logo
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    Maailman kaikki proletaarit liittykää yhteen

    Ajankohtaista
    2.5.2015 - 19:46
    SKP
    kuva SKP arkisto
    Tapio Siirilä

    Toukokuun ensimmäinen päivä on sillä tavalla merkittävä ja ainutlaatuinen päivä, että silloin työväki on liikkeellä samana päivänä kaikissa maailman maissa. Vapun viettämisen olosuhteet ovat kuitenkin kovin erilaiset eri puolilla maailmaa. Suomessa vappu saatiin vapaapäiväksi vuonna 1944, mutta monissa maissa vapun mielenosoituksiin osallistuvat ihmiset joutuvat olemaan luvatta pois töistä. Monet saavat maistaa lisäksi vesitykin suihkuja ja kyynelkaasua.

    Suomessa vapun alkuperäinen merkitys työväen kansainvälisenä kamppailupäivänä on pyritty häivyttämään tekemällä siitä kaiken kansan karnevaalipäivä. Opiskelijat kerääntyvät omiin remujuhliinsa ja kokoomuskin viettää sen verran vappua, että saavat vappupuhujan kuvan ja äänen television uutisiin.

    Suomessa on kuitenkin edelleen niin paljon epäkohtia ja korjaamisen tarvetta, että meillä on kaikki syy viettää vappua perinteisenä työväen taistelupäivänä.

    Tänä vappuna haluan nostaa esille aina vain huolestuttavammaksi käyvän Suomen yleisen mielipiteen muokkaamisen NATO-myönteiseksi. Mielialan muokkaamiseen käytetään erityisesti Venäjän vastaisuutta. Venäjä pyritään esittämään vaarallisena valtiona, joka minä hetkenä hyvänsä on valmis hyökkäämään Suomeen. Jollakin merkillisillä tavalla monien ihmisten mielikuvaksi nykyisestä Venäjästä on saatu syntymään roistovaltio, jossa yhdistyvät kaikki vuosikymmenien aikana Venäjästä ja Neuvostoliitosta esitetyt propagandaväitteet.

    NATO:n lisääntynyt aktiivisuus pohjoisessa on erityisen huolestuttavaa. Esimerkiksi touko- ja kesäkuun vaihteessa Suomen, Ruotsin ja Norjan pohjoisilla alueilla pidetään melkein kaksi viikkoa kestävä NATOn tämän vuoden suurin ilmasotaharjoitus. Harjoituksen nimi on arktinen haaste (Arctic Challenge). Ei ole epäilystäkään ketä ollaan haastamassa.

    Meidän haasteenamme ovat epätasa-arvoisuuden ja muiden epäkohtien poistaminen Suomesta ja maailmasta. Haasteet ovat suuret ja yksin me emme niihin pysty vastaamaan. Siksi on muistettava edelleen ajankohtainen 1800-luvulta peräisin oleva tunnus: Maailman kaikki proletaarit, liittykää yhteen.

    SKP

    Uusimmat artikkelit

    Henkilön kämmenellä avainnippu.
    7.4.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Kurjistaminen ei ole vaihtoehto

    Oikeistohallituksen toimet eivät ole parantaneet työllisyystilannetta.

    Ydinaseiden vastaisia mielenosoittajia eduskuntatalon edustalla, portailla pidetään banderollia, jossa lukee "Maailma ilman ydinaseita".
    2.4.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Ei kiitos ydinaseille!

    Euroopan vasemmiston kolmesta erilaisesta visuaalisesta somekuvasta muodostettu bannerikollaasi.
    1.4.2026
    SKP

    Taistelu voidaan yhä voittaa – Euroopan vasemmiston kongressi uudistaa strategiaa 17.–18.4.

    Kommunistinuoret Liity nuoriin ja puolueeseen
    18.3.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Kommunistinuoret radikaalin politiikan veturina

    Abstrakti digitaalinen kuvitus: läpinäkyviä kuutiomaisia rakenteita ja punaisia valopisteitä, jotka muistuttavat tietokonesirujen tai dataverkon sisäistä rakennetta.
    11.3.2026
    Euroopan vasemmisto / European Left

    Tekoälyn palveltava ihmisiä ja demokratiaa

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: (09) 7743 8150
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    www.european-left.org
    www.european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste