logo
    • Etusivu
    • Eduskuntavaalit 2027
    • Kärkialoitteet
      • Parempi työaika
      • Perusturva 1500
      • Rauha
      • Ympäristö
    • Puolue
      • Yhteystiedot
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Eduskuntavaalit 2027
    • Kärkialoitteet
      • Parempi työaika
      • Perusturva 1500
      • Rauha
      • Ympäristö
    • Puolue
      • Yhteystiedot
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    Peruskoulun tuntijakomuutoksella ei saa lisätä eriarvoisuutta

    Ajankohtaista
    1.12.2010 - 21:45  (Muokattu 6.11.2025 - 13:38)
    SKP:n keskuskomitea

    Suomeen luotiin 70-luvulla yhtenäinen peruskoulujärjestelmä. Oikeisto vastusti tätä vasemmiston ajamaa uudistusta ja se on jatkuvasti pyrkinyt murentamaan peruskoulun yhtenäisyyttä. Tässä tarkoituksessa koottiin jopa mustia listoja vasemmistolaisista opettajista, tutkijoista ja alan opiskelijoista. Kokoomuslaisen opetusministerin ja opetushallituksen kokoomuslaisen johtajan ajama peruskoulun tuntijaon muutos on jatkoa tälle pyrkimykselle eriarvoisempaan järjestelmään.

    Opetusministerin ajamalla tuntijaon muutoksella aiotaan valinnanvapauden lisäämisen nimissä lisätä oppilaiden ja koulujen eriarvoisuutta ja markkinaehtoisuutta. Käytännössä pienemmillä kouluilla ja pienemmissä kunnissa ei ole samanlaisia mahdollisuuksia valinnaisuuden, esimerkiksi harvinaisempien kielten opetuksen lisäämiseen kuin isoissa kouluissa ja suurilla paikkakunnilla.

    Kokoomuksen ajaman valinnaisuuden lisäämisen ja osaamisen tasojen, tiedollisten ja taidollisten kriteerien uudelleenmäärittely johtaisivat opetuksen lisääntyvään eriyttämiseen ja käytännössä tasokurssien kaltaiseen eriarvoisuutta lisäävään opetusjärjestelmään. Samaan aikaan kun tukea tarvitsevien erityisopetusta halutaan vähentää, siirrettäisiin lahjakkaimmiksi koearvosanoilla mitatut oppilaat omiin ryhmiin. Valinnaisuuden ja vuosiluokkiin sitomattoman opetuksen painottaminen entistä varhaisemmin peruskoulussa lisää oppilaiden perhetaustan ja muiden eriarvoisten tekijöiden vaikutusta.

    Tuntijaon uudistuksella piti alun perin vahvistaa taide- ja taitoaineiden asemaa. Opetusministerin esitys merkitsisi kuitenkin näiden aineiden jakamista pienempiin osiin ja heikentäisi kuvataiteen, käsitöiden ja musiikin opetuksen asemaa. Toisaalta esitys ei tuo korjausta yhteiskunnallisen opetuksen vähäisyyteen ja yksipuolisuuteen. Lisäksi esityksessä pidetään kiinni tunnustuksellisesta uskonnonopetuksesta.

    Tuntijako uuteen valmisteluun

    SKP:n keskuskomitean mielestä opetusministerin esittämä tuntijaon muutos on syytä laittaa perusteitaan myöten uuteen valmisteluun.

    Lähtökohdaksi tulee ottaa tasa-arvon vahvistaminen lasten oikeudessa perusopetukseen ja mahdollisuuksissa jatko-opintoihin. Tämä edellyttää kuntien valtionosuuksien lisäämistä lähikoulujen turvaamiseksi, opetusryhmien pienentämiseksi, oppilashuollon ja erityisopetuksen vahvistamiseksi sekä oppilaiden harrastusmahdollisuuksien tukemiseksi.

    Tuntijaon osalta SKP:n keskuskomitea painottaa kieliopetuksen monipuolistamista, kriittiseen ajatteluun ja demokratiakasvatukseen liittyvän yhteiskuntaopetuksen lisäämistä, taide- ja taitoaineiden aseman vahvistamista sekä tunnustuksellisen uskonnonopetuksen korvaamista kouluissa etiikan ja katsomustiedon opetuksella.

    SKP:n keskuskomitea 7.11.2010:

    Uusimmat artikkelit

    Antikapitalistinen foorumi 2026 banneri ilmoittautuminen FIN
    4.11.2026

    Antikapitalistinen foorumi kutsuu mukaan Tampereelle 14.11.

    DSL:n opintokeskuksen koollekutsuma Antikapitalistinen foorumi järjestetään Kumppanuustalo Arttelissa, Tampereella lauantaina 14.

    Suomen Lansi Sahara verkosto demo5 29.10.2026 kuva JP Juha Pekka Vaisanen
    1.11.2026

    Tappio Marokolle ja Yhdysvalloille YK:ssä – Länsi-Saharan itsemääräämisoikeuden sivuuttanut esitys kaatui

    Kuvituskuva äänestys vaaliuurna
    29.10.2026

    EOP:n ja SKP:n yhteinen kannanotto vaalirauhan puolesta

    20260418 150351
    26.10.2026

    Idän ja lännen demokratiamallit täydentävät toisiaan

    DSC 1286 2
    22.10.2026
    Jiri Mäntysalo

    Työlle ja taistelulle jatkuvuutta – testamenttilahjoitus Spartacus-säätiölle on merkityksellinen

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7834 1346
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    european-left.org
    european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste