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Yhdysvaltojen hyökkäys tuomittava!

    Yhdysvaltojen hyökkäys Caracasiin ja Venezuelan presidentin kaappaaminen ovat törkeä kansainvälisen oikeuden loukkaus ja osoittavat, ettei Yhdysvallat kunnioita itsenäisten v

    Punaisen tähden loisteessa kohti rauhaisampaa vuotta 2026!
    19.12.2025
    Tiina Sandberg

    Punaisen tähden loisteessa kohti rauhaisampaa vuotta 2026!

    Kuvituskuva vauva ja lelut Kuva Petra Packalén
    11.12.2025
    SKP

    Lasten hyvinvointi ei ole kuluerä – Kommunistit vaativat lapsilisien ulottamista 18 ikävuoteen asti

    586879655 1254933930002960 2517850894478525094 n
    9.12.2025
    skp:n keskuskomitea

    Oikeus uhrataan suurvaltapolitiikalle

    20220515 DSC 0167 0
    24.11.2025
    skp:n keskuskomitea

    Rahat soteen, ei sotaan

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: (09) 7743 8150
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    www.european-left.org
    www.european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste