logo
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Yhteystiedot
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Yhteystiedot
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    Marokon armeijan joukkomurhat ja miehitys Länsi-Saharassa tuomittava

    Ajankohtaista
    15.11.2010 - 16:30  (Muokattu 6.11.2025 - 13:39)
    SKP:n poliittinen toimikunta

    SKP:n poliittinen toimikunta vaatii Marokon viranomaisia vetäytymään valloittamiltaan alueilta Länsi-Saharasta ja lopettamaan heti länsisaharalaisiin kohdistuvan alistamisen, väkivallan ja joukkomurhat.

    Marokon armeija on iskenyt 8.11. kovin ottein 20 000 länsisaharalaisen Gdeim Izikin leiriin. Iskuissa on kuollut useita ihmisiä. Marokon armeijan tuhoama leiri oli vastalause marokkolaisten koventuneisiin otteisiin länsisaharalaisten pääkaupungissa El Aaiúnissa. Nyt 20 000 ihmistä on liikkeellä ilman suojaa, ja useita leirissä olleita länsisaharalaisia on ilmoitettu kadonneiksi. On tuomittavaa, että Marokon viranomaiset ovat häätäneet kansainvälisen median alueelta ja siten sensuroineet julkisen tiedonvälityksen.

    On edistettävä YK:n yrityksiä ratkaista kiista, joka pitää länsisaharalaisia Afrikan viimeisen siirtomaan asukkaina. YK:n ponnistuksia kansanäänestyksen järjestämiseksi länsisaharalaisten keskuudessa on jatkettava, jotta vuosikymmeniä jatkunut, häpeällinen miehitysvalta saataisiin loppumaan.

    SKP:n poliittinen toimikunta ilmaisee tukensa ja myötätuntonsa oikeuksiensa puolesta taisteleville länsisaharalaisille ja Polisariolle.

    Samalla SKP vaatii EU:ta tunnustamaan sen, että miehitetyn alueen luonnonvarojen hyödyntäminen paikallisilta asukkailta kysymättä rikkoo räikeästi kansainvälistä oikeutta eikä EU:n siksi tule neuvotella Marokon kanssa kauppasopimuksista, jotka koskevat Länsi-Saharan alueita.

    SKP:n poliittinen toimikunta vetoaa Suomen Marokon suurlähettilään kautta Marokon hallitukseen, jotta väkivaltaisuudet loppuvat ja neuvotteluja Länsi-Saharan vapautusliikkeen, Polisarion kanssa edistetään.

    SKP:n poliittinen toimikunta 9.11.2010:

    Uusimmat artikkelit

    DSC 1065
    1.7.2026
    SKP

    Euroopan ja Pohjois-Amerikan kommunistit yhdessä Kuuban puolesta

    Euroopan ja Pohjois-Amerikan kommunistiset puolueet ja järjestöt ovat julkaisseet yhteisen aiepöytäkirjan Kuuban tukemiseksi.

    DSC 1065
    1.7.2026
    SKP

    Communists from Europe and North America for Cuba

    WhatsApp Image 2026 06 27 at 18.39.03
    29.6.2026
    Punainen sateenkaari

    Pride on myös taistelua leivästä ja turvasta 

    WhatsApp Image 2026 06 27 at 18.39.03
    29.6.2026
    Punainen sateenkaari

    Pride is also a struggle for bread and security

    D853811
    17.6.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Eduskunta avasi oven ydinaseille Suomeen

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7834 1346
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    european-left.org
    european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste