logo
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    Maailman kommunistiset ja työväenpuolueet koolla Turkin Izmirissä

    Ajankohtaista
    Avainsanat: kansainvälisyys, kokous, kommunismi, Palestiina, rauha, sekularismi, Turkki
    21.10.2023 - 10:02
    SKP
    Maailman kommunististen ja työväenpuolueiden kokouksen logo.

    68 puoluetta kaikkialta maailmasta on kokoontunut tänä viikonloppuna keskustelemaan maailman kommunistisen liikkeen ajankohtaisesta tilanteesta. Turkin Izmirissä ollut kokous käynnistyi 20.10. järjestäjän toimivan Turkin kommunistisen puolueen pääsihteeri Kemal Okuyan puheenvuorolla.

    – Aivan ensimmäiseksi haluan tervehtiä Palestiinan kansan oikeutettua taistelua ja korostaa, että me täällä vaadimme välitöntä loppua Israelin Palestiinan miehitykselle ja aggressiolle, Okuyan tiivisti kokouksen yhteisen kannan.

    Tästä hän siirtyi käsittelemään poliittisen Islamin ongelmaa, joka liittyy vahvasti myös Hamasin toimintaan ja historiaan.

    – Taistelu poliittista Islamia vastaan on täysin luokkakysymys. Siitä on tullut hallitsevan luokan keino ei vain hyökkäyksiä varten vaan myös ihmisten jakamiseen ja kontrolloimiseen. Tällä hallitseva luokka samalla saavuttaa myös paremman aseman imperialistisen systeemin sisällä.

    Turkin kommunistinen puolue näkeekin erittäin tärkeänä sen, että myös islamilaisissa maissa nostetaan täysin sekulaari valtio tärkeäksi ja keskeiseksi taistelukysymykseksi.

    Rauhaa, sirppejä ja vasaroita

    Kokouksessa Suomen kommunistista puoluetta edustava pääsihteeri Tiina Sandberg nosti omassa puheenvuorossaan esille kaksi teemaa, jotka olivat rauhan edistäminen kommunistien omalla toiminalla ja aloitteilla sekä Suomen hallituksen päästös selvittää mahdollisuudet kommunististen tunnusten kieltämiseen silloin kun niitä käytetään aatteen levittämiseen.

    Etenkin jälkimmäinen kysymys herätti monen osallistujan mielenkiinnon ja useampi puolue ilmaisi valmiutensa tukea SKP:tä, mikäli hallituksen kirjaus uhkaisi toteutua.

    Laajempi kuvaus kokouksen annista julkaistaan marraskuun Tiedonantajassa. Kokous jatkuu sunnuntaihin asti ja kaikki sen aikana käytettävät puheenvuorot on mahdollista lukea kokonaisuudessaan Solidnetin sivustolta osoitteessa: www.solidnet.org

    Uusimmat artikkelit

    Kollaasissa kuva Kemin vapputapahtumasta, jossa näkyy liehuva SKP:n Lapin piirin lippu ja Inari Porkka kauempana puhumassa sekä selfiekuva Inari Porkasta.
    1.5.2026
    Inari Porkka

    Inari Porkka: Suhtaudutaan maailmaan mieluummin uteliaisuudella kuin pelolla

    SKP:n Lapin piirikomitean jäsen Inari Porkka korostaa vappupuheessaan yhteisön merkitystä yksilökeskeisessä ajassa, haastaa yhteisten rahojen tuhlaamisen aseisiin sekä ...

    Tiina Sandberg puhuu Tampereen vappujuhlassa kuorma-auton lavalla.
    1.5.2026
    Tiina Sandberg

    SKP:n puheenjohtaja Sandberg: On valittava joko markkinoiden valta tai kansan valta

    Jiri Mäntysalo kuvattuna Vantaan kaupungintalolla.
    1.5.2026
    Jiri Mäntysalo

    SKP:n varapuheenjohtaja Mäntysalo: Rehelliselle politiikalle on tilausta

    Jari Karttunen esitelmöimässä tapahtumassa, taustalla valkokangas.
    1.5.2026
    Jari Karttunen

    Jari Karttunen: Työläisen ja pääoman edut eivät ole edelleenkään yhteiset

    Walter Baier pitämässä puhetta Euroopan vasemmiston kongressissa.
    29.4.2026
    Euroopan vasemmisto / European Left

    Euroopan vasemmisto tukee ydinaseiden vastaista vetoomusta Suomen päättäjille

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: (09) 7743 8150
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    www.european-left.org
    www.european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste