logo
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    Linnan juhlat lopetettava

    Ajankohtaista
    Avainsanat: itsenäisyyspäivä, Linnan juhlat, Suomi100
    30.11.2017 - 14:40
    SKP
    Sippo Kähmi kommunismi SKP Linnan juhlat Sipilä Itsenäisyyspäivä
    Vuosi 2017 on ollut leipäjonojen ja kasvavan eriarvoisuuden vuosi

    Linnan juhlat ovat suomalaisen yhteiskunnan irvikuva, sanovat Suomen kommunistisen puolueen (SKP) johtavat aktiivit. Yhteiskunnan yhteisestä kassasta maksetun Itsenäisyyspäivän vastaanoton hinta on ollut neljännesmiljoonan luokkaa. Juhlavuoden vaikutuksista budjettiin ei mediassa juuri ole kirjoiteltu, vaan tuttuun tapaan on keskitytty arvailemaan vieraiden pukuvalintoja.

    Aika on ajanut ohi Linnan juhlista, sanoo SKP:n pääsihteeri Petra Packalén.

    – On täysin irvokasta, että samaan aikaan kun oikeistohallitus leikkaa jatkuvasti kansan perusturvasta ja heikentävät suorastaan kiristyksen keinoja käyttäen meidän työehtoja, juhlii tämä pieni porukka yltäkylläisesti yhteisillä rahoilla muka Suomen kunniaksi. Linnan juhlat on vanhanaikainen ja suorastaan tasa-arvoa halventava tapa juhlia itsenäisyyttä. Lopetetaan koko show ja laitetaan nekin rahat järkevämpään käyttöön.

    Packalén itse on itsenäisyyspäivänä Tampereella talkootöissä järjestämässä maksutonta tapahtumaa turvapaikanhakijoille ja maahanmuuttajille.

    – Ökyjuhlien sijaan meidän pitäisi juuri nyt tehdä enemmän maksuttomia tapahtumia kaikkein heikoimmassa asemassa oleville ihmisille. Siinä Suomi erottuisi edukseen, kun iänikuisen kättelysession sijasta ruokaa ja juomaa tarjottaisiin ympäri maan työttömille, syrjäytetyille ja vaikka jatkuvasti rahapulassa painiville opiskelijoille.

    Köyhällä ei ole juhlan aihetta

    Satavuotiaan Suomen tilassa ei juuri ole juhlimista, toteaa kansalaisaktivisti ja SKP:n keskuskomitean jäsen Sippo Kähmi.

    Satavuotiaan Suomen tilassa ei juuri ole juhlimista

    – Vuosi 2017 on ollut leipäjonojen ja kasvavan eriarvoisuuden vuosi. Tuloerot kääntyivät kasvuun samalla kun pörssipomojen tulot ampaisivat uuteen ennätykseen. Tätä Suomea rakennetaan tiukasti yhden luokan etu mielessä.

    Suomi 100 -juhlavuoden tunnukseksi valittu ”Yhdessä” ei Kähmin mukaan voisikaan olla kauempana totuudesta. Yhteiskunnassa näkyvät voimakkaat jakolinjat.

    – Maamme eliitti valmistautuu taas bileisiinsä, mutta meidän kotona itsenäisyyspäivä tulee kulumaan muissa merkeissä. Joudumme tänäkin vuonna puolustamaan pääkaupunkimme katuja väkivaltaisilta uusnatseilta ja fasisteilta.

    Kähmi pitää Suomessa näkyvää äärioikeiston valtavirtaistumista suoraan Sipilän hallituksen ansiona.

    – Kunnon juhlat voi pitää sitten, kun porvarien hallitus on kaadettu eikä köyhien tarvitse enää pelätä turvallisuutensa ja toimeentulonsa puolesta.

    Uusimmat artikkelit

    Jiri Mäntysalo puhumassa mielenosoituksessa.
    15.6.2026
    Jiri Mäntysalo

    Jiri Mäntysalo: EU:n suunnitelma 800 miljardin sotilasmenoista on kohtuuton ja vaarallinen

    SKP:n varapuheenjohtaja Jiri Mäntysalo piti puheen Euroopan militarisointia vastustaneessa StopReArmEurope-mielenosoituksessa Helsingissä 14.6.

    Jiri Mäntysalo puhumassa mielenosoituksessa.
    15.6.2026
    Jiri Mäntysalo

    Jiri Mäntysalo: The EU’s €800 billion military spending plan is unjustifiable and dangerous

    DSC 1065
    11.6.2026
    SKP

    Euroopan ja Pohjois-Amerikan kommunistit yhdessä Kuuban puolesta

    DSC 1065
    11.6.2026
    SKP

    Communists from Europe and North America for Cuba

    11.6.2026
    Talvikki Koivu

    Separation mellan kyrkan och staten är nödvändig 

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: (09) 7743 8150
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    www.european-left.org
    www.european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste