logo
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    Mervi Grönforsin vappupuhe Tampereen Laikunlavalla 2022

    Ajankohtaista
    Avainsanat: vappu
    1.5.2022 - 16:32
    SKP
    Mervi Grönfors vappujuhlat Tampereella 2022

    Toverit!

    Tänään jätämme kahden viime vuoden etävaput taaksemme ja nostamme uudelleen työväen vappuperinteen kunniaan kokoontumalla Laikunlavalla. Työläisten elinolojen puolustaminen ja parantaminen vaatii joukkovoimaa ja kokoontumista yhteisen tavoitteen taakse.

    Juuri nyt minun ja meidän on tärkeää puhua rauhan puolesta ja sotaa vastaan. Meidän on puhuttava ja toimittava ennen kuin on myöhäistä estää maamme Nato-jäsenyys. Jokainen askel kohti sotilasliittoa heikentää työväenluokan asemaa ja toimeentuloa. Jokainen asevarusteluun käytetty euro on pois kansan hyvinvoinnista.

    Valtakunnan eliitin sokea usko siihen, että joku muu sotisi meidän puolestamme, ei sokaise työläisiä. Meille on selvää, keitä käsky rintamalle koskisi ja keiden henki siellä uhrattaisiin taistelussa toisia työläisiä vastaan. Me vastustamme sotia ja sotilasliittoja! Me emme hyväksy yhdenkään valtion imperialistista sotaa!

    Me vaadimme rauhaa Ukrainaan, Syyriaan, Palestiinaan, Jemeniin, Etiopiaan, Nigeriaan, Kongoon ja jokaiseen muuhunkin maailmankolkkaan. Meille asevarustelu ei tuo turvaa. Meidän turvamme on hyvissä suhteissa kaikkiin maihin. Me emme tarvitse vastakkainasettelua ja uhkakuvia, me tarvitsemme työtä, ruokaa, kodin ja koulutusta. Me tarvitsemme ympäristön, jossa lapset voivat kasvaa, kehittyä ja opiskella. Me tarvitsemme tulevaisuuden, jossa oikeudenmukaisuus ja solidaarisuus takaavat kaikille yhtäläiset ihmisoikeudet.

    Me emme tarvitse f-kolme-vitosia ja korvetteja edistämään sodan uhkaa, ilmastokriisiä ja luontokatoa. Niiden sijaan tarvitsemme sosiaali- ja terveydenhuoltoa, koulutusta ja varhaiskasvatusta, kulttuuri- ja vapaa-aikapalveluita, vesi- ja jätehuoltoa, pelastuspalveluita ja ympäristöpalveluita, joista huolehtivat työllään toimeentulevat julkisten palveluiden työntekijät. Me tarvitsemme laadukkaat ja tasa-arvoiset julkiset hyvinvointipalvelut.

    Kapitalistinen mediajulkisuus pyrkii nostamaan tovereita toisiaan vastaan esitellen palkkatilastoja ja vedoten kilpailukykyyn. Myös lainsäätäjä näyttää nielaisseen väitteen ja ryhtyneen julkisen alan neuvotteluiden aikana kyseenalaiseen lainvalmisteluun. Vahvasti lailla turvatun lakko-oikeuden rajaamiseen pyrkinyt lakiesitys toi käynnissä olevien neuvotteluiden sujumisen vain lisää haasteita. Ratkaisu ei synny sanelemalla, vaan neuvottelemalla.

    Tarvitsemme työväenluokan yhtenäisyyttä kamppailussa kapitalistien sortoa vastaan ja siksi me kannatamme ammattiyhdistysliikkeen yhteistyötä parempien työehtojen puolesta. Tarvitaan liittojen keskinäistä solidaarisuutta. Olen lastenhoitaja, mutta Siiri Siivoojan, Reijo Rekkakuskin, Meeri Muurarin, Kari Konduktöörin, Sonja Sosiaalityöntekijän, Paavo Pelastajan, Veera Vartijan tai Niilo Näyttelijän työehtoneuvotteluissa tuen työläistovereita. Työläisinä me vaadimme palkkatasa-arvoa ja työehtojen parannuksia. Vaatimustemme taakse tarvitsemme joukkovoimaa, jota kartutamme kokoontumalla viettämään työläisten juhlaa.

    Tervetuloa toverit Tampereelle työväen vappuun!

    Uusimmat artikkelit

    norjatiikeri
    3.1.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Yhdysvaltojen hyökkäys tuomittava!

    Yhdysvaltojen hyökkäys Caracasiin ja Venezuelan presidentin kaappaaminen ovat törkeä kansainvälisen oikeuden loukkaus ja osoittavat, ettei Yhdysvallat kunnioita itsenäisten v

    Punaisen tähden loisteessa kohti rauhaisampaa vuotta 2026!
    19.12.2025
    Tiina Sandberg

    Punaisen tähden loisteessa kohti rauhaisampaa vuotta 2026!

    Kuvituskuva vauva ja lelut Kuva Petra Packalén
    11.12.2025
    SKP

    Lasten hyvinvointi ei ole kuluerä – Kommunistit vaativat lapsilisien ulottamista 18 ikävuoteen asti

    586879655 1254933930002960 2517850894478525094 n
    9.12.2025
    skp:n keskuskomitea

    Oikeus uhrataan suurvaltapolitiikalle

    20220515 DSC 0167 0
    24.11.2025
    skp:n keskuskomitea

    Rahat soteen, ei sotaan

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: (09) 7743 8150
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    www.european-left.org
    www.european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste