logo
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    Miksi VAS ja vihreät hyväksyvät poikkeuslain?

    Ajankohtaista
    7.12.2006 - 10:58
    Yrjö Hakanen

    Kriisinhallintalain suurimmat ongelmat eivät liity siihen, säädetäänkö asiasta poikkeuslailla tai kuka tekee lopullisen päätöksen suomalaisten joukkojen lähettämisestä. Vakavin ongelma on nykyisen rauhanturvalain korvaaminen kriisinhallintalailla, joka antaa mahdollisuuden osallistua EU:n taistelujoukkoihin ja myös Naton johtamiin sotatoimiin ilman YK:n valtuutusta.

    Tässä on kyse Suomen perinteisesti korostaman YK:n sivuuttamisesta ja valmistautumisesta osallistumaan kansainvälisen oikeuden vastaisiin laittomiin sotiin.

    Kriisinhallintalain säätämiseen poikkeuslakina tarvitaan eduskunnassa viiden kuudesosan enemmistö, mutta sen sisältö hyväksytään yksinkertaisella enemmistöllä. Tarvittavaa määräenemmistöä ei ole ilman Vasemmistoliiton ja vihreiden eduskuntaryhmiä.

    Miksi YK:n mandaattia tärkeänä pitäneet Vasemmistoliitto ja vihreät ovat valmiita hyväksymään kriisinhallintalain säätämisen poikkeuslakina, vaikka jo ennalta tiedetään, että eduskunnan enemmistö hylkää lain sisällön kannalta ratkaisevassa äänestyksessä YK:n valtuutuksen?

    – Onko kriisinhallintalain, EU:n militarisoimisen ja jopa laittomien sotien tukeminen hinta, jonka Vasemmistoliiton ja vihreiden johtajat ovat valmiita maksamaan päästäkseen seuraavien vaalien jälkeen takaisin hallitukseen?

    SKP:n puheenjohtaja Yrjö Hakanen 19.2.06 Lahdessa:

    Uusimmat artikkelit

    SKP tukee Polisarion taistelua
    27.2.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Rikotaan hiljaisuus Marokon kolonialismista – Länsi-Saharan tasavalta 50 vuotta 

    27. helmikuuta tulee kuluneeksi 50 vuotta Saharan demokraattisen arabitasavallan itsenäisyysjulistuksesta.

    Naistenpäivän marssin keulassa banderolli Iranin vapausliikkeen teksteillä "Jin, jiyan, azadi - Nainen, elämä, vapaus".
    16.2.2026

    Lähi-idän kansat täytyy jättää rauhaan

    Osallistujia yhteiskuvassa Kuuban suurlähettilään kanssa Kotkan Lenin-patsaan edustalla ulkona kesällä 2022.
    13.2.2026
    skp:n keskuskomitea

    Näpit irti Kuubasta!

    Mielenosoittajia pääministerin virka-asunnon edessä Leipäjono-mielenosoituksessa.
    10.2.2026
    skp:n keskuskomitea

    Mitähän ne säästöt maksaa?

    Ulkona järjestetty mielenosoitus Helsingin keskustassa Kampissa. Ryhmä ihmisiä seisoo lumisella korokkeella ja pitelee kurdilippuja. Yksi henkilö nostaa lipun korkealle ilmaan. Osallistujilla on talvivaatteet ja huiveja, ja taustalla näkyy suuria rakennuksia.
    29.1.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Rojava tuhoutuu lännen katsoessa muualle 

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: (09) 7743 8150
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    www.european-left.org
    www.european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste